Riittääkö tuo varttikate suojaamaan 186 cm. kuskin pahemmilta puuskilta matkajossa. Olisiko parempi vaihtoehto ostaa cbf600n, tuo nakuversio ja laittaa siihen jokin korkeampi tarvike -tuulisuoja.Vai onko tuo em. vaihtoehto jotenkin törkeen näköinen.
cbf 600 tuulisuoja
pyöräkuumetta
42161
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Ylipäätään cbf:n tuulisuoja ei ole kovin hyvä. Itsellä oli paremmat oltavat nahkapuvussa kawan Z750 nakun sarvissa. Noo, ok Hondan puikoissa ei tuule takin vetoketjusta niin kovaa läpi..
En saanut cbf 1000:n vakiopleksiä toimimaan mitenkään. Hirveä pyörre kypärässä kovemmassa vauhdissa, oli pleksi alhaalla tai ylhäällä. MRA:n touring toimii hyvin sataseen saakka. Kun otti touringlipat pois ja laittoi pleksin alimpaan asentoon, niin alkaa olla jo melko hyvä moottoritielläkin. Mutkatiellähän nakumalli lienee aina parempi. Jos kuussatasen aerodynamiikka on yhtään samanlainen kuin tonnisessa, niin alkuperäisellä pleksillä voi heittää vesilintua. Uusi tonnisen f-malli onkin kuvan perusteella paljon lähempänä tuota MRAn mallia. Ovat tainneet suunnittelijat saada palautetta asiakkailta.
Minä olen tuskaillut pleksien kanssa myös.
Alkuperäinen täysi susi, mra touring pleksi menettelee mut ei hyvä.
Nyt on kapan touring pleksi, alkaa olla jo hyvä, se on alkuperäistä korkeampi noin 17 senttiä,kaareva ylä reuna. Kypärä melua ei ole ollenkaan, hiki tulee kyllä näillä keleillä.
Pistin 5mm rikat pleksin väliin niin puhaltaa hiukan ilmaa, viilentää hiukan.
Niin, se vaan nyt on tuon tyyppinen pyörä tuo cbf, puolikatettu sport henkinen. Ei siitä oikein matkapyörää saa, eikä tarvitsekkaan. Siihen tarkoitukseen on keskikokoinen Honda Deauville, minkä ehkä itse ostan. Kunhan vielä vertaan hieman ja testaan molempia, eli cbf 600 tai Deauville jompi kumpi ostetaan.