Ongelmani on tämän näköinen. Samsung CX 683CN 32" telkkaristani kuva on mennyt punertavaksi liiallisen standby-tilan käytöstä, kun kuvaputki ei ole päässyt "lataamaan värejä". Valikosta löytyvät värisäädöt eivät riitä ja telkkarin takaa ei värisäätöjä löydy. Mahtaisiko joku tietää miten pääsisin käsiksi telkkarin huoltosäätöihin? Jos punaisuutta saisi sitä kautta jotenkin vähennettyä..
Samsung tv
Jonna
8646
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Etkai oo tosissas tuosta värien latauksesta? No et varmaan,trollihan tämä.
Anteeksi maalaisuuteni, ja ei-ammattimainen sanojen käyttö. Tällaista informaatiota olen kuitenkin saanut, että jos tv:tä ei ikinä laiteta virtakytkimestä kiinni, niin jotain värihäikkää voi ajan myötä tulla.. Korjatkaa toki, jos saamani tieto on väärä.
Toinen saamani tieto on, että ikivanhoissa telkuissa on laitteen sisällä huoltoon tarkoitetut värisäädöt. Tässä sellaisia ei kuitenkaan enää ole ja sen takia kyselin, että voisiko esim jollain näppäinyhdistelmällä päästä huoltosäätöihin.
Kyllä siellä jonkinlaiset säädöt on , MUTTA älä mene sorkkimaan konetta jos ei ole ammattitaitoa !
Tuo virtakytkimestä sammuttaminen on tarkoistus ehkäistä mahdolliset : TELEVISION AIHEUTTAMAT TULIPALOT !!
Varsinaista muuta etua niistä ei ole .
Toivottavasti saat koneen kuntoon tv-huollossa .
En toki itse ole koskenutkaan koko vehkeeseen, kun en niistä tiedä mitään. Ammattitaitoinen sukulainen sitä on tutkinut ja kertomaani kysymystä pähkäillyt. Sen takia tulin tänne hänelle vastausta etsimään..
Joo,et näköjään tiedä mitään eikä tiedä "ammattitaitoinen sukulainen" sen enempää.Jos puhutaan magneettisuuden aiheuttamasta värivirheestä,se esiintyy lähes aina vaan nurkissa tai reunassa.Ja puolisen tuntia virrattomana ja sitten käynnistämällä kytkimestä se virhe poistuu.Jos kuva on taas tasaisen punertava,niin koneessa on vikaa väripääteasteessa tai kuvaputki on tullut tiensä päähän.
lähes aina nurkissa tai reunoissa.. Uudet 16:9 tv't saa joskus jopa kuvan peitettyä tasaisella värillä jossa nätit värilliset renkaat keskellä.. Etenkin P kirjaimella alkavassa Ranskassa valmistetussa Hollantilaisessa televisiossa..
Hollannissahan ei osata suunnitella kuin puukenkiä,eikä nekään ole hääppöisiä.
Mulla (tai siis eukolla) oli samsungin tellu jossa samat oireet. Kuva oli punertava ja muutenkin päin persettä. Meni hermo ja vein sen huoltoon. Kesti kaks viikkoo kun soittivat että kuvaputki paskana ja ei voi tehä mitään. Että semmosia... Nyt Hyllyssä upouus Sonyn 32 tuumanen laajakuva... :)