Aprilia SR50 Factory

Avuton...

Moi!

Minulla on ongelma(?) Apriliani kanssa... Ensinnäkin se mittarin varoituskolmio vilkkuu harvakseltaan (ilman, että avain on edes virtalukossa) koko ajan, mitä se tarkoittaa/onko vakavaa? Sitten kun käännän avaimella virrat päälle, niin Aprilia logon jälkeen tulee normaali näkymä, mutta siihen alas tulee iso teksti EFI, jonka vieressä on kuin kaksi irrallaan olevaa johtoa ja tämän lisäksi se mittarin varoituskolmio palaa, mutta käunnistyksen jälkeen ei pala ja EFI teksti on myös lähtenyt..
Mikä tämä juttu on?
(Ohjeistakaan ei täysin auennut mulle)

PS. Skootteri on ollut 4 päivää käytössäni, ja hyvin tuo muuten näyttää pelittävän! :)

11

4624

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • budhabuddas

      vittu revi koko mittari irti älä osta tommosii ruoska paska skoottereita me emun kaverin rikun luo siltä saat hyvä aprilia leovin tehari sit tunget munaa pensatankkiiin

      • Avuton...

        Eipä kiinnosta mitkään teharit yms.. Mulle riittää todella hyvin n. 60km/h vauhti, mitä tämä vakiona kulkee, sillä ajelen pääasiassa vain kaupungissa tällä, ja jos pidemmälle pitää lähteä, käytän autoa! Tulet itsekin varmasti huomaamaan aikuisena, kuinka tyhmää tuollainen mopon virittely on. Se on aivan naurettavaa!


      • moto cross!
        Avuton... kirjoitti:

        Eipä kiinnosta mitkään teharit yms.. Mulle riittää todella hyvin n. 60km/h vauhti, mitä tämä vakiona kulkee, sillä ajelen pääasiassa vain kaupungissa tällä, ja jos pidemmälle pitää lähteä, käytän autoa! Tulet itsekin varmasti huomaamaan aikuisena, kuinka tyhmää tuollainen mopon virittely on. Se on aivan naurettavaa!

        mulla on tollanen aprilia sr 50 fatory vm08 ja mulla sama homma... eli siis varoitus kolmion vilkuntaan en löydä muuta selitystä kun että se on se käynnistyksen esto. ja se efi ja johdot auki tarkoittaa että sinun bensa pumppu (kuulet kun painat sitä punasta ''run'' ''off'' nappulaaa kuuluu surinaa) ei ole päällä, eli tuo on ihan normaalia, se vain ilmoittaa että et siis voi lähteä ajamaan.

        niin ja siitä virityksestä... itse olen juuri saanu mopo kortin ja olen ajellut ihan moto cross radalla 7 vuotiaasta, eli ei hullummin kiinnosta mopossa kun se että kouluun ja harrastuksiin pääsee, eli siis ei kannata virittää! se ei anna viisasta kuvaa, jos haluaa ajaa kovaa nii ostakaa ihmiset kunnon crossi pyörä ja ajakaa crossi radalla niinpaljon kun sielu sietää. siellä ette ole vaaraksi muille kun itsellenne, toisin kuin liikenteessä poukkaroidessa!


    • Late9999888

      Näkyykö huollon muistutusteksti "service"? Jos on määräaikaishuolto tekemättä muistaakseni kolmiovalo vilkuttelee. Huollossa muistutus nollataan.

      • moto cross!

        eli määräaikais huollon merkki on se jako avain siinä näytössä
        se vilkauttelu oli muistaakseni käynnistyksen esto tai joku feikki varas hälytin...


      • ApriliaSRRuleZ
        moto cross! kirjoitti:

        eli määräaikais huollon merkki on se jako avain siinä näytössä
        se vilkauttelu oli muistaakseni käynnistyksen esto tai joku feikki varas hälytin...

        Ruiskumallissa se vilkkuva valo mittarissa on ajonestolaitteen merkkivalo, vilkkuu myös vaikka virrat on pois päällä!

        Kaasarimalli paljon järkevämpi, ei ole polttoaineensyötössä mitään ongelmia. Ruisku on liian vikaherkkä


    • jusatin

      Ruisku on itseasiassa paljon järkevämpi vaihtoehto sillä se syö paljon vähemmän bensaa eli maksaa yhden/2 ylimääräistä huoltoa mopon elinaikana moninkertaisesti takaisin. Lisäksi mopopojille se on paljon "äkäsempi" vaihtoehto ja jättää viriderbit viivoilla heittamällä.

    • -

      Jos vielä lisätehoa kaipaa ruiskuun niin liikkeeseen vaan ja pyytää "kisa"ohjelmaa, jonka jälkeen ilmakurin voi ottaa huoletta pois (joskaan se ei vaikuta paljoa). Tehoputki on myös asiallinen valinta "kisa"ohjelman asentamisen jälkeen.

    • huohhhhhhhh

      yrittäkää ymmärtää ettei vakio koskaan kulje yli 50km/h@@@@@@

    • fghhfghfg

      Vakiot kulkee sen 45km/h, ne eivät saa kulkea enempää. On turha tulla sanomaan että on vakio jos menee yli 50km/h.

    • Tyrnävä

      Millo sillä sit voi ajaa itellä sama ongelma

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitkä asiat

      tekevät vaikeaksi kohdata kaivattusi?
      Ikävä
      73
      883
    2. Miltä se tuntuu

      Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s
      Ikävä
      104
      748
    3. 47
      654
    4. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      36
      623
    5. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      47
      623
    6. En mahda sille mitään

      Olet ihanin ja tykkään sinusta todella paljon.
      Ikävä
      30
      611
    7. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      40
      595
    8. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      34
      567
    9. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      50
      560
    10. Sinunkin pitää jättää

      Se kaivattusi rauhaan.
      Ikävä
      37
      496
    Aihe