Läpinäkyvyys värin mukaan

HuonoNörtiksi

Eli jos minulla olisi kuva vaikkapa pilvestä, niin haluaisin saada sinisimmät kohdat läpinäkyvimmiksi ja valkoiset läpinäkymättömimmiksi ja kaikkea sitä väliltä. Miten onnistuu? Ja kuvan pitäisi tulla juuri noin, koska se tulisi 3D-malliin tekstuuriksi.

Itselläni on käytössä vain Gimp, mutta pääsen myös käyttämään Photaria (uusin versio).

4

1097

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • PhotoPaawo

      Sinulla siis kuva sinisestä taivaasta missä pilvi/pilviä? Ikäänkuin tämä kuva:
      http://www.irishviews.com/clouds-in-blue-sky3.jpg

      Kokeillaan ollaanko samoilla linjoilla näillä metodeilla. Mulla Photoshop CS2 ja lontooksi, joten haastetta kullekin..
      - muutan kuvan backgroundista layeriksi
      - valitse: Select -> Color Range
      - fuzziness jotain 80:n luokkaa ja sillä peruspipetillä missä ei plussaa, eikä miinusta klikkaat siellä taivaan päällä niin näet mitä se valitsee. Sitten sillä plus-pipetillä klikkaat jostain pilven tummasta kohdasta. Paina OK
      - Valittu poistettava alue näkyvissä, sitten vain "delete" TAI -> ->

      Itelle kun pakkas jäämään hieman häiritsevät siniset reunat joihinkin pilviin, poistin ne seuraavasti. Valittu alue pitää siis näkyä:
      - Select -> Modify -> Expand.. arvo vaikka "3" -> "OK"
      - Delete

      Yeah. Editoin yllä linkittämääni kuvaa ja tällä meiningillä koko sineys lähti taivaasta ja pilvet jäi. Luonnollisesti "color range"-arvoja muuttamalla ja niiden pipettien kanssa sohimalla saa erilaisia variaatioita. Myös häivytys (Select -> Feather) voisi toimia tässäkin mahtavasti jos taivasta halutaan jättää enemmän.

      Way To Go MAN!

      • HuonoNörtiksi

        asti sain kuvan itsekkin räpellettyä, mutta kun kuva olisi ennemminkin tällainen:

        http://www.oulu.fi/geography/opetus/kuvia/oulanka/pilvi.jpg

        Eli ongelma on se että pilvessä on alueita jotka eivät ole täysin sinisiä tai valkoisia, vaan siitä väliltä. Niiden pitäisi siis olla vain osittain läpinäkyviä.

        Toki voin valita sillä Color Rangella eri sävyjä ja kumittaa ne vain osaksi, meinaan siis että säätelee opasiteettia. Mutta jos haluaa hienon kuvan niin hommaan menee ikä ja terveys, kun pitää valita eri sävyjä vaikka kuinka monta kertaa. Haeskelinkin jotain kiertotietä tai automatisoitua toimintoa nopeuttamaan hommaa.


      • tietäjä.
        HuonoNörtiksi kirjoitti:

        asti sain kuvan itsekkin räpellettyä, mutta kun kuva olisi ennemminkin tällainen:

        http://www.oulu.fi/geography/opetus/kuvia/oulanka/pilvi.jpg

        Eli ongelma on se että pilvessä on alueita jotka eivät ole täysin sinisiä tai valkoisia, vaan siitä väliltä. Niiden pitäisi siis olla vain osittain läpinäkyviä.

        Toki voin valita sillä Color Rangella eri sävyjä ja kumittaa ne vain osaksi, meinaan siis että säätelee opasiteettia. Mutta jos haluaa hienon kuvan niin hommaan menee ikä ja terveys, kun pitää valita eri sävyjä vaikka kuinka monta kertaa. Haeskelinkin jotain kiertotietä tai automatisoitua toimintoa nopeuttamaan hommaa.

        Mask layer jutuilla. Ja onnistuu myös gimpillä ihan hyvin.

        Vaikein ongelma tuossa on se, että vasemmalla olevat pilvet ovat selvästi tummempia mitä oikealla olevat, samoin taivas. Joten vaatii pientä säätöä saada hyvä tulos niin, että kaikki pilvet näkyisivät tasaisesti.

        Tuon tekemiseen on hyvinkin monta tapaa. Itse kokeilin paint shop prolla ja parikin eri tapaa toimi. Otin alkuperäisen kuvan, säädin sen värimaailmaa niin, että pilvet ovat mahdollisimman kirkkaita ja kaikki sininen tummahkoa. Sitten kun siitä tehdään mask layer, kaikki kirkas on näkyvää ja tummahko läpinäkyvää, niin että musta on täysin läpinäkyvä, valkoinen täysin näkyvä ja kaikki siltä väliltä oleva on osittain läpinäkyvää.

        Ei kannata alkaa tuolla valitsemis ja delete työkalulla leikkimään, koska se poistaa materiaalia ja on todella huono tapa tähän. Eikä tuota työkalua ole edes tarkoitettu tällaiseen, vaan maskit on tätä varten. Kannattaa tehdä maskeja, joilla voi säätää kuvan juuri sopivaksi.

        Gimpissä saat maskeja kohdasta Taso -> Lisää tasomaski.


    • Jaska Perusjaska

      http://keskustelu.suomi24.fi/node/4081388

      http://keskustelu.suomi24.fi/node/4087470

      Katsopas nuo pari viestiketjua. Ilmeisesti samasta hommasta on kyse?
      Muistelinkin, että olen joskus aiemmin vääntänyt rautalankaa tästä asiasta.

      Ohje löytyy jälkimmäisestä ketjusta, ensimmäinen vastaus. On photarille, mutta varmaan melko helppo soveltaa myös gimpille.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      149
      2489
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      146
      2352
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      97
      999
    4. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      64
      871
    5. Sinua oli kiihottavaa

      Sinua nainen oli kiihottavaa katsella.
      Ikävä
      60
      753
    6. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      273
      691
    7. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      18
      677
    8. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      85
      670
    9. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      202
      648
    10. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      21
      637
    Aihe