On tää opettajan työ niin mukavaa. Juuri päättyi tämä päivä, eikä tarvitse stressata työasioilla ennen huomista kello kymmentä... Ja kohta SE on taas edessä, siis piiiiiiiiiiiiitkä kesäloma... Repikää siitä kateelliset.
Mukavaa olla ope
luokanope
3296
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Mutta kyllähän matikan opet pääsee vieläkin helpommalla, että äläpä viitsi kehua työolojasi. Minä en tarvitse kuin raahautua koululle ja minulla on 20 h/vko.
Ja kesälomahan meillä kaikilla 3 kk, syysloma 1 vko jouloma 3 vkoa hiihtolonma 1 vko pöääsiäinen ½ vkoa ja taas keäloma.
Kateus kuulema vie kalatkin vedestä, mutta ei opettajilta lomia!
Joku analyytikko oli kerran laskenut, että opettajat savat 44 e/tunti palkaa. Mutta riittääkö se vai onko vielä jotain lisätienestiä, kun opettajat tunnetusti tekevät lyhyttä työpäivää ja ovat hyvin ahneita. Tunnen monia kahden ammatin opettajia aina poromiehestä matkaoppaisiin asti.
Mitä sivuammatteja teillä on?
Enää viisi kevyttä ja lyhyttä päivää ja sitten SE alkaa. Kun näet korvasta korvaan hymyilevää ja riemusta pomppivaa väkeä kaupungilla, arvaat varmaan, että opetttajiahan ne! Monessa kaupungissa onkin tänä viikonloppuna jo karttakepinkatkojaiset eli otetaan varaslähtö ja juhlitaan jo lomaa! Ensi viikoa ei suunnitella kun silloin vaan retkeillään, pelataan ja harjoitellaan kevätjuhlaesityksiä. Siinä voi ope ottaa nokosia tai juoda rauhassa päivänmitaan kahvia opehuoneessa, kylllä oppilaat osaa harjoitella ja pelata itsekin ja ihan samahan se itseasiassa on mitä siel juhlassa esitetään ja miten se menee, loma alkaa joka tapauksessa.Juhlan jäkeen sit pukataan vanhemmat ja kersat talosta ulos ja juhlat voi alkaa!!! Onppa edessä miltei kymmenen viikkoa kaikkea mitä sydän vaan halajaa... Voi reissata ja voi vain laiskotella uitellen varpaita järvessä, on aikaa olla perheen ja ystävien kanssa ja mikä parasta voi unohtaa täysin koulumaailman ja varsinkin ne viiraavat vanhemmat. Ihaninta onkin reissata niin eivätpähän tule edes vahingossa vastaan. Nautinnollista kesää opetoverit!