tuleeko ne silloin kun hermostuu jostain vaan vain muuten vaan, tosta vaan?
kuumat aallot, millaisia ne ovat?
sarmunda
6530
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
tulevat ihan tuosta noin vain
Tulevat kyllä ihan muuten vaan, mutta ainakin silloin, kun hermostun, niin lehahtaa aalto päälle pahemmin:)
Mulle tuli kuuma aalto esim. kahvista, alkoholista, maustetuista ruuista. Ja öisin ihan ilman mitään syytä. Tuntui siltä, että valtava kuumuus alkaa nousta syvältä koko kehostani. Sen jälkeen hiki pintaan. Kasvoni eivät onneksi tulleet punaisiksi, kuten monella muulla. Olo inhottava, sähköinen. Pakko heittää vaatteita pois, ja öisin potkia peitto pois, vaikka lämpötili pidettiin noin 15 asteessa.
Aluksi auttoi luonnon konstit, mutta myöhemmin ei. Nyt syön estrogeenia toistaiseksi.
Kun söin ennen suklaata, alkoi tehdä miestä mieli, mutta nyt suklaansyöntikin tekee pahan olon ja yhden kuuman aallon tai useampia.
pihalla saavat hien valumaan koko ajan, tunnin rupeaman jälkeen tukka roikkuu suortuvilla, naama helottaa punaisena ja olo on voipunut.
Minulla kuumat aallot alkavat yleensä pahoinvoinnin ja ahdistuksen tunteella ja yöllä heräänkin siihen. Sitten alkavat reidet kuumeta ja ne todella tuntuvat tulikuumilta käteen. On pakko heittää peitto pois ja vaihtaa asentoa koko sen ajan kun aalto kestää ja tulee lopulta voimakas hiki. Alussa, noin viisi vuotta sitten, nämä tuntemuksekset toistuivat vähintään kerran tunnissa koko yön ja silloin oli mennä kunto kokonaan kun en kahteen vuoteen saanut nukutuksi. Nyt ne ovat onneksi harvenneet huomattavasti, mutta ajoittain ne kuitenkin taas pahenevat, varsinkin helteellä. Ilman pysyessa viileänä olo on aika hyvä, mutta heti sään lämmetessä oireet palaavat; sydän hakkaa ja olo on väsynyt ja voimaton hien puskiessa koko ajan joka paikasta.
mieleeni eräs seikka. Minulla on ollut aika pahat vaihdevuosioireet jo viitisen vuotta. Olen miettinyt onko nuorena sairastetulla raskasmyrkytyksellä jotakin tekemistä näiden voimakkaisen oireiden kanssa. Raskausmyrkytyshän moninkertaistaa mm. sydäntaudin riskin vaihdevuosien jälkeen.
Onko kenelläkään teillä samantapaista havaintoa?