Mulla on jo pitkää ollu koulussa kauhee poikamainen ja käheä ääni. Ja jotkut on sanonu että mulla on mouruma ääni :,( Kotona mulla on kaunis ääni sit.. en tiiä mistä tää johtuu. Tekis mieli tehä itsari :( Mitä mä oikeesti teen! En ees jännitä koulus mitää! Silti mulla on nii kauhee ääni vaikka kui yritän puhuu hyvin nii se muuttuu sellaseks hirveeks.. :(
Vastaukset 5
- äitikin
Koulussa voi olla pölyinen tai kuiva ilma ja se aiheuttaa kurkun käheyttä. Käy kouluterveydenhoitajan luona juttelemassa, voihan olla että olet vaikka allerginen jollekin mitä koulun ilmassa on. Nyt on muutenkin sellainen aika vuodesta, että allergiat jyllää ja yksi jos toinenkin mörisee ;)
- tsemppiä!
Olet ilmeisesti tyttö, kun kuvailet ääntäsi poikamaiseksi? Suosittelen käymään korva-,kurkku- ja nenätautien lääkärillä. Olin toisella luokalla ala-asteella, kun ääneni muuttui käheäksi, möreäksi ja helposti väsyväksi. Syynä oli äänihuulien (onneksi hyvänlaatuinen) kasvain, joka painoi äänihuulia. Havaitsemishetkellä se tukki neljänneksen "ilmatilasta" ja aiheutti öisiä hengityskatkoksia. Leikkaushoito auttoi.
Toivottavasti ääniongelmasi johtuisivat vain huonosta ilmasta tms harmittomasta, mutta kannattaa käydä lääkärillä.- fasfasdsadff
Aina kannattaa tutkituttaa, ettei taustalla ole yllä mainittuja ongelmia, kilpirauhas ongelmaa yms
'
Tietysti sitä alkaa tarkkailemaan omaa ääntään ja sitten "kuulee" sen möreämpänä kuin se todellisuudessa onkaan.
Meillä on naapurissa poika, jolla kimeä ääni. Kaverit kiusasivat niin kauan, että eipä poika ole puhunut kodin ulkopuolella enää 7 vuoteen.
- tsemiä tsemiä!
..mutta vastaanpa silti vielä. Ääneen vaikuttaa monikin asia, mutta mikäli syyksi ei löydy mitään terveydellistä, kannattaa hakeutua ääniterapeutille tai puheterapeutille, kysäise asiasta esim. oman paikkakunnan terveyskeskuksesta tai koulun terveydenhoitajalta ja kerrot kuinka iso asia sinulle on. Ihmisen on mahdollista harjoitella äänenkäyttöään ja jopa muuttaa ääntään. Tämä toki vaatii ohjattua harjoittelua (ja paljon), mutta älä vaivu epätoivoon, asiaan voi vaikuttaa!
- zayzay
moi kannattaa käydä lääkärillä
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Puukotus Kajaanissa
Kuka puukotti ja ketä? https://yle.fi/a/74-20247765 Vähemmän yllättäen päihteet mainittu521197- 16825
- 68732
- 63725
- 47704
Nainen, tässä olen kahden vaiheilla
Toinen pitäisi valita ja kummassakin on hyvät ja huonot puolensa. Toinen olisi sellainen pysyvä mutta työläs. Toinen taa69688Hyvä on sitten, jos et sitä s*ksiä halua kanssani.
Rakastetaan vaan toisiamme, voin käydä muualla tyydyttämässä fyysisenpuolen tarpeet. Puhumalla tämäkin olisi selvinnyt.131615Suloinen ja herkkä
Toiset huomioiva, räväkkä, yllättävä. Ei sellaisesta voi olla pitämättä.31585Humalassa autolla ajo.
Tuhti humala hyydytti kuljettajan Suomussalmella -sammui rattiin ,uutisoi Ylä-Kainuu.9550Minä muistan
Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol45518Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."
Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i8510- 4482
Hyvää yötä hurmuri
Iltaa haaveeni! Kauniita unia😘 Jospa me vielä nähtäis ja juteltais, suukoteltais ja halittais, siliteltäis ja hyväiltä24473Jäljitelmä Birginit
Ei jumaleisson, Jeffin vaimo kertoo et nää Hermesit olikin jäljitelmiä ja timangit labrarääsää. Anna mun kaikki kestää �104469Pitäisikö seksille asettaa huvivero?
(ja jos hankkisi todistuksen sen harrastamisesta velvollisuudesta tai lisääntymistarkoituksessa, saisi siitä vapautuksen113444- 16431
Olet pelottava ilme vakavana
Sitä alkaa ajatella äkkiä kaikenlaista. Synkkiäkin juttuja. Kai tässä oma mielikuvitus kun laukkaa. 🤔😳26427- 36415
- 34414
- 35409