Työkyvyttömyyseläkkeestä tuli hylkäyspäätös. ja nyt tarjotaan tilanneselvittelyä kuntoutus Ortonissa. Onko joku ollut tällaisessa tilanneselvittelyssä ja onko ollut mitään hyötyä?
Kyllästyttää tää koko touhu..ei jaksas enää selvitellä tätä samaa..
Tilanneselvittely Ortonissa
7
506
Vastaukset
- näin mulla
Mulla oli vastaavanlainen tilanne. Olin Malminkartanossa työkyky ym. tutkimuksissa. Siellä todettiin työkyvyttömäksi minkäänlaiseen työhön. Siitä huolimatta hylkyjä satelee. Eli ei mitään vaikutusta ollut eläkepäätökseen.Minun kohdalla oli se homma yhtä tyhjän kanssa. Mutta mene ihmeessä, ei siitä varmaan haittaakaa ole.
- tyyt.
myöskin Malminkartanon Kuntoutussäätiöllä, työkyvyn arvioinnissa. Arvioinnin jälkeen kuntoutustukeni muuttui toistaiseksi eläkkeeksi.
Mene ihmeessä! - kuntoutuja
Onko teille hylkyjen saajille tullut hylky kuntoutustuesta vai eläkkeestä toistaiseksi?
- Näin mulla
kuntoutuja kirjoitti:
Onko teille hylkyjen saajille tullut hylky kuntoutustuesta vai eläkkeestä toistaiseksi?
Minulle on tullut hylkyjä kummastakin kuntoutustuesta sekä toistaiseksi eläkkeestä. Ainut hyvä asia oli kun Kela maksoi toistamiseen ne 300 pv. jolloin liiton päiviä säästyi, enkä ole vielä ihan tippunut pennittömäksi. 4-vuotta on jo tätä "piirileikkiä" kestänyt. Muutama vuosi vielä, sittenhän jo pääsenkin vanhuuseläkkeelle.
- ------
Näin mulla kirjoitti:
Minulle on tullut hylkyjä kummastakin kuntoutustuesta sekä toistaiseksi eläkkeestä. Ainut hyvä asia oli kun Kela maksoi toistamiseen ne 300 pv. jolloin liiton päiviä säästyi, enkä ole vielä ihan tippunut pennittömäksi. 4-vuotta on jo tätä "piirileikkiä" kestänyt. Muutama vuosi vielä, sittenhän jo pääsenkin vanhuuseläkkeelle.
sitten olla vuosi siinä välissä terveenä, ei muuten ala uudelleen sairauspäivärahan maksu..
- Näin mulla
------ kirjoitti:
sitten olla vuosi siinä välissä terveenä, ei muuten ala uudelleen sairauspäivärahan maksu..
En ollut terveenä välillä, enkä työelämässä, mutta olin eka 300 päivän jälkeen vuoden liiton päivärahalla, kunnes Kelasta tuli kirje jossa pyydettiin hakemaan uudelleen Kelan sairauspäivärahaa ja se myönnettiinkin viikon sisällä.(uusia diagnooseja oli kyllä tullut kourallinen)
- tietoo,
Ortonista.
http://www.sairaalaorton.fi/Etusivu/vakuutusyhtio/fi_FI/yleista/
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site645961Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.
Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers724806Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto504398SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta
"Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun564161SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt953771SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het502483Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?352379Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat452119Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi481956Persut pettävät ja valehtelevat aina
Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val41479