kummituspaikkoja

99337722

Eli hakisin paikkaa jossa kummittelisi.Olen erittain kiinnostunut aaveista.Jos joltain loytyy tietoa niin tanne vaan kirjoittamaan niin mina kayn kyseisessa paikassa ja kerron sitten kokemukseni.Mulla on muuten britti nappaimisto sorry naa aakkoset...

6

717

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • x-x-x-x-x-x-x

      Kirkkonummi, Hvittorpin tien silta.

      • WeeRar

        Pohjanmaalla suomessa on aika paljon autiotaloja kirjoita googleen vaikka suomenkummitustalot tai jotain vastaavaa niin eiköhän löydy.


      • hotelli cumuluksen
        WeeRar kirjoitti:

        Pohjanmaalla suomessa on aika paljon autiotaloja kirjoita googleen vaikka suomenkummitustalot tai jotain vastaavaa niin eiköhän löydy.

        vieressä sijaitsee tuomitalo, olen kuullut että siellä kummittelisi, en vain itse ole käynyt siellä.


      • hotelli cumuluksen kirjoitti:

        vieressä sijaitsee tuomitalo, olen kuullut että siellä kummittelisi, en vain itse ole käynyt siellä.

        Katso noita keskusteluja taaemmas, siellä minä ja lukemattomat muut olemme kertoneet ja yksi tyyppi on vuosia listannut tunnettuja kummittelupaikkoja. Itse olen kertonut Pääkaupunkiseudun ja vähän Tampereen seudun paikoista ja tapauksista. Sami Aaltonen on tehnyt kirjan Helsingin kummituksista, mutta mielestäni tuollaiset tekeleet ovat ihan perseestä, asioista on tehty ylinostalgisia rahastuskohteita kirjalla rahastuksella toisten kustannuksella. Toisaalta hyvä, että edes joku on koonnut näitä kansiin. Tuolla edellä palstalla löytyy varmaan vähintään 50 paikkaa ympäri Suomea ja varmaan samat, jos laskee kaikki pääkaupunkiseudun legendat mukaan. Tosin on täällä muutama höyrypää, mutta myöskin tarkkoja havainnoitsijoita, sekä Helsingin pitkä ja välillä murheellinen historia eri tapahtumien näyttämönä.

        Nyt vain lukemaan näitä ja arvioimaan ja uteliaana tietenkin menet itse paikalle katsomaan.
        Itse suosittelen täällä pääkaupunkiseudulla Kirkkonummen Hvitträskin siltaa juuri ennen leirikeskusta ja leirikeskuksen nurkistakin kuuluu kummia. Toinen todella tsekkaamisen arvoinen mesta on Nurmijärven entinen suljettu parantola, alueella on kielletty kulkeminen, mutta jos vatsa ja pää kestää, niin mene paikalle ja katsele järvelle, täälläkin on kerrottu sen näystä.

        Onnea matkaan ja siunausta hengille ympärilläsi ja itsellesi, pyydä vain hyviä asioita paikalle, pahan saa pyytämättäkin, mutta pois hyvä jos manaamalla (Manaaja eli Exorcist-elokuva mainio esimerkki)

        Sitten kun olet jotain nähnyt tai tallentanut, etkä ole joutunut Kellokoskelle, tule takaisin ja jaa se meidän ja minun kanssani, saat takuulla apua kysymyksiisi asiantuntijoiltakin tarvittaessa.

        Lycka till!


      • jotain mielenkiintoista? Kerro äkkiä, mitä näit tai kuulit itse vai toisilta?


    • Anonyymi

      Kaverini asuu Tuomitalossa ja on kuullut outoja ääniä keskellä yötä ja siellä talossa asuva kummitus on nimeltään Lagergats

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      101
      2100
    2. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      290
      1899
    3. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      341
      1732
    4. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      205
      1584
    5. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      98
      1495
    6. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      32
      1281
    7. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      94
      1113
    8. Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg

      parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤
      Ikävä
      67
      1069
    9. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      51
      1047
    10. Avustikset peruttu.

      Aettokosken ampuraan rahat otettu poekkeen valtiolle.
      Suomussalmi
      58
      1038
    Aihe