Onko oikein että esim pentua noin 4kk ikäistä revitään ja kiskotaan koira koulussa remmistä ja melkein potkitaan rotu on Hollannin paimenkoira ja minusta liian nuori koirakouluun,tietysti on hyvä aloittaa nuorena,oma Shetlanninlammaskoirani tricolor uros on 9kk ja aloitti koulun ehkä sekin on liian nuori,mutta hyvin oppivainen.Minusta on väärin että pentu joka ei heti tajua niin omistaja suuttuu sille,tietääkseni Hollanninpaimenkoirat ovat älykkäitä kun saavat kunnon neuvontaa,ehkä olen väärässä mutta minusta ei koiraa saa rangaista tylysti jos se ei ymmärrä heti mitä siltä vaaditaan.Vai mitä mieltä olette
Ihmettelen ihmisten käyttäytymistä koira koulussa
Tarkkailija
4335
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Minusta on parempi jättää huomiotta väärä toiminta koiralta kuin rangaista. Etenkin pentu voi joutua hämilleen jos ei ymmärrä mitä siltä vaaditaan ja miksi rangaistaan. Parempi yrittää liikettä uudestaan ja palkita runsaasti onnistunut suoritus. Hollanninpaimenkoira on älykäs mutta hieman itsepäisempi kuin esim. sakemannit. Mutta pentu on aina pentu ja koulutuksen pitäisi olla pennulle hauskaa ja mukavaa yhteistä toimintaa.
On väärin että yleensäkin koiria potkitaan tai revitään kauheasti hihnasta jos se ei heti ymmärrä jotain asiaa..ja kyseinen koira on vielä niin pieni että ei se kaikkia käskyjä heti opi!!!
Kärsivällisyys,hyvä ja terve komentaminen on koiran omistajan hyvä osata!
Jotkut ihmiset myös odottavat koiriltaan liikaa jo pienenä..Jos Omistajan käyttäytyminen pahenee niin puutu vähän asiaan..
Kirjoitin eilen tälle palstalle nähtyäni törkeää koiran repimistä/lyömistä, johon ulkopuolinenkin kadulla puuttui. Nyt viesti on kadonnut - taitaa seriffikin lukeutua niiden joukkoon jotka kasvattavat koiriaan esihistoriallisella lyö & karju-tyylillä:(
inhimillisen erehdyksen summa mutta asian korjattu copy pastaamalla juttu toiselta palstalta ,en kasvata/kouluta koiriani esihistoriallisella tavalla mutta en myöskään hyökkää suinpäin kenenkään ihmisen kimppuun edes verbaalisesti ottamatta selvää ensin mistä olikaan kyse olen vain ihminen ja teen virheitä ja erehdyksiä !