Viinatarjoiluistaa

Itse olen absolutisti, joten en ole häiden viinatarjoiluihin kovin perehtynyt, joten kysyisin että miten ne on yleensä järjestetty. Olen kuullut että usein hääjuhlapaikassa aukeaa illalla baari, josta jokainen saa ostaa viinaa, mutta entäpä jos tätä mahdollisuutta ei ole. Tuoko jokainen oman pullonsa ;) vai pitääkö häiden järjestäjien maksaa kaikkien juomingit eli hakea Tallinnasta rekkalastillinen Kossu-mäyräkoiria :) Olen myös kuullut, että joissakin häissä vieraat osallistuvat viinojen maksuun.
71462
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Häiden viinatarjoilu on täysin vapaasti valittavissa. Meidän häissämme tarjottiin kaikki, mutta ne olivatkin maalaishäät. Jos häät pidetään ravintolassa, on juomat pakko ostaa ravintolalta. Tällöin kaiken tarjoaminen tulee kalliiksi.

Minusta ihan normaalikäytäntö ravintolassa on sellainen, että ruokajuomat tarjotaan. Muut juomat vieraat ostavat itse. Missään tapauksessa en lähtisi vieraita laskuttamaan viinasta. Kaikkihan ei viinaa juo, joten on väärin, että heitä laskutetaan. Joko niin, että jokainen maksaa omansa, tai niin, että kaikki tarjotaan.

Äänestä
  • Me mennään elokuussa naimisiin ja häät on sellaiset kunnon maalais häät! meillä on tiedossa sellanen 30litran "maitotonkka" missä on hana ja sit siihen vaa vedetään boolit! siitä jokainen saa sit ottaa niin paljon kun tavaraa riittää!
    Virosta on meininki viinat hakea, tulee huomattavasti halvemmaksi!

    Äänestä

  • Helmi kirjoitti:

    Me mennään elokuussa naimisiin ja häät on sellaiset kunnon maalais häät! meillä on tiedossa sellanen 30litran "maitotonkka" missä on hana ja sit siihen vaa vedetään boolit! siitä jokainen saa sit ottaa niin paljon kun tavaraa riittää!
    Virosta on meininki viinat hakea, tulee huomattavasti halvemmaksi!

    Onkohan vieraita kuinka paljon? Esim. sadalle hlölle 30 litrasta tulee 3 dl/hlö...

    Äänestä

  • minni kirjoitti:

    Onkohan vieraita kuinka paljon? Esim. sadalle hlölle 30 litrasta tulee 3 dl/hlö...

    Kyllä sen pitäs riittää, vieraita noin 150, joista alaikäisiä noin 60! ja sen voi sitten täyttää uudestaan, jos on tarvis!

    Laskiskelin just et sen 3-5 dl per perse on
    ihan sopiva, jos ei riitä ni saa sit ottaa omaa juotavaa mukaa!

    Äänestä

  • minni kirjoitti:

    Onkohan vieraita kuinka paljon? Esim. sadalle hlölle 30 litrasta tulee 3 dl/hlö...

    Laske sellanen puolitoista pari litraa per naamari, niin riittää. Sekoita uudet satsit vasta edellisen loputtua, ettei mee viinat hukkaan. Pidä viinat pakkasessa ja muut boolitarpeet kylmässä ja varaa joku sangollinen jäitä.

    Viinaa kandee varata sitten ainakin puoli litraa eli pienen koskispullollisen verran aikuista miestä kohden ja naisille riittää vähän vähempikin.

    Laita juomansekoittajaksi ja -laskijaksi joku raitis tai erittäin kohtuulliseksi tunnettu käyttäjä, joka ei ole kuitenkaan nipå.

    Hyviä häitä ja pitkää avioliittoa...

    Äänestä

Me teemme kotiviiniä ruuan kanssa tarjottavaksi ja lisäksi olemme ajatelleet tarjota illlemmalla boolia. Meille tulee n.160 vierasta. Meistä juomakulut eivät kohoa kohtuuttomiksi. Juomien tajoilu riippuu hääpaikasta eli jos paikassa on oikeudet, on juomat ostettava sieltä. Meillä yhtenä paikan valintakriteerinä oli, että saa tarjota omia juomia. Etteköhän tekin löydä sopivan ratkaisun juomien sunteen :)

Äänestä
  • Älkää hyvät ihmiset pelleilkö kotiviinienne kanssa! Näinä aikoina kun saa hyviä ja edullisia viinejä kaupastakin.

    Vaikka kuinka omasta mielestänne kotiviini olisi hyvää ja "ystävätkin ovat kehuneet sitä", on se pelkästään kotiviiniä. Kaikki eivät pidä kotiviinistä tai ole tottuneet siihen. Häävieraitten pitää sitten "kehuskella" ja arvostaa litkujanne.

    Minä en ole mikään viinintuntija, mutta jos vaihtoehtona on kotiviini ja vesi, valitsen veden.

    Miettikäähän paljon 160 (-alaikäiset) henkilömäärälle maksaisi edulliset kanisteriviinit tai Virosta haetut viinit oluet. Halvinkin teollinen viini on parempaa kuin kotiviini, usko pois!

    Jos on liian kallista, tarjoilkaa vettä tms. ruuan kanssa ja alkoholin osalta panostatte sitten booliin. Jonka valmistatte sitten, jos halpaa haluatte, Virosta haetuilla viinamäyräkoirilla! Älkää missään nimessä sotkeko siihen kotiviinejänne tai pontikkaa.

    Ennen ruokailua voitte tarjota aperitiiviksi vaikka siitä halvasta viinasta ja jostain hedelmämehusta/mikseristä tehdyt lyhyet paukut. Ja mikäli ruokailussa päädytte olutlinjalle, voittehan silloin tarjota myös snapseja (huurteisia).

    Mutta muistakaa! Vaikka olisi kuinka hyvää ja kirkasta ja "ei maistu hiiva" ja "ollaan tehty monta vuotta" ja "ystävät ja sukulaisetkin ovat kiittäneet ja ollaan aina annettu lahjaksikin" -viiniä, niin unohtakaa se häissänne!!!

    Tässä teille ilmaiset neuvot ja toivottaen ikimuistoisia häitä ja koko elinikänne jatkuvaa avioliittoa sekä avio-onnea.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


A80 kirjoitti:

Itse olen absolutisti, joten en ole häiden viinatarjoiluihin kovin perehtynyt, joten kysyisin että miten ne on yleensä järjestetty. Olen kuullut että usein hääjuhlapaikassa aukeaa illalla baari, josta jokainen saa ostaa viinaa, mutta entäpä jos tätä mahdollisuutta ei ole. Tuoko jokainen oman pullonsa ;) vai pitääkö häiden järjestäjien maksaa kaikkien juomingit eli hakea Tallinnasta rekkalastillinen Kossu-mäyräkoiria :) Olen myös kuullut, että joissakin häissä vieraat osallistuvat viinojen maksuun.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu