Elatusvelvollinen ei maksa elatusmaksuja, onko maksut suoraan uo-kelpoisia? Miten pitää menetellä? Käppäilen vaan uo:n juttusille joka laittaa hommaa eteenpäin vai ?
Elatusmaksu
11+12
9645
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
"Jos maksua ei kuulu?
Elatusapu maksetaan etukäteen kuukauden 1. päivänä, jos muusta maksupäivästä ei ole sovittu. Jos maksu ei ole ilmestynyt tilille, lähihuoltaja voi anoa sosiaalitoimelta elatustukea lapselle. Elatustukea maksetaan hakemiskuukauden alusta lähtien, korkeintaan kolmelta kuukaudelta takautuvasti. Lähihuoltaja voi myös itse viedä elatussopimuksen ulosottovirastoon ja täyttää ulosottohakemuksen. Elatusvelvollista pyydetään esittämään kuitit maksamistaan elatusavuista. Jos niitä ei ole, niin elatusavut ulosmitataan palkasta, eläkkeestä tai omaisuudesta. Elatusvelvollinen joutuu maksamaan myös ulosottomaksun, sen sijaan ulosotto ei johda luottokelpoisuuden heikkenemiseen, muuta kuin niissä tapauksissa, joissa maksaja todetaan varattomaksi. Ulosotolla on nykyään oikeus saada tietoja velallisen palkkatuloista Eläketurvakeskukselta sekä pankkitileistä pankeilta. Elatusapuvelka on etuoikeutettu; se ulosmitataan ennen mahdollisia muita velkoja ja siihen lisätään tavanomainen viivästyskorko."
http://www.yvpl.fi/index.php?page=ero&sivu=elatus
ei mene ulosottomaksua !!!
tarkennusta..
tässä tapauksessa kela maksaa sen minimin, olisko 130e. elatusvelvollinen on kuitenkin määrätty maksamaan 170e ja sitä koko summaa se ei siis maksa. miten menettellään tässä tapauksessa, miten peritään tuo jäljelle jäävä 40e ???
Elatussopimus on suoraan ulosottokelpoinen. Ota sopimuksesi mukaan ja menet uloottovirastoon.
Täytä hakemus tarvittavine tietoineen. Kyllä se on täysi summa (sulla 170e) mikä peritään.
Neuvoa saat kun soitat ulosoton asiakaspalveluun.
Silloin on yleensä rahat loppu,kun ruokot jää rästiin.Siis saat sen 130e?(siis taloudellisesti et todennäköisesti hyödy mitenkää).
Elatusvelvollinen rakentaa taloa, voihan se olla silloin tiukilla joo >:(
Rakentaakin melko pienellä rahalla?Jos tuollainen tekee loven budjettiin!
ENTÄ JOS ON TYÖTÖN /VARATON TAI OPISKELEE KUKA MAKSAA ELATUSMAKSUN TAI JOS SOSSU MAKSAA. KERTYYKÖ NÄMÄ MAKSUT RÄSTIIN JA MAKSETTAVAKSI KUN VALMISTUU TAI SAA TYÖTÄ?
KYLLÄ KERTYY.