Lähdemme kesällä omalla autolla Keski-Eurooppaan .Menomatka Ruotsin kautta Saksaan, paluun ajattelimme tehdä Berliinistä Puolan kautta Via Balticaa pitkin. Puola on meille tuntematon maa ja kaipaisimme vinkkejä sen läpi ajamiseen. Perheessämme on kolme lasta, joten aivan älyttömän pitkiä päivämatkoja emme halua. Paluumatkamme on heinäkuun puolivälissä, onko Puolassa silloin loma-aika? Pitääkö majoitus varata etukäteen? Onko kenelläkään hyviä vinkkejä majapaikoista? Mitä reittiä kannattaisi ajaa, suurkaupunkeihin emme halua? Riittääkö yksi yöpyminen Berliinin jälkeen Puolassa, jos aiomme yöpyä Liettuassa esim.Kaunasissa vai vaatiiko Puolan läpiajo kaksi yöpymist'ä?
Kiitämme jo etukäteen kaikista vinkeistä matkallemme!
Puola
6
1220
Vastaukset
- Käynyt
Majapaikkoja kyllä löytyy, reitti ja yöpymiset on sit vähän makuasia, nähtävää tuolta kyllä löytyy, puolivälissä joku Torun on komea paikka tai sitten ylempää Gdansk ja järvipuolan läpi.
Puolasta ja Tallinnasta saa edullisesti majapaikkoja, jossain Latviassa peritään ihan ryöstöhintoja. - Karolus51
Mukavasta maasta jää paljon näkemättä, jos sen yhdellä yöpymisellä kuittaa, lasten kanssa varsinkin. Berliinistä lähdettäessä voi toki ajaa Poznanin kautta, mutta hyvä vaihtoehto on ensin vanha hansakaupunki Stettin (Szczecin) ja sitä kautta Toruniin, jota suosittelen kuten tuossa edeltäjäkin. Linnoitettu kaupunki on todella kaunis, edullisia hotelleja mm. Etap ja Kopernik, netistä kyllä löytyy muitakin majapaikkoja. Aivan upea yöpymispaikka on maaseudulla Pilawki, 5 km Ostrodasta Gdanskiin päin, järven rannalla, hyvä ravintola ym. Lapset saattaisivat pitää myös Oleckossa KrystJan- nimisestä majatalosta uimapaikkoineen. Rauhallisempi ajoreitti Liettuaan olisi Ogrodnikin raja-aseman kautta Alytukseen ja sieltä Kaunasiin, välimaastossa on Seirijaissa iso lomakylä alppimajoineen, josta voisi lähteä jo aamulla tutustumaan Kaunasin nähtävyyksiin. Sesonkikausi ei tuohon aikaan ihan vielä ole vilkkaimmillaan, mutta ehkä kannattaisi yöpymiset jo varata, kun teitä 5 kuitenkin on.
- äippä76
Kaksi yöpymistä puolassa kannattaa, joista jälkimmäinen Suwalkissa lähellä liettuan rajaa. Siellä on sellainen pieni majatalo, jota autoliittokin on mainostanut. Itse varasimme sieltä majoituksen ihan sähköpostilla 5 hlölle ja kaikki meni hyvin vaikkei isäntäpari oikein englantia osannutkaan. Siisti ja hyvä palvelu ja edullinen.
Kaunasissa olemme yöpyneet jollain reissulla enkä sitä niinkään suosittele. Suwalkista ajaa lasten kanssa etelä-viroon mukavasti.
Puolassa ainakin Varsovaa kannattaa autoilijana välttää, siellä eksyttiin kun opastukset oli kehnot ja monta hyvää tuntia meni hukkaan.- Käynyt
on paljon pieniä majataloja (Zajadz) joista saa kelvollisen yösijan kohtuuhintaan, ikinä en ole mitään varannut ja aina on yösija löytynyt, Suwalkin sijasta olen suosinut Augustowia.
- PanMo
Myös NOCLEG tai NOCLEGI sanan takaa löytyy majoitusta. Kuskin kannattaa myös seurata ahkerasti taustapeiliä, niin näkee kuinka iso rekka seuraavaksi haluaa puskea ohi.
Normi huoltoasemilta saa perusruokaa. Sitten paikkapaikoin on joitan huoltoasema hotelli yhdistelmiä, joista saa mielestäni parempaa ruokaa. Pierogit on hyviä...
Olen ajanut esimerkiksi Varsova-Wroclaw välin ja muuten tie on hyvää, mutta jossain puolivälin tienoilla on pätkä (noin 20-30 km) vielä hieman heikompi kuntoista. Tiet menevät usein myös kylien ja kaupunkien läpi, mikä hidastaa matkantekoa jos on kovin ruuhkainen aika. Isojen teiden varsilla tankkausmahdollisuudet suht tiheässä. Nyt on esim 95 noin PLN4.65 litra.- automatkailija
Saksan rajalta menee uusi moottoritie melko lähelle Varsovaa. Sitä kannattaa käyttää, vaikka se onkin maksullinen. Matka sujuu lähes yhtä joustavasti kuin Saksassa. Mutta sitten se matkanteko tyssääkin. Erityisesti kesällä on paljon liikennettä ja tietöitä, välillä mennään jonossa pitkiä pätkiä alle viittäkymppiä, auriko porottaa ilmastoimattomaan autoon, ulkona lämmintä 35 astetta...
Majoitusta oman kokemuksen mukaan saa ex-tempore -periaatteella, mutta vilkkaimmasta lomakaudesta en tiedä. Monissa kaupungeissa on pula halvasta majoituksesta ja liikaa kapasiteettia kalliimmassa majoitusluokassa (näin oli ainakin muutama vuosi sitten), joten hyvätasoinen hotelli voi olla joskus vain hieman kalliimpi kuin retkeilymaja!
Paras hinta-laatusuhde löytyy periaatteella, että mitä vähemmän englantia, sitä parempi majoitus. Itse onnistuin joskus varaamaan majoituksen puolankielisten sivujen kautta täyttämällä arvaamalla puolankielisen lomakkeen, ja sain vastaukseksi sujuvalla englannilla kirjoitetun varausvahvistuksen. Tämä oli n. 5 km Torunista, jota voin suositella erinomaisena pysähdyspaikkana.
Jos liikenteessä haluaa päästä nopeammin eteen päin, se voi onnistua liittymällä "letkaan", joka ajaa reipasta ylinopeutta. Tällainen letka pysähtyy aina sopivasti juuri ennen poliisin nopeusvalvontaa. Viime aikoina tosin on ikävästi viljelty taajaamiin kameralootia, ja niitä taajamiahan riittää, muutaman kilometrin välein!!!
Yhteenvetona, Puolaan kannataa varata runsaasti aikaa, hitaan liikenteen vuoksi ja nähtävyyksien vuoksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit986458KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3605994Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei602923Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521092374Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1072048- 1251774
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro191653Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1811320- 731217
Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään331178