Lupasin ottaa selvää, mistä tieto Spywareblasterin haitallisuudesta on peräisin. Lähde oli luotettava:) "Meidän toinen asentaja oli lukenut jostain, oliko se nyt Mikrobitistä." Eli se siitä tiedosta.
Mikrobitti näyttää tarjoavan ohjelmaa sivuillaan, joten varmaankin pitävät sitä luotettavana. Olen asentanut sen nyt uudestaan ja suosittelen kaikille!
Mikrobitti näyttää tarjoavan ohjelmaa sivuillaan, joten varmaankin pitävät sitä luotettavana. Olen asentanut sen nyt uudestaan ja suosittelen kaikille!
Vastaukset 20
Vanhimmat
>Meidän toinen asentaja oli lukenut jostain, oliko se nyt Mikrobitistä.<
Kuinkahan moni ehti poistaa ko. ohjelman koneeltaan tämän asiantuntijan lausunnon innoittamana, sen tultua julki palstalla :)
Minusta se on ehkä jopa paras ohjelma spywarea vastaan. Kone on putsi enkä enää viitsi ajella ad-awarella ja spybotillakaan kuin hyvin harvoin koska ne ei enää löydä mitään.
Olen nyt lähettänyt kyseisen ohjelman foorumille kysymyksen aiheesta. Yritän kertoa tuloksista täällä, kun kaikki kiinnostuneet eivät varmaankaan tule käyneeksi siellä:
http://www.wilderssecurity.com/forumdisplay.php?s=29e59 8569ea07c93a3241f43920a2e5f&f=23
En ihan tajua miksi uusin kysymys ei tule ylimmäksi, mutta kyllä se sieltä nimimerkilläni löytyy.
http://www.wilderssecurity.com/forumdisplay.php?s=29e59 8569ea07c93a3241f43920a2e5f&f=23
:)
"As someone who has learnt the hard way I have nothing but praise for this program. Suggest you avoid any further dealings with that firm as they obviously don't know what they are talking about"
" Quote:
Originally Posted by Ga1tar
...they obviously don't know what they are talking about
Very true indeed.
regards.
paul "
tosin ei ohjelman tekijän vaan sen käyttäjän:
http://www.wilderssecurity.com/showthread.php?s=7764a564f9c84a22a4dc989078c06045&t=28397
..olen poistanut tuon ohjelman enkä ole huomannut mitään eroa. Poistin, kun huomasin että ohjelma itsestään muutteli asetuksia tools-kohdassa. Jos ilmestyy suomeksi niin mikäpä ettei?
Mistä tiedät että se oli se ohjelma ja joka niitä Toolseja muutteli? Ja missä se niitä Toolseja muutteli?
Wordissa, selaimessa, sähköpostissa, Windowsissa...?
...asiasta. Spywareblaster Tools/misc IE..jne ruksi oli välillä päällä ja välillä pois ilman ,että olin itse tehnyt mitään. Jos itse ruksasin kohdan niin kotisivu meni kiinni enkä päässyt nettiin. Mutta kun ruksi oli tullut itsestään päälle niin kuitenkin kotisivu toimi? En tiedä kuuluuko swareblasterin toimia näin. Huono kielipää minulla. Eipä kukaan ole selittänyt asiaa näillä sivuilla tai onko ollut edes ongelmia. Jos se oli haittaohjelma, joka teki näin niin kuinka se oli päässyt koneelleni kun mull kerran oli spywareblaster?
voi kaikkia haittaohjelmia tunnistaa. Se tunnistaa ainoastaan ne jotka ovat sen tietokannassa tällä hetkellä.
Uusia (siis niitä joita ei siellä vielä ole) se ei tietenkään estä ja nämä voivat sitten haitata selaintasi tai jotain muuta.
siinä, koska ymmärrän että kotisivu on silloin lukittu eikä sitä voi vaihtaa kukaan ulkopuolinen häirikkö. Olenko oikeassa?
Niin ja se rasti on myös pysynyt siinä.
Oletko käynyt koneesi läpi häirikönpoisto-ohjelmilla?
Jos ajat Ad-awaren sen ruksin laiton jälkeen, niin se poistaa sen: luulee haittaohjelmaksi.
..ole häirikönpoisto-ohjelmia käyttänyt. Mikä olisi toimiva? Mulla ei ole nyt spywareblasteria eikä siis ongelmia ole ollut. Ad-awarea olen kyllä usesasti käyttänyt. Mulla se ruksi meni päälle itsestään ja poistui kanssa itsestään. Mutta kun minä ruksin laitoin kyseiseen kohtaan en päässyt kotisivulle? Käykää vaäillä kurkistamassa kyseistä kohtaa. Jokin sen kuitenkin muuttaa kuin minä.
Ei kai se ad-aware poista sitä jos et anna lupaa?
Mille kotisivulle et päässyt? Siis oliko sulla määritelty aloitussivuksi joku sivu ja kun panit tohon rastin, se valitsemasi sivu ei ollutkaan selaimesi aloitussivuna?
laita se kohde ohitettavien kohteiden listalle niin ad-aware ei sitä enää löydä eikä sitä tule sillon vahingossa poistettua.
...kun olen laittanut ruksin (pari kertaa kokeillut) spywareblasterin tools/misc ..jne. kohtaan niin internet-asetukista ominaisuuet/kotisivu oli himmeänä eli en päässyt edes muuttamaan kyseisiä kohtia, enkä tällöin päässyt myöskään nettiin? Kokeilkaa. Mulla oli tällainen kokemus.
Jos laitat rastin siihen kohtaan, ja siellä asetuksissa se kotisivukohta on himmeä, niin sillonhan se on ihan oikeen? Mutta tietysti siinä pitää lukea jotain eli se haluamasi kotisivu, ennen kuin meet sitä rastia laittamaan.
..minä tee pilkkaa. En ehkä ymmärrä vielä kaikkea tietokoneesta. Kysyinpä vaan asiasta kun omalle kohdalle sattui. Mutta joka tapauksessa oudosti käyttäytyi kyseinen ohjelma kohdallani. En tiedä sitten oliko minun asetukset jotenkin väärin asennettu?
Siis siinä asetusten kotisivukohdassako lukee joku sivu, ja sitten menet swblasteriin ja rastit kohdan, sen jälkeen alkaa ongelmat? Eli menet selaimeen, ja selaimen sivu on tyhjäkö?
että asia on selvinnyt :)