USB

Voiko videokuvaa kaapata USB:N kautta?
Itselläni koneessani ei ole muuta kuin 4 USB porttia eikä mitään Firewire portteja tai muuta.
2148
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

xxxxxxxxxxxxxxxx

Äänestä

Useimmiten noissa minidv-kameroissa on vain tuo FireWire mahdollisuus kuvan kaappaamiseen (tallentamiseen = capture) kovalevylle editointia ym varten. USB2 olisi kyllä riittävän nopea tuohon tarkoitukseen, en vaan tiedä käytetäänkö sitä missään kamerassa hyödyksi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tosi aloittelija kirjoitti:

Voiko videokuvaa kaapata USB:N kautta?
Itselläni koneessani ei ole muuta kuin 4 USB porttia eikä mitään Firewire portteja tai muuta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu