Onko kellään kokemuksia lavantautirokouksesta? Onko siitä ollut hyötä, eli onko estänyt salmonellan saamisen? Entä sivuvaikutukset? Tuleeko kuvottavaa oloa tablettien jälkeen tms.???
Vastaukset 7
- reissaaja.
kyseisen rokotteen, en ole sairastunut. Ei sivuvaikutuksia. En nyt ymmärrä mitä tarkoitat kuvottavalla ololla tablettien jälkeen? Minkä tablettien?? Kyseessä on injektio..
Ja ei suojaa salmonellalta kas kun
Typherix suojaa vain Salmonella typhi-bakteerin aiheuttamalta taudilta. Rokote ei suojaa ruokamyrkytystä tai maha-suolitulehdusta aiheuttavien salmonellabakteerien infektioilta.- Seiväsmatkailija
Siis että mitä että ?!?! Rokotus suojaa salmonellalta ja ei suojaa salmonellalta - oliko tämä tarinasi sisältö??
Vivotif-lavantautirokotus on tabletti, ei injektio. - reppureissari
Seiväsmatkailija kirjoitti:
Siis että mitä että ?!?! Rokotus suojaa salmonellalta ja ei suojaa salmonellalta - oliko tämä tarinasi sisältö??
Vivotif-lavantautirokotus on tabletti, ei injektio.suojaa lavantaudilta, ei miltään muulta. Itselle tuli kapseleista tosi huono olo, olkootkin että on enterovalmiste.
VIVOTIF OHUTSUOLESSA HAJOAVA KAPSELI 3 fol
Normaalihinta 31,68 € (10,56 €/kpl)
Reseptilääke
Korvattavuus
Lääke ei ole korvattava.
Myyntiluvan haltija/markkinoija
Berna Biotech
Lääkeopas
Lääkemuoto
Enterokapseli.
Vaikuttava aine
Valmiste sisältää heikennettyjä Salmonella typhi -bakteereita.
Käyttötarkoitus
Vivotif on suun kautta otettava rokote, joka suojaa lavantaudilta. Se on tarkoitettu erityisesti niille, jotka oleskelevat pitkään lavantaudin suuren esiintyvyyden alueilla.
Vaikutustapa
Rokote aikaansaa puolustuskyvyn suolistossa, mikä suojaa sairautta aiheuttavia bakteereita vastaan. Rokotteen suojavaikutus on noin 70 %, ja se kehittyy noin 10 päivän kuluttua rokotteen ottamisesta. Suoja kestää vähintään 3 vuotta oleskeltaessa yhtäjaksoisesti maissa, joissa tauti on yleinen.
Annostus
Yksi rokotuskerta koostuu 3 enterokapselista, jotka otetaan suun kautta yksi kerrallaan 5 päivän kuluessa. Yksi kapseli nielaistaan joka toinen päivä (päivinä 1, 3 ja 5).
Lääkkeen ottaminen
Kapseli niellään kokonaisena kylmän veden kera tuntia ennen ateriaa. Kapselia ei saa pureskella eikä sen sisältöä avata.
Haittavaikutukset
Rokotteen ottamisen yhteydessä voi esiintyä seuraavia haittavaikutuksia: vatsakivut, pahoinvointi, päänsärky, kuume, ripuli, oksentelu, ihottuma, väsymys, huonovointisuus, vilunväristykset, huimaus, kutina, lihas- ja nivelkivut sekä allergiset reaktiot. Oireet katoavat itsestään muutaman päivän kuluessa.
Raskaus ja imetys
Rokotuksen ottamisesta raskauden ja imetyksen aikana tulee neuvotella lääkärin kanssa.
Säilytys
Jääkaapissa, 2- 8 asteessa. Rokote on käytettävä ennen pakkaukseen merkittyä päivämäärää. - Hans77
Otin ja tuli flunssan oireet.
- Anonyymi
Mistä ja miten saan helpoiten ja halvimmalla ostettua VivoTif? Jos asuu Helsingissä.
Eli pitäis joko saada reseptiä ja hakea apteekista, tai vaihtoehtoisesti lääkäriasemalta antavat mukaan? Vai onko joka tapauksessa apteekista ostettava?
https://iherb.com/iherb-brands/?rcode=mop737
Kyseessähän on syötävä rokote joka toinen päivä 3 annosta, joten hoitajaa ei tarvita piikittämään.
- Sivuoireita
Otin Vivotif-kapselit, 1-2 päivinä ainakin ripuli sivuvaikutuksena, 2. tabletin jälkeen päänsärkyä.
- tmtmtmtmtm
otettu useamman kerran eikä mitään oireita kenelläkään perheenjäsenellä (lapsilla eikä aikuisilla)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä haluaisit minusta mies
Meidän tilanne on ns.vaikea, eikä olla koskaan puhuttu tai edes ehditty puhua siitä, että mihin me tällä kaikella säätäm69969- 55938
Kun olet noin varovainen, niin tehdään näin
Ollaan luontevia kun tavataan. Ei mitään paineita. Halataan lämpimästi toisiamme, ja sitä hetkeä voi viivyttää, kunnes s42883Martina Aitolehti ja Nanna Karalahti - Rajua röykytystä nyrkkeilymatsista "Ettei naisten botoksi..."
Martina Aitolehti ja Nanna Karalahti nyrkkeilevät toisiaan vastaan Immu Fight Nightissa. Naiset ovat saaneet osakseen k54675Selvitetään tämä meidän välinen juttu
Kertoisin sulle, mitä sinussa näen ja mikä viehättää eniten. Pitkä tarina tulisi siitä, mutta haluisin nähdä, kun kuunte21674- 33615
Martina ja Levin kiinteistö
Ei ole enää "mun Leviä". Kiinteistöllä uudet omistajat ja välillä palautui takaisin rakennuttajallekin, miksköhän.269586Harmittaa kun en saa edes tietää
miten elämässäs menee. Niinkin tärkeä asia, et miten jaksat. Kuinka terveys jne. Olet niin tärkeä, että haluaisin tietää44558Miesten vs naisten älykkyys
Eiköhän tämä asia ole ihan itsestään selvä: "Adult male brains average approximately 1,370–1,378 grams, while female br162517Onko jo liian törkeää? Selviytyjät Suomi herättää kummastusta
Selviytyjät Suomi juhlistaa 10. tuotantokauttaan - ja tiedossa on entistä ankarampaa menoa. Mutta mennäänkö jo liian pi5501