Haluaisin ostaa The Sims 3 - PC pelin, mutta en tiedä, toimiiko se koneellani. Voisiko joku ystävällisesti kertoa, mikä olisi sellainen kone jolla se toimii varmasti, ja mistä sellaisen koneen saisi? Ei mielellään mitään kovin kallista.
Eli en tiedä, toimiiko se koneellani. Osaisiko joku muu kertoa? Tässä joitain tietoja koneestani:
Windows Vista (Home Prepium), pöytätietokone
Valmistaja: Fujitsu Siemens Computers
Luokitus: 2,5 Windowsin järjestelmän suorituskyvyn luokitus
Suoritin: Intel(R) Core(TM)2 CPU 4300 @ 1.80GHz 1.80 GHz
Järjestelmälaji: 32-bittinen käyttöjärjestelmä
_________________________________________________________________________
Suoritin: Laskutoimintoja sekunnissa 4,8
Muisti (RAM): Muistitoimintoja sekunnissa 4,1
Grafiikka: Työpöydän suorituskyky-Windows Aero 3,1
Peligrafiikka: 3D-yritysgrafiikan ja peligrafiikan suorituskyky 2,5
Ensisijainen kiintolevy: Levytietojen siirtonopeus 5,4
Ja tässä jotain muistujuttuja:
Jollakin SYSTEM (C:) jutulla on 112 Gt vapaana, ja DATA (D:):llä on vapaana 45,1 Gt.
_________________________________________________________________________
Ja tässä The Sims 3 - peliin tarvittavat asiat:
* 2.4 GHz P4-suoritin tai vastaava,
* 1.5 Gt RAM-muistia,
* 6.5 Gt kiintolevytilaa ja 1 Gt muokatulle sisällölle,
* 128 Mt näytonohjain, joka tukee Pixel Shader 2.0:aa
JA HEI, MITÄ EROA ON Gt:llä ja Mt:llä ? ? ? ? ? ? ? ? ? ?
AUTTAKAA!!
4
919
Vastaukset
Gt:llä ja Mt:llä on 1024 kertainen ero. Ja kyllä se tuolla toimii.
- a1
Saisitko kerrottua mikä näytönohjain koneessa on? Kopioi tieto tuolta http://www.gpucheck.com/
Kyllä tuo kone vaikuttaa ihan pelikelpoiselta, joudut vähän rajoittamaan grafiikoita.- a1
Eli jos haluat että toimii hyvin, ei tarvitse muuta kuin paremman näytönohjaimen. :) Käytettynä löytyy halvalla ja jos tunnet jonkun nörtin joka osaa asentaa.
Esimerkiksi vaikka uutenä tämä ja saat mukana Sims 3 alennuskupongin http://www.verkkokauppa.com/popups/prodinfo.php?id=35677 - PP
a1 kirjoitti:
Eli jos haluat että toimii hyvin, ei tarvitse muuta kuin paremman näytönohjaimen. :) Käytettynä löytyy halvalla ja jos tunnet jonkun nörtin joka osaa asentaa.
Esimerkiksi vaikka uutenä tämä ja saat mukana Sims 3 alennuskupongin http://www.verkkokauppa.com/popups/prodinfo.php?id=35677Tässä video Sims 3 että miten toimii ja jossa sama näytönohjain. Videon tallentaminen ehkä vielä hidasti tuossa näkyvää http://www.youtube.com/watch?v=C5ZFy_3vGWY
Ihan hyvä näyttäis olevan ja tuo on todella hiljainen eikä kuluta virtaa joten toimii kaikilla koneilla. Käy jos on alle 5 vuotta vanha kone ja varmuudeksi tarkistaa että löytyy PCI Express -liitäntä. : )
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja18822432Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant839641Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.467612Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va886408SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1896113Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot485102HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.1174765Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1074489Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo992218Marin vetäs lopullisesti maton alta hallitusyhteistyöltä Kepun kanssa
Kurvinen on jo ennättänyt kommentoimaan, ettei Kepu ole koskaan enää kiinnostunut vasemmiston kanssa hallituspaikasta, k861489