Työkyvyttömyyseläkkeestä tuli hylkäyspäätös. ja nyt tarjotaan tilanneselvittelyä kuntoutus Ortonissa. Onko joku ollut tällaisessa tilanneselvittelyssä ja onko ollut mitään hyötyä?
Kyllästyttää tää koko touhu..ei jaksas enää selvitellä tätä samaa..
Tilanneselvittely Ortonissa
7
622
Vastaukset
- näin mulla
Mulla oli vastaavanlainen tilanne. Olin Malminkartanossa työkyky ym. tutkimuksissa. Siellä todettiin työkyvyttömäksi minkäänlaiseen työhön. Siitä huolimatta hylkyjä satelee. Eli ei mitään vaikutusta ollut eläkepäätökseen.Minun kohdalla oli se homma yhtä tyhjän kanssa. Mutta mene ihmeessä, ei siitä varmaan haittaakaa ole.
- tyyt.
myöskin Malminkartanon Kuntoutussäätiöllä, työkyvyn arvioinnissa. Arvioinnin jälkeen kuntoutustukeni muuttui toistaiseksi eläkkeeksi.
Mene ihmeessä! - kuntoutuja
Onko teille hylkyjen saajille tullut hylky kuntoutustuesta vai eläkkeestä toistaiseksi?
- Näin mulla
kuntoutuja kirjoitti:
Onko teille hylkyjen saajille tullut hylky kuntoutustuesta vai eläkkeestä toistaiseksi?
Minulle on tullut hylkyjä kummastakin kuntoutustuesta sekä toistaiseksi eläkkeestä. Ainut hyvä asia oli kun Kela maksoi toistamiseen ne 300 pv. jolloin liiton päiviä säästyi, enkä ole vielä ihan tippunut pennittömäksi. 4-vuotta on jo tätä "piirileikkiä" kestänyt. Muutama vuosi vielä, sittenhän jo pääsenkin vanhuuseläkkeelle.
- ------
Näin mulla kirjoitti:
Minulle on tullut hylkyjä kummastakin kuntoutustuesta sekä toistaiseksi eläkkeestä. Ainut hyvä asia oli kun Kela maksoi toistamiseen ne 300 pv. jolloin liiton päiviä säästyi, enkä ole vielä ihan tippunut pennittömäksi. 4-vuotta on jo tätä "piirileikkiä" kestänyt. Muutama vuosi vielä, sittenhän jo pääsenkin vanhuuseläkkeelle.
sitten olla vuosi siinä välissä terveenä, ei muuten ala uudelleen sairauspäivärahan maksu..
- Näin mulla
------ kirjoitti:
sitten olla vuosi siinä välissä terveenä, ei muuten ala uudelleen sairauspäivärahan maksu..
En ollut terveenä välillä, enkä työelämässä, mutta olin eka 300 päivän jälkeen vuoden liiton päivärahalla, kunnes Kelasta tuli kirje jossa pyydettiin hakemaan uudelleen Kelan sairauspäivärahaa ja se myönnettiinkin viikon sisällä.(uusia diagnooseja oli kyllä tullut kourallinen)
- tietoo,
Ortonista.
http://www.sairaalaorton.fi/Etusivu/vakuutusyhtio/fi_FI/yleista/
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Turussa Varissuolla bussikuski ajoi lapsen yli lapsi kuoli
Poliisi " Epäilee " kuskia törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta ja törkeästä kuolemantuottamuksesta.2631600IS: Väitöstutkimus - Pyöräilybuumi oli pelkkä kupla!
Pyöräilybuumista paljastui karu totuus Väitöstutkimuksen mukaan suuri suomalainen pyöräilyrenessanssi olikin vain pelkk311481Milloin bikineistä
Tuli juhla tai esiintymis asu? Pikkasen harkintaa vois käyttää. Bikinit kuuluvat uimarannalle. No, mitä maailman tähdet1501229Mene perheinesi arkkiin - kasteelle !
Juutalaiset oli hyvin lapsirakkaita, mitään ehkäisyä ei käytetty. Perheissä oli paljon lapsia. Viiden koko perheen kast4701027- 1361008
Johanna Tukiainen ei suostu muuttamaan pois vuokra-asunnosta!
Seiska kertoi tänään, että Johanna Tukiainen ei ole suostunut poistumaan Helsingin Munkkisaarenkadun vuokra-asunnostaan.72941Olimmeko molemmat
ujoja ja hankalia, vai minä vain? Mietin, oliko se silloin epävarmuutta vai kiinnostuksen puutetta.73933Apostolit kastoivat eri tavalla kuin kirkko
Raamatussa on kaksi ristiriitaista kastekaavaa. Toinen ei voi olla oikea. Kumpi on alkuperäinen? "Menkää siis ja tehkää428880Mun on ikävä sua J ,
Mun on ikävä sua J, haluaisin tutustua paremmin (vaikka tämä aivan älytöntä onkin). Voitaisiinko nähdä ja jutella ihan47862Kesä ja nuorison mopoilu
Tänään neljä mopoa ajelivat yöllä ihan miten sattuu pitkin kyliä liikenteenjakajan väärältä puolelta hirveää ylinopeutta136818