Hintataso Seychelleillä

2cucte

Ollaan lähdössä noin puolen vuolen backpacking-reissulle ja tarkoitus olisi viivähtää pari viikkoa myös Seychelleillä. Edulliset lennot jo löydettiin ja majoitukseksi on ajateltu jonkin pienen talon tai asunnon vuokraamista, mikä äkkiseltään näyttäisi tulevan edullisemmaksi kuin hotelli. Päiväbudjetin laatiminen saarille on kuitenkin vaikeaa, kun ei hintatasosta ole juurikaan tietoa. Tietääkö joku, mitä eläminen siellä kustantaa ajatellen ruokaa ja juomaa ym. perusasioita (jos pääasiassa kokkailee itse)? Myös muita vinkkejä majoituksen tai minkä tahansa suhteen otetaan mieluusti vastaan! Kiitos kovasti!

1

3816

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Roche Caiman

      Seychellit ei ole oikein backpaking paradice. Hinta taso Suomen luokkaa, jopa kallimpaa, koska suurin osa tuotteista on tuonti kamaa . Victorian keskustassa on market jossa on kalaa, lihaa, edelmiä ja vihanneksia. Asumiset ja ravintola ruuat turistit maksavat kovalla valuutalla (USD/E). Saariryhmä yrittää rajoittaa matkailua pitämällä hitatason korkealla, koska luonto ei kestä ja tila ei riittäisi samaan matkailija määrään kuin esimerkiksi Thaimaa.
      Mutta jos vain budjetti rittää niin suosittelen käyntiä. Välimatkathan on lyhyitä ja julkinen liikenne kulkee.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muuttaisitko kaivattusi luokse

      heti asumaan? 🛒
      Ikävä
      100
      822
    2. Martinan tyttärestä hieno haastattelu IL

      Martina on kasvattanut fiksun tyttären.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      361
      790
    3. Mitä odotat kohtaamiselta?

      Niin, otsikossa kysymys.
      Ikävä
      76
      620
    4. Olet kuin minä

      Jännä huomata tämä kerta toisensa jälkeen eikö ❤️
      Ikävä
      49
      600
    5. Mä olen tosi

      Ylpeä sinusta 🫂 Ajatuksissani pyydän sulle paljon suojelusta ja varjelusta. Sinua rakastettaan ja susta välitetään. Mui
      Ikävä
      38
      599
    6. Samassa kylässä asuu yks mies...

      Jota en voi sietää... yök!
      Ikävä
      65
      575
    7. Sanotaan se sitten tässä

      Rakastan sua mies varmaan.
      Ikävä
      30
      566
    8. En minä tule koskaan ottamaan sinuun yhteyttä

      Että siinä ole vaan rauhassa ilman minua koko loppuelämäsi ajan.
      Ikävä
      25
      530
    9. Omituiset kuntayhtymän vieraat festareilla

      Mitähän Pekka Iivari teki kuntayhtymän vieraana festareilla? Harvemmin tällaiset tilaisuudet ovat ns. avec- tyyppisiä ei
      Kemijärvi
      48
      527
    10. Jos se onkin niin

      Että me molemmat kaivataan toisiamme. Odotetaan sitä näkemistä. Ollaan mustasukkaisia ja mietitään, että kenen kanssa se
      Ikävä
      27
      522
    Aihe