Tarviiko Ubuntuun asentaa erikseen palomuurin, vaiko onko siinä palomuuri valmiiksi? Vai miten homma toimii Ubuntussa, jos haluaa hallita esimerkiksi mitkä ohjelmat lähettää tietoa internettiin ja mitkä saavat tulla koneelle räpeltämään?
Windows ympäristössä siis palomuuri ilmoittaa ohjelmasta joka haluaa internettiin koneelta tai internetistä koneelle, ja käyttäjä saa valita hyväksytäänkö, vai blokataanko.
Windows ympäristössä siis palomuuri ilmoittaa ohjelmasta joka haluaa internettiin koneelta tai internetistä koneelle, ja käyttäjä saa valita hyväksytäänkö, vai blokataanko.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Onhan niitä! Sieltä järjestelmän hallinnasta niitä voipi hakea. Ainaskin lankaliittymässä hyvin toimiva tuntuu olevan toi firestarer -palomuuri . Pitää sitten latauksen jälkeen säätää päälle. Se ei silleen kysele koska linuxeihin ei silleen hyökkäillä, mutta estää ainaskin isoimmat (ja varmaan muutkin) vakoilut.
Firestarter ei ole palomuuri, se on graafinen työkalu palomuurin hallintaan ja aivan turha ohjelma normaalissa kotikäytössä. Vain aniharvoin tulee tarvetta palomuuria käpistellä sillä kotikäyttöön tarkoitetuissa jakeluissa ei oletuksena ole mitään ulkoapäin tulevia pyyntöjä kuuntelevia palveluita käytössä!
Kun asennatte Ubuntun niin teidän ei tarvitse uhrata ajatustakaan palomuurille tai v irustorjunnalle!
Ubuntussa on sisäänrakennettu palomuuri, mutta sen säätämistä helpottavat härpäkkeet saattaa joutua asentamaan mikäli mieleistään haluaa. Tavallisesti palomuuri on "kaikki auki" asennossa eli ei vaikuta mitenkään liikenteeseen. Tämä onkin normaalissa työpöytäkäytössä paras asento ellei sitten ole "palomuuriharrastelija".
On muistettava ettei koneelle tulla kuin telttaan. Käyttöjärjestelmä ja ohjelmat huolehtivat siitä automaattisesti. Siihen ei mitään palomuuria tarvita haittaamassa ohjelmien toimintaa. Palomuurihypettäjien höpötykset "hyökkäyksistä" saa unohtaa. Verkko on täynnä kaikenlaista liikennettä ja käyttöjärjestelmä poimii sieltä automaattisesti konetta koskevan liikenteen. Jopa iso mörkö eli porttiskannaus on koneelle täysin vaaraton operaatio.
Mikäli liikennettä on tarvetta rajoittaa niin se hoidetaan joko ohjelman omilla asetuksilla tai hosts.allow ja hosts.deny tiedostoja käpistelemällä.
Ubuntussa on valmiina palomuuri, mutta konffaukseen sitten voi asentaa paketeista jonkun työkalun. Ei sitä kyllä normikäytössä tarvitse koska mikään ohjelma Ubuntussa ei soittele omineen kotiin omin päin, eikä mikään ohjelma oletuksena vastaa mihinkään verkkoliikenteeseen. Toisin sanoen, turhaa hössötystä.
Ubuntua oletusasetuksilla olen käyttänyt vuosia, eikä ensimmäistäkään virusta tai muuta ötökkää. Linuxiin ei tartu virukset muuten kuin asentamalla sen itse vartavasten, jos jostain sellaisen ihmeen onnistuisi löytämään.