Monen Amppeerin sulakkeita olette laittaneet navigaattorin ja akun välisiin johtoihin?
Toivottavasti ei kuulosta kovin typerältä kysymykseltä, mutta laitetaanko sulake vai - johtoon?
Ajattelin sitäkin, että laitan sulakkeen molempiin johtoihin varmuuden vuoksi. Ei kai siitä mitään haittaa ole?
Toivottavasti ei kuulosta kovin typerältä kysymykseltä, mutta laitetaanko sulake vai - johtoon?
Ajattelin sitäkin, että laitan sulakkeen molempiin johtoihin varmuuden vuoksi. Ei kai siitä mitään haittaa ole?
Vastaukset 2
Vanhimmat
Ei ole haittaa jos molempiin sen sulakkeen laittaa. Se on vain typerää, sillä siitä ei ole yhtikäs mitään hyötyä.
Sulake laitetaan AINA syöttävään johtimeen, eli tässä tapauksessa -johtimeen. Vaihtosähkössä vaihejohtimeen. Tämä johtuu siitä, että jos tapahtuu oikosulku, niin sähköä syöttävä johdin saadaan sulakkeen avulla katkaistua. Jos sulakkeen asentaa miinus-johtimeen, niin vian sattuessa esim. -johdin ottaa runkoon, niin sulakkeesta miinus -johtimessa ei ole hyötyä.
Muista asentaa sulake mahdollisimman lähelle akkua. Esimerkiksi 10cm - 20cm päähän akun navoista. Näin saat minimoitua vahingot.
Monen watin navigaattori sulla on? Teho (P), Virta (I) ja jännite (U) -> P=UI -> I=P/U=10W/12V=0,85A. Tuo oli sitten vain laskuesimerkki.
Itse laitoin 10A:n putkisulakkeen (mikä on aivan liikaa), mutta koska johtimen halkaisia on tuo 0,75mm2, niin se 10A on sille maksimivirta. 5A:n sulake riittänee vallan mainiosti, jolloin saadaan P=UI=60W.
Oli perusteellisen selventävä vastaus, josta kiitokset. Laitan plussaan 5 A.