Moido,
Olemme käyneet joitakin kertoja katsomassa myynnissä olevaa hirsitaloa.
Kannattaako sellaista ostaa ?? On tehty pyöröhirrestä (abut 25mm) ja sisällä ei lisä erisitystä. Mitenhän tollaisessa tarkenee asua ? Kysymys siis ihan ok-talosta. Ainakin sähkölaskut ovat olleet ihan kohtuulliset että ilmeisesti nykyiset asukkaat eivä ole palelleet. Asunnossa lattialämmitys. Mitäs olette mieltä ?? Miten painumiset ja pölyhaitat ??
Olemme käyneet joitakin kertoja katsomassa myynnissä olevaa hirsitaloa.
Kannattaako sellaista ostaa ?? On tehty pyöröhirrestä (abut 25mm) ja sisällä ei lisä erisitystä. Mitenhän tollaisessa tarkenee asua ? Kysymys siis ihan ok-talosta. Ainakin sähkölaskut ovat olleet ihan kohtuulliset että ilmeisesti nykyiset asukkaat eivä ole palelleet. Asunnossa lattialämmitys. Mitäs olette mieltä ?? Miten painumiset ja pölyhaitat ??
Vastaukset 9
Vanhimmat
Painumiset on painuneet suurimmaksi osaksi jos yli 3 vuotta vanha. Ekana kahtena vuonna painuu rakennus about 5-10 cm riippuen korkeudesta hiiren kosteudesta etc.
Hirsirakennuksessa kannattaa tsekata läpiviennit katolla siis piippu etc.
Pölyä ei kai sen enempää kuin gyprokissa (vaalea pieni pöly).
Eristyskyky ei aivan huippuluokkaa mutta itse kyllä ostaisin sellaisen talon jos tekniikka muuten kunnossa.
Paljonko sitä sähköä on kulunut vuodessa? Ja paljonko on palanut klapeja sen lisäksi? Hirsitalon energian kulutus on karkeasti ottaen 0.5-1 kertaa se mitä "tavallisessa" talossa ja kun huomioidaan että lämmitys on käyttökuluista suurin menoerä, niin kyllä sitä kannattaa vähän vielä harkita.
En kyllä hirsitaloa kelpuuta muuhun kuin vapaa-ajan käytöön, enkä itese siihenkään, kun vaimolla on astma, eikä se pysty olemaan pölyisissä hirsimökeissä.
Ihmettelen hirren pölyä?
Jotkut hirret lakattuja sisältäkin samoin katto ja lattia.
Pölyä tulee siitä ettei siivoa ja tietysti rakennusaikaista pölyä on. Sinänsä puu on terveellisempi kuin monet materiaalit juuri hengittävyyden takia.
Itse kun olen tehnyt kipsilevystä taloa on joka paikka täynnä murenevaa kipsipölyä. Siis aivan valkoisena. Valitettavasti levyjen ulkoreunat jää kattopaneelin takaa ja lattiassa levittämään ja murenemaan tulevaisuudessakin...
Ei hirsitaloissa ole yhtään enempää pölyä kuin muissakaan. Lämpöenergian kulutuskaan ei ole sen suurempi kuin tavallisissa puutaloissa. Koska hirsiseinän lämmöneristys on hieman huonompi kuin normaalisti eristetyn puuseinän, on vastaavasti ylä- ja alapohjiin laitettu todennäköisesti enemmän eristettä. Kokonaisuutena siis vie energiaa samanverran kuin normaali puutalo. Hirsi on kosteusteknisesti paljon turvallisempi kuin moniaineiset seinärakenteet. Katso vain, että talossa on kunnon räystäät ja sokkeli on vähintään 50cm korkea.
Eli ihan huoletta voit hirsitalon ostaa. Itse olen asunut jo reilu kymmenen vuotta hirsitalossa ja meidän energian kulutus on pienempi kuin useassa vastaavan kokoisessa/ikäisessä talossa. Olen tehnyt vertailuja muutaman tutun kanssa.
Ei hirsi itse pölyä, mutta jokaisen hirren päällä on oiva paikka varastoida ilmassa leijailevaa pölyä. Pysytsuora levyseinä ei juurikaan tarjoa paikkaa mihin pöly voi laskeutua. Ja harvemmin näkee kiiltäväksi lakattuja hirsiseiniä. Jos pinta on vähänkin karkea, niin sen puhdistus vaikeutuu.
Mitenköhän hirren "hengittäminen" tekee talosta terveellisen?
Jos hinta on ok ja lattialämmitys kunnossa ja kylppäri tehty kunnon vesieristyksin jne. Niin kyllä sen voipi ostaa. Kyllä siellä tarkenee jos lattia on lämmin. Varpaathan sitä yleensä palelee.
Eikä Suomessa kovin pitkään ole kovia pakkasia. Muutama viikko vuodessa vähän kylmempää. Silloin voi takkaa porruuttaa vähän enempi.
Hirsi muuten varaa lämpöä ja tuo 250 mm on kovasti riittävä mitta.
Ei ne hirret mitään pölyä kerää.
Kohta kakskytävuotta pyöröhirrestä tehdyssä on tullut asuttua enkä ole pölyä seinillä nähnyt. Kai sitä pölyä saa joka paikkaan jos ei koskaan siivoa. Myös suoralle seinälle jos puhaltaa imurin pölypussin pitkin seiniä.
Hirsi ainakin tasaa huoneilman kosteutta, joten huoneilma ei kuivu liikaa. Talvella huomaa erityisesti.
No ihan omien kokemusten perusteella minäkin tuosta pölystä puhun. Myöntänet kuitenkin että hirren päälle on suuremmat mahdollisuudet kerääntyä pölyä, kuin suoralle levylle?!?!
Talvella koseuden suunta on sisältä ulos, eli hirsi siis imee kosteuden sisätiloista? Kyllä nuo hengittämisen hyödyt on kuule lähinnä korvien välissä. Ehkä se teidän suurempi talvikosteus johtuu toimimattomasta ilmanvaihdosta? Painovoimainen?
Ylipäätään voidaan asettaa kyseenalaiseksi lämmön varaavuuden hyöty, sehän hidastaa lämpötilan muutosta, joka tarkoittaa säädön hitautta, josta taas seuraa halutun sisälämpötilan ylityksiä ja alituksia.
Hirsisiin ulkoseiniin lämmön varaaminen on vielä huomattavsti epätaloudellisempaa kuin betonilattiaan varaamisessa ja lattialämmityksessäkin puhutaan jopa 10% ylimääräisistä häviöistä.