Varasin lähikentältä lähdön lokakuun alussa Santa Ponsaan ja hotelli Bahia del Sol. Ei olla koskaan käyty Mallorcalla. Mitäs luulette säästä silloin ja onko kokemuksi yleensä Santa Ponsan seudusta.
Santa Ponsa
2
959
Vastaukset
- santa ponsa
alussa lämpötilat n. 25 paikkeilla, joskus saattaa heitää reippaan sadekuuron, muutoin lämmintä ! Santa Ponsan seutu rauhallista paikka vrt Palma Nova. Lyhyehkö matka Palman keskustaan esim bussilla.
- costacalma
Me oltiin viime syksynä syyskuun eka viikko Santa Ponsassa. Vuokrasimme auton ja menimme sitä länsireunaa saarta pitkin aina Alcudiaan asti. Matkan varrella valokuvattiin maisemia. Pidemmän pysähdyksen teimme Sollerissa, jossa kävimme tapaksilla ja UIMASSA, joka oli hurjan vilvoittavaa. Tie on turvallinen ajaa, on kivi kaidetta tai vastaavaa aina jyrkänteen reunoilla.
Siinä Santa Ponsan keskustassa on isompi uimaranta, mutta jos hoksaa kävellä sitkeästi rantaviivaa vasemmalle päin (kun katsoo merelle), niin sieltä löytyy mitä idyllisempää pikkupoukamaa uimista varten ja ihania pikkukaloja voi bongata snorklailemalla. Meillä oli vain yhdet lasit ja hengitysputki entuudestaan mukana, mutta kätevästi siitä sai ostettua toiselle uudet niistä pääkadun kaupoista. Tällä pikkupoukamalla oli paljon paikallisia/espanjalaisia turisteja ottamassa aurinkoa ja uimassa. Lapsilla näytti olevan synttärikutsut siellä rannalla (noin 30 lasta kutsuilla paikalla).
Pääuimarannalla keskustassa on niitä papukaijoja pesimässä pino-puissa , joten jos niistä tykkää, voi niitä bongata. Paljon ravintoloita löytyy myös siitä ympäriinsä. Syyskuun ekalla viikoll aoli vielä vilskettä ja vipinää ja jotkut juhlatkin (näytti kovasti katalaanityyppisiltä) oli menossa. Oli kojua ja showta..
Muistaakseni näin ohi kulkiessani tuon Bahia del Solin, ihan hieno ulospäin. Valitettavasti ei tarkempaa tietoa itse hotellista. Säästä lokakuussa taksikuski totesi meille että se viikko (syyskuun eka) on vielä hurjan lämmintä, mutta sitten alkaa sade! Tiedä häntä pitääkö paikkansa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?
Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,834443Olit ihan
Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu243198Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?
Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt392874Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?
"Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu1162665Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod172519Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka432437- 132314
Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.1132265MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,142045Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle
Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S281717