Kun on käytössä neljä päivää torstaita sunnuntaihin, mitä Nizzassa kannattaa käydä katsomassa / tehdä / syödä jne ??
Nizzassa 4 päivää
Lomalainen
2380
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Kannattaa ehdottomasti käydä naapurissa Monacossa, matka sinne on kaunista maisemaa ja Monaco todella näkemisen arvoinen marmoria , luxusta , rallirata ja hain leiman passiinkin.
Me ilmottauduimme muistaaskeni aurinkomatkojen retkelle , siinä oli tilaa ja ottivat ilomielin muitakin matkalleen.
Toinen on vuoristoretki , kaunista ihan silmiä hiveli.
Itse Nizzassa iltaelämä rantakadulla oli mieleen painuva, ja huonona muistona rannassa tököttävät huumeruiskut- eli jalkineet jalassa kannattaa liikkua.
Nizza on kiva yhdistelmä suurta kaupunkia (ainakin kotoisassa mittakaavassa) ja rantalomaa. Jos on jo auringonottokelit, niin yhden päivän viettäisin maksullisella rannalla; edellä mainittu vuoristoretki on oiva, joskin itse lähtisin sinne junalla; samoin Monaco on katsomisen arvoinen, jos ei siellä aikaisemmin ole ollut (tai ainakin sanomisen) lisäksi kaupungissa ja lähistöllä on useita hienoja taidemuseoita, jos on niistä kiinostunut.
Maksullinen ranta on mukava tapa hemmotella itseään. Henkilökunta hätistelee kaupustelijat pois, yhdellä vinkkauksella saat kolan tai mitä haluatkin aurinkotuolisi viereen. Parhaimmilla maksullisilla rannoilla ravintola on ihan kelvollinen lounaspaikaksi. Kyllähän se vähän maksaa, mutta ne harvat kerrat kun olemme olleet Nizzassa, niin olemme satsanneet yhden tai kaksi päivää johonkin noista paremmista maksullisista rannoista.
Rannikon suuntaiset retket (mm Monaco) kannattaa tehdä junalla. Samoin vuoristoon on päässyt paikallisjunalla.