Kuukautisista. Mulla on aina ollut tosi runsaat kuukautiset. Sitetkään ei usein pidä, tai joudun vaihtamaan melkein koko ajan kahtena ensimmäisenä päivänä varsinkin. Ei voi kulkea oikein missään ton takia kun on kuukautiset :(
Onko normaalia?
Tyttöövaaann
5214
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Toisilla nyt vaan on runsaampi vuoto. Jos tuo häiritsee elämääsi, niin voit jutella asiasta lääkärin kanssa. Vuotoa vähentäviä lääkkeitä on olemassa, mutta niitä sitten on tarkoitus käyttää oikeasti runsaisiin kuukautisiin. Et esimerkiksi kertonut minkälaisia siteitä käydät ja mikä on tämä "melkein koko ajan". Se on normaalia, että vuodon määrä vaihtelee kuukautisten aikana.
Käytä tamppooneja
Jos on oikeasti runsas vuoto niin tamppoonit ei ainakaan pidä.
tamppooni side
Runsaat kuukautiset on normaalit. Mullakin on runsaat ja varsinkin koulussa on ongelmia tän kanssa, tai itse asiassa oli!
Suosittelisin, että käyttäisit siteiden ja tamponien sijasta kuukuppia. Se on hyvin kätevä, se ei edes tunnu ollenkaan, aivan kuin ei olisi kuukautisia ollenkaan. Kaiken lisäksi, voit ihan vapaasti käydä menkkojen aikana esim. uimassa. Kuukuppi ei myöskään kutita, aiheuta mm. hiivatulehdusta kuten siteet. Se on myös hyvin ympäristöystävällinen ja halpa, kun ei tarvitse aina ostaa siteitä.
Osta ihmeessä sellainen esim. täältä: http://www.lunette.fi/index.php?id=67 niin säästyt ylivuodoilta ja siteiden kanssa leikkimiseltä. Kuukuppi ei myöskään rapise, kuten esim. siteet, joten suosittelen lämpimästi!