Fendt - Maailman paras matkailuvaunu

Hiekkasärkät

Mullahan on tollanen muutaman vuoden vanha Fendt 650 TFD. Oon sillä reissannu siellä ja täällä ja kotimaan ja ulkomaan leirintäalueet on tullu tutuksi. Täytyy näiden reissujen jälkeen todeta, että muihin vaunuihin päin en kusisikaan..

Milläs vaunuilla te muut ajelette? Kalajoella nähdään!

4

9475

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • karavaanari jopa jäsen

      tuollainen "moottoroitu vaunu" elikkä Dethleffs T 7010. Enkä kusiskaan vaunun päälle!

    • valistunut kusiaine

      Hyvä, kuse vaan omassa kopissasi ja omiin nurkkiisi.

      Fendt on ihan hyvä vaunu, muttaei ainut hyvä. Tosin ei sillä ajaa voi mihinkään - ainakaan pitkälle. Jos olet hankkinut joystick vaunun peruuttimen ei akkua kauan kestä. Joten ajomatka maailman parhaalla vaunullasi on vain muutama kymmenen metriä.

      Itse ajaelen Clou Linerilla ja todella ajelen. Kusella käyn joko auton tai muissa vessoissa ja kusen silloin pyttyyn päin.

    • verraton Fendt

      Kielenkäyttöön en viitsi edes puuttua mutta näinhän se usein näillä palstoilla on.

      Pikkasen tarkennettava kun niin moni on kysellyt millainen Fendt vaununa on. Itsellä isoin vip 700 diamant ja varustelussa ilmastointi, truma, tummat ikkunat jne mutta itse vaunun pohja ja venealan pyöreydet kunnon tavarasta tehtynä oli se, mikä itseä eniten kiinnosti.
      Dethleffs ja iso Kabe GLE kun oli jo koitettu.
      Jokaisella on mieltymyksensä, mutta itsellä on tullut koko ajan enemmän varmempi olo Fendt:n toimivuudesta.
      Jo kuitenkin 5 vuotta vanha, mutta kaikki toimii niin kuin uutenakin. Ovet ei notku, kosteudesta täysin kuiva mutta radio integroidussa paneelissa on huono. Paikallisasemat jää kuulumati.
      U mallin nahkasohva vaaleana ja reilusti kaappitilaa, ulosvetokaapilla ja erittäin hyvällä valaistuksella. sitten se ritisevä "takka" on juttuja jotka tuo tunnelmaa ja viihtyisyyttä. Kaikki vaan toimii ja ovat paikoillaan. Itse tykkää luxus mallisesta johon kuuluu mm.valaistu baarikaappi. Lasit telineissä jne.
      Samoin tummat ikkunat on kyllä sitten OU JEE kun ei tarvitse katsella kuin itse ikkunoista ulos, eikä toisten sisälle... verhoja ei tarvitse repiä kuin illalla.
      Käytävä leveä, uuni, iso jk ja pakastin, hellan pietzo puuttuu mikä kabessa olo parempi.
      Dethleffs:n lämmön epätasaisuus oli hiukan kurja kun toisessa päässä kuuma, ja toisessa viileämpää. Muuten ei kyllä voinut sitäkään "huonoksi" sanoa.
      Kabesta voisin todeta, keskuspölynimuri oli jees, samoin lämmitys jos paukkupakkasilla käyttää. Muuten näillä kaikilla pärjätty hyvin -10 asteen oloissa.
      Fendtissä eka truma, ja tosiaan, lämpiää nopeammin kuin alde mutta hiljaiseen hurinaan tottuminen otti pari yötä. Tosin ulkoäänet peittyy taas sillä hurinalla kivasti.
      Fendtissä parempi ilma, ei ehkä niin pullo kuin kabe.
      Kabesta jäi enemmän olo, kantikasta ja kallista. Ei vaan ollut vaunu omaan makuun sisustukselta ja käytöltä. Ovenkahvat, yläluukut mm. sellaisia jotka ei kyllä kehuja saa. Samoin keskiryhmän alla olevat muovilaatikot jotka raahataan pohjaa pitkin... fendtissä taas kaikki kiskoilla. Mitkä toimii kevyesti.
      Vedossa paras ollut Dethlefss, siinä ei voi mitään.
      Kaben lattia narisee ja tunkata tarvii jos sen narinan pois haluaa.
      Sakemanneissa ei tuota ole ilmennyt missään tilanteessa.

      Makuasioitakin osaksi, mutta kyllä Fendt on nyt se vaunu josta ei ole tullut oloa et vaihtamalla se paranee. Näin se vaan nyt on.
      Noita Fendt 700 VIP Diamant vaunuja ei tosin ole kyllä paljoa myynnissä, joten varmasti senkin takia kokemuksia on vähän.
      Mutta sen takia tahdoinkin korjata monen "kaikki tietävän" ja "vanhan" karavaanarin näkemyksiä Fendt vaunuista.
      Saksan Mobilen sivustolta kun moista 700 hakee, niin hinta/laatu selkinee aika nopeasti, mantereen taso huomioon ottaen.

      Niillä mennään mitä annetaan ja joskus jotain joutuu ostamaankin. Pääasiassa kuitenkin hyviä vaunuja, mutta itsestä on tullu Fendt ihminen. Niin kuin on muuten perheestäkin :)

    • Meidän perheeseen (2-aikuista ja mopsi koira) hankittiin Fendt 390 FHS Bianco Activ vm. 2020 sekä Rally Air Pro 260 vm. 2020 etuteltta lisätilaa tuomaan.

      Fendt uutukaisesta ei vielä käyttökokemusta. Koska luovutuspäivä tulee olemaan 14.1.20.
      Päällisin puolin ja sisätiloiltaan erittäin laadukkaan tuntuinen vaunu. Toivottavasti myös käyttökokemukset tulevat olemaan mieleiset.

      Paljon olen kuullut hyvää kerrottavaa Fendt asuntovaunuista .

      Yt. Erkki ja Ulla
      SF- Caravan 11252

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eroa Orpo! Orpo eroa!

      Suomen kansa vaatii viimein ottamaan meidät huomioon, eikä vain ulkomaalaisia pääomasijoittajia. Koska täällä Suomessa
      Maailman menoa
      87
      2656
    2. Odottavan aika on pitkä, Lindtmanin hallitusta tule jo!

      Eilisen perusteella nykyinen hallitus epäonnistui kaikissa vaalilupauksissaan, joten olemme ansainneet uudet eduskuntava
      Maailman menoa
      62
      1714
    3. SDP esti Suomen luisumisen kohti 1984 Orwell -yhteiskuntaa

      Äärioikeistohallitus olisi halunnut Stasin tapaan mikrofonit jokaisen kansalaisen kotiin, mutta SDP esti tuon siirtymän
      Maailman menoa
      10
      1686
    4. Naiset ei halua kilttejä miehiä

      Näin se vaan on..jos olet ilman tatskoja, et rähjää, sinulla ei ole rikosrekisteriä, olet liian kiltti, et sano pahasti,
      Ikävä
      263
      1565
    5. Wille Rydman (ps) osoitti olevansa kommunisti

      Hän toistaa Neuvostoliiton virhettä. Haluaa pitää palveula yllä maksoi mitä maksoi, vaikkei ole maksavia asiakkaita. --
      Maailman menoa
      8
      1538
    6. Seiska: Helmi Loukasmäki paljastaa - Näin Danny ja Helmi tapasivat

      Helmi Loukasmäki, 25, ja Ilkka Danny Lipsanen, 83, ovat seurattuja julkkiksia. Mutta tiesitkö, miten he tapasivat? Lue
      Viihde ja kulttuuri
      26
      1246
    7. Ainoastaan 10 aloitusta ekasivulla yhdeltä henkilöltä

      Kovasti on vaivaa, ei oo muuta tekemistä tällä henkilöllä päivisin ja öisin... Taas märehtimistä ja samaa jankutusta.
      Joensuu
      26
      1105
    8. Kiinteistökauppoja

      Onko totta ettö haapaveden kaupunki on ostanut vanhan kesoilin kiinteistön? Kuulemma siihen muuttaa autokorjaamo vanhan
      Haapavesi
      41
      1052
    9. RAAMATULLINEN KASTE ON SAPATTI-LAUANTAI, EI SUNNUNTAI

      Aihe, josta ehkä on eniten kiistaa kristillisten seurakuntien piirissä, on kysymys oikeasta raamatullisesta pyhäpäivästä
      Kaste
      404
      1022
    10. Menettämisestä

      Ajatteletko, että olet menettänyt mahdollisuutesi häneen? Osaatko sanoa miksi niin tapahtui?
      Ikävä
      81
      1005
    Aihe