jos lapselle päätetään että kuuluu muslimiksi minkälainen on yleensä juhla joka sitten järjestetään ja jossa lapselle annetaan nimi?
emme ole vielä päättäneet mitä tehdä vaikka mieheni sanoi että pidetään kahdet juhlat eka kristitty juhlat ja sitten ilmeisesti jotku muslimi tapaiset juhlat jossa kuulemma olis kans pappi ja kaikki mukana, mutta ei se varmaan ole mahdollista ja muutenkin olis kiva kuulla että minkälainen rituaali siihen lapsen nimenantoon sitte kuuluu?
lapsi muslimiksi
4
566
Vastaukset
- -----------
puolisosi on muslimi, vai miten? Hänenän asia pitäisi tietää.
- miettimisen paikka
ei ole ristiäisiin verrattavaa juhlaa. Vastasyntyneen korvaan vain kuiskataan hänelle annettava nimi ja uskontunnustus. Kastetta ei tarvita, koska pienet lapset ovat islamnin mukaan synnittömiä.
Teidän on syytä tarkoin harkita, mihin uskontokuntaan lapsenne liitetään. Islamin mukaan lapsi kuuluu isänsä sukuun ja uskontoon, Suomen lain mukaan lapsi seuraa äitiään uskonnossa, ellei toisin päätetä.
Mieheni ja minä kuulumme eri uskontokuntiin. Ratkaisimme asian niin, että lapset merkittiin vain siviilirekisteriin. Voittehan kumpikin opettaa lapsellenne omaa uskontoanne, ja hän saa aikuisena päättää itse, mihin liittyy tai liittyykö mihinkään.
Jos lapsi on poika, tulee jossakin vaiheessa eteenne kysymys ympärileikkauksesta. Se onkin jo kiperämpi kysymys. - ksodf
ja eikös pojat pidä ympärileikata jos on muslimi?
- Yasmeen-ppp
Muslimipoikia ei ole pakko ympärileikata. Mutta se on sallittua.
Tyttöjen ympärileikkaus sensijaan on afrikkalainen tapa, joka ei liity mitenkään islamiin, mutta jota harrastetaan joissain muslimimaissa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 373401
- 971684
- 1361595
Mira Luoti ja Julkkisselviytyjät 2017 - Ketä kuumottaa juuri nyt?
HS: Tässä ohjelmassa Mira Luoti kertoi kokeneensa seksuaalista väkivaltaa "PMMP-yhtyeen Mira Luoti kertoo Ylen uudessa451470- 911290
Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä
Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo291192- 571095
MESTARI SIVALTAA JÄLLEEN
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011436243.html Suomen ainoa Mestari lausuu tosiasiat Sannasta , Tuomiojasta ja hil2451042Julkisuuden henkilön päiväin päätös
Sitä vaan, että kyllä nyt kaikki tietävät kuka oli Eemeli Peltola (kansanedustaja, joka päätti päivänsä eduskuntatalossa270991Jotkut ihmiset pelkäävät syöpää sairastavaa
On hauskaa, kun kertoo jollekin, että "minulla on syöpä". Jotkut käyttäytyvät kuin se olisi tarttuva tauti. Eivät uskall125990