APUA! pesimispuuhissa

lintulilintuli

Neitokakaduni oli jo jonkun aikaa paritellut, ja pöyhinyt, repinyt ja möyhinyt pohjapapereissa kunnes häkin pohjalle ilmestyi muna. Olin jo osannut odottaa tätä mutta en halunnut laittaa pönttöä vielä. No, nyt kun se muna sinne tupsahti niin laitoin tietysti pöntön häkkiin ja munan sinne.

Kyseinen pari ei vaikuta kauhean tykkäävän toisistaan, koiras varsinkin aika tökkii ja nokkii vihaisesti naarasta jos se tulee lähelle. Mutta silti parittelevat.. Nyt pönttö on ollut häkissä eilisestä lähtien, ja kun koiras menee häkkiä lähelle, naaras tulee nopeasti ja vihaisesti häätämään sen pois. Tämä mietityttää minua. Olen vasta 13 mutta olen pesittänyt ennenkin. Onko tuollainen käytös normaalia? Huolestuttaa vain kun jos naaras ei päästä koirasta lähelle häkkiä niin miten hautominen onnistuu kun ei naaras itsekkään sitä ole nyt paljoa hautonut..

Tämä voi olla ihan mitätön asia mutta haluan vain kysyä koska olen vasta suht aloittelija.

kiitos

2

603

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tiedän ettei tämä ole oikea paikka kysyä tätä, mutta olisin halukas ostamaan poikasen :)

      Jos tämä sopii, voisitko lähettää sähköpostia osoitteeseen angelights(ät)suomi24(piste)fi.
      Sovitaan siellä lisää :)

    • PÖÖÖ VANTAA JA KOUVO

      Mitä hittoo? MIksei´olis oikee paikka? Mun tyttö on koj´hta 11v, se ei kai oo kiinnostunut eläimistä, mut ite olin jo nuorena. AINA ON OIKEA IKÄ!!!!
      Meil tlo täynnä lintuja (Joiyta kasvatan) saa kysyä!!!! Undulaatteja & neitoja)

      ...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi ärsyttää

      Juuri nyt, tällä hetkellä?
      Ikävä
      106
      1261
    2. Salaisuudet paljastuu

      Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku
      Ikävä
      94
      878
    3. Poliisi pamputti Variskankaalla

      Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella
      Kajaani
      31
      784
    4. vapaa

      sana :) 🚮
      Ikävä
      66
      693
    5. Karita Tykkä mennyt kihloihin.

      Onnittelu kuuluu hänelle ja tulevalle aviopuolisolleen.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      93
      626
    6. 32
      625
    7. S-ryhmän ihmisoikeuslinja ei kestä omaa hankintaketjuaan

      S-ryhmän Israel-boikotin suurin uskottavuusongelma löytyy yllättävän läheltä, SOK:n omien tuotemerkkien hankintaketjuist
      Maailman menoa
      16
      574
    8. Nainen tosi ikävä sua

      Näkispä edes ohimennen
      Ikävä
      18
      558
    9. Haavoittuvuutesi on aseista riisuvaa

      Harmi, etten voi osoittaa sinulle tunteita. Hyvää yötä miehelle. Naiselta
      Ikävä
      43
      523
    10. Rakennus myynnissä

      Joko se loppuu mehtä hallitus sumilta?
      Suomussalmi
      10
      466
    Aihe