Äkkilähtö lentokentältä?

Olen kuullut, että jotkut harrastaisivat seuraavanlaista matkailua:
1. päättävät, haluavatko aurinkorannalle vai (talvella kylmempään) kaupunkikohteeseen ja pakkaavat sen mukaisesti matkalaukun
2. menevät HKI-Vantaan kentälle ja ostavat liput edellä valitun mukaiseen kohteeseen koneesta, johon on jäänyt tyhjiä paikkoja -ja siksi tosi halvalla
Toimiiko tämä käytännössä? Lentohinnathan kallistuvat sitä mukaa kun ajankohta lähestyy?

Asialliset vastaukset sähköpostilla: [email protected]
7599
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

olihan näitä joskus 80-luvulla. Nykyään on niin helppo myydä netissä ja tavoittaa potenttiaaliset matkalle lähtevät.

Äänestä

Ei onnistu enää. Viime hetken liput ovat aina kalliita, ja harvalla on edes myyntiä kentällä. Kukaan ei tuollaista ole harrastanut vuosikausiin.

Äänestä

tietosi perustuu hevosmiesten juttuihin eli ei ole enää 1980 luvun tuota harrastettu. Sinua on jymäytetty eli kerrottu paskaa.

Äänestä
  • Lähtö täältä ei oikein tärppää. mutta aasiassa esim. pääsee kivasti kaupunkista toiseen tai naapurimaahan.
    Se on edullista suomen hintatasoon peilaten, edullista jopa muutenkin. Plus ale päälle. Kentällä ei tarvi
    roikkua,kun heittää vitosen virkailijalle, Niin sieltä sitten viesti tulee. Että nyt kentälle.

    Äänestä

Tuollaisia matkoja voi ostaa vieläkin Keski-Euroopassa. Tuli parikin kertaa ostettua edulliset reissut Frankfurtin kentältä.
Todennäköisesti nekin löytää nykyään netistä.
Hki-Vantaalta et löydä matkoja.

Äänestä
  • Pakettimatkoja voi saada halvalla, reittilentoja tuskin. Kanarialle, Turkkiin etc. näkyy olevan vaihtelevasti äkkilähtöjä alle 200 eur. Se on totta että Keski-Euroopasta lähtee vielä paremmin ja tarjonta on ihan eri luokkka. Tuli itsekin ostettua viime joulukuussa lennot Malediiveille 115 eurolla, kallimmaksi tuli ottaa täältä lennot Frankkiin. Silti ei kallis reissu kaikkinensa:) Myös Ruotsista saa halpoja matkoja.

    Äänestä

  • reissuiita kirjoitti:

    Pakettimatkoja voi saada halvalla, reittilentoja tuskin. Kanarialle, Turkkiin etc. näkyy olevan vaihtelevasti äkkilähtöjä alle 200 eur. Se on totta että Keski-Euroopasta lähtee vielä paremmin ja tarjonta on ihan eri luokkka. Tuli itsekin ostettua viime joulukuussa lennot Malediiveille 115 eurolla, kallimmaksi tuli ottaa täältä lennot Frankkiin. Silti ei kallis reissu kaikkinensa:) Myös Ruotsista saa halpoja matkoja.

    Saksan suurimmila kentillä on matkojenmyyjiä pilvin pimein last minute-listoineen. Lennähdä sinne ja valitse mieluinen kohde ja ei kun kyytiin! Onhan Hesankin kentällä matkanjärjestäjillä edustaja paikalla, luulisi äkkiäkkilähtöjä myyvän kun niitä ei enää netistä saa eikä puhelimetkaan päivystä yötä myöten.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Reppurireissari kirjoitti:

Olen kuullut, että jotkut harrastaisivat seuraavanlaista matkailua:
1. päättävät, haluavatko aurinkorannalle vai (talvella kylmempään) kaupunkikohteeseen ja pakkaavat sen mukaisesti matkalaukun
2. menevät HKI-Vantaan kentälle ja ostavat liput edellä valitun mukaiseen kohteeseen koneesta, johon on jäänyt tyhjiä paikkoja -ja siksi tosi halvalla
Toimiiko tämä käytännössä? Lentohinnathan kallistuvat sitä mukaa kun ajankohta lähestyy?

Asialliset vastaukset sähköpostilla: [email protected]

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu