Ateenan lentokenttä ja jatkolennoilta myöhästyminen...

Katriina68

Eli: Jo myöhästyy jatkolennolta, joka on eri lipulla, voiko siitä saada korvausta, uuden jatkolennon? Mikä katsotaan kohtuulliseksi vaihtoajaksi?

Alun perin vaihtoaikaa oli Ateenassa 23.6. hieman yli kaksi tuntia, mutta nyt Ateenasta lähtevä lento onkin aikaistunut puoli tuntia. Ensimmäinen lento on Kreikan sisällä. Aloin miettiä, että meneekö aika liian kortille... Hki-Ateena-Hki on Ebookersin kautta hankittu, mutta Kreikan sisäinen lento paluupäivälle omin päin Olympic Airilta. Onko kellään kokemusta Eleftherios Venizelos-lentokentästä, kuinka suuri se on? Tulevatko sisäiset lennot kauaksi ulkomaan lennoista? Matkatavaraa ei tule olemaan kuin käsitavaroihin otettava reppu, et sen ei pitäisi hidastaa. Riittääköhän puolitoista tuntia check-iniin ja turvatarkastuksen läpi jonottamiseen keskipäivällä kesäkuisena keskiviikkona..?

4

1085

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jos ensimmäinen lentosi on myöhässä ja myöhästyt sen takia seuraavalta lennoltasi. Jos sinulla on tosiaa erilliset liput kuten kirjoitat, niin vastaat jatkolennostasi itse, mikä tarkoittaa uuden lipun hankkimista tai jos kenttähenkkilökunta heltyy, niin muutoskuluja vastaan.

      • Katriina68

        Onko näin aina? Kyllähän lentoyhtiöllä luulisi olevan jokin vastuu, jos lento on myöhässä? Eli jos muuten 1,5 tuntia riittäisi, mutta jos lento myöhästyy vaikka tunnin ja sen vuoksi myöhästyy jatkolennolta.


      • 19.
        Katriina68 kirjoitti:

        Onko näin aina? Kyllähän lentoyhtiöllä luulisi olevan jokin vastuu, jos lento on myöhässä? Eli jos muuten 1,5 tuntia riittäisi, mutta jos lento myöhästyy vaikka tunnin ja sen vuoksi myöhästyy jatkolennolta.

        Silloin kun yhdellä varauksella on vain yksi lento, lentoyhtiötä ei valitettavasti matkustajan jatkosuunnitelmat kiinnosta. Joidenkin tuntien viivästyksissä saatetaan antaa jotain aterialippuja tms. jotta matkustaja voi huoltaa itsensä ennen lentoa, mutta jatkoa ajatellen olisi olennaista, että lennot olisivat samalla varauksella. Silloin lentoyhtiö hoitaisi sinut määränpäähän.


      • ei korvaa
        Katriina68 kirjoitti:

        Onko näin aina? Kyllähän lentoyhtiöllä luulisi olevan jokin vastuu, jos lento on myöhässä? Eli jos muuten 1,5 tuntia riittäisi, mutta jos lento myöhästyy vaikka tunnin ja sen vuoksi myöhästyy jatkolennolta.

        Kyllä näin on aina jos on lennot eri lipuilla. Jos lento lähtee reilusti myöhässä niin lähtökentällä lentoyhtiö tarjoaa jotakin purtavaa (tai yleensä taitaa antaa voucherin jolla voi ostaa mitä haluaa). Ei lentoyhtiöllä ole vastuuta matkustajan jatkokuljetuksesta.

        Puolitoista tuntia riittää kyllä, joten jos lento on ajoissa, ei mitään ongelmia.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      240
      45241
    2. Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella

      Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole
      Maailman menoa
      123
      25996
    3. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      325
      15677
    4. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      30
      11203
    5. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      171
      10805
    6. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      122
      9707
    7. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      36
      9681
    8. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      85
      8478
    9. 242
      6824
    10. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      223
      6491
    Aihe