Onko kellään kokemuksia lavantautirokouksesta? Onko siitä ollut hyötä, eli onko estänyt salmonellan saamisen? Entä sivuvaikutukset? Tuleeko kuvottavaa oloa tablettien jälkeen tms.???
Vastaukset 7
- reissaaja.
kyseisen rokotteen, en ole sairastunut. Ei sivuvaikutuksia. En nyt ymmärrä mitä tarkoitat kuvottavalla ololla tablettien jälkeen? Minkä tablettien?? Kyseessä on injektio..
Ja ei suojaa salmonellalta kas kun
Typherix suojaa vain Salmonella typhi-bakteerin aiheuttamalta taudilta. Rokote ei suojaa ruokamyrkytystä tai maha-suolitulehdusta aiheuttavien salmonellabakteerien infektioilta.- Seiväsmatkailija
Siis että mitä että ?!?! Rokotus suojaa salmonellalta ja ei suojaa salmonellalta - oliko tämä tarinasi sisältö??
Vivotif-lavantautirokotus on tabletti, ei injektio. - reppureissari
Seiväsmatkailija kirjoitti:
Siis että mitä että ?!?! Rokotus suojaa salmonellalta ja ei suojaa salmonellalta - oliko tämä tarinasi sisältö??
Vivotif-lavantautirokotus on tabletti, ei injektio.suojaa lavantaudilta, ei miltään muulta. Itselle tuli kapseleista tosi huono olo, olkootkin että on enterovalmiste.
VIVOTIF OHUTSUOLESSA HAJOAVA KAPSELI 3 fol
Normaalihinta 31,68 € (10,56 €/kpl)
Reseptilääke
Korvattavuus
Lääke ei ole korvattava.
Myyntiluvan haltija/markkinoija
Berna Biotech
Lääkeopas
Lääkemuoto
Enterokapseli.
Vaikuttava aine
Valmiste sisältää heikennettyjä Salmonella typhi -bakteereita.
Käyttötarkoitus
Vivotif on suun kautta otettava rokote, joka suojaa lavantaudilta. Se on tarkoitettu erityisesti niille, jotka oleskelevat pitkään lavantaudin suuren esiintyvyyden alueilla.
Vaikutustapa
Rokote aikaansaa puolustuskyvyn suolistossa, mikä suojaa sairautta aiheuttavia bakteereita vastaan. Rokotteen suojavaikutus on noin 70 %, ja se kehittyy noin 10 päivän kuluttua rokotteen ottamisesta. Suoja kestää vähintään 3 vuotta oleskeltaessa yhtäjaksoisesti maissa, joissa tauti on yleinen.
Annostus
Yksi rokotuskerta koostuu 3 enterokapselista, jotka otetaan suun kautta yksi kerrallaan 5 päivän kuluessa. Yksi kapseli nielaistaan joka toinen päivä (päivinä 1, 3 ja 5).
Lääkkeen ottaminen
Kapseli niellään kokonaisena kylmän veden kera tuntia ennen ateriaa. Kapselia ei saa pureskella eikä sen sisältöä avata.
Haittavaikutukset
Rokotteen ottamisen yhteydessä voi esiintyä seuraavia haittavaikutuksia: vatsakivut, pahoinvointi, päänsärky, kuume, ripuli, oksentelu, ihottuma, väsymys, huonovointisuus, vilunväristykset, huimaus, kutina, lihas- ja nivelkivut sekä allergiset reaktiot. Oireet katoavat itsestään muutaman päivän kuluessa.
Raskaus ja imetys
Rokotuksen ottamisesta raskauden ja imetyksen aikana tulee neuvotella lääkärin kanssa.
Säilytys
Jääkaapissa, 2- 8 asteessa. Rokote on käytettävä ennen pakkaukseen merkittyä päivämäärää. - Hans77
Otin ja tuli flunssan oireet.
- Anonyymi
Mistä ja miten saan helpoiten ja halvimmalla ostettua VivoTif? Jos asuu Helsingissä.
Eli pitäis joko saada reseptiä ja hakea apteekista, tai vaihtoehtoisesti lääkäriasemalta antavat mukaan? Vai onko joka tapauksessa apteekista ostettava?
https://iherb.com/iherb-brands/?rcode=mop737
Kyseessähän on syötävä rokote joka toinen päivä 3 annosta, joten hoitajaa ei tarvita piikittämään.
- Sivuoireita
Otin Vivotif-kapselit, 1-2 päivinä ainakin ripuli sivuvaikutuksena, 2. tabletin jälkeen päänsärkyä.
- tmtmtmtmtm
otettu useamman kerran eikä mitään oireita kenelläkään perheenjäsenellä (lapsilla eikä aikuisilla)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Onko vassarin lääkkeet(mt) jääneet taas ottamatta
Sen verran järjetöntä persuhuutoa taa näkyville. Tuo yksi häiriintynyt ei osaa kuin "huutaa" isoilla kirjaimilla, se on471502Olen nainen pahoillani, että tykkään sinusta niin paljon, että
Haluaisin panna sua. Tuntuu vaan siltä, että olet sen suhteen ihan haluton. Ei minulle riitä pelkkä ystävyyssuhde.64921Mieti oikeasti
Ollaan lähes tuntemattomia, mutta samalla on tämä erityinen vuosien tilanne takana, joka on ollut monella tapaa väärin.30667- 87647
kene ajoi "kolarin"?
"Punkaharjulla Luston ja Tuppuranmäen välillä sattui tiistaina aamupäivällä liikenneonnettomuus. Poliisin mukaan Savonl14605- 43583
Pahin tapa satuttaa toista
On jättää toinen vaille mitään vastausta. Erityisen kipeää se tekee sillon jos toinen ghostaa.56574- 7552
Puukotus Kajaanissa
Kuka puukotti ja ketä? https://yle.fi/a/74-20247765 Vähemmän yllättäen päihteet mainittu24541- 44531
- 61525
Alkaa jotenkin nyt kuvio hahmottuu täällä
Sellainen vaikutelma tästä alkaa tulla, että täällä on joku pieni porukka, joka tuntee toisensa tai ainakin pelaa samaan70520Jos kaivattusi on
Varattu niin miksi et antaisi asian olla hänen suhteen. Miksi ylipäätään vielä jatkat?47513- 37506
Minulla on joskus ikävä sinua ja ajattelen sinua joskus.. edelleen
Olin joskus niin rakastunut sinuun. Olin onnellinen, että kohdattiin ja kun vain tiesin sinun olevan olemassa. Täytit aj14501Kylän tielle remonttia?
Mitäköhän kylän tielle ruvetaan tekemään ku laitettu tuommoset töpsät muutamien suojateitten kohille?13472Hyvä on sitten, jos et sitä s*ksiä halua kanssani.
Rakastetaan vaan toisiamme, voin käydä muualla tyydyttämässä fyysisenpuolen tarpeet. Puhumalla tämäkin olisi selvinnyt.132469- 42428
Nainen, tässä olen kahden vaiheilla
Toinen pitäisi valita ja kummassakin on hyvät ja huonot puolensa. Toinen olisi sellainen pysyvä mutta työläs. Toinen taa45419Miten vuosien jälkeenkin tunteet voivat olla niin voimakkaat?
Että pelkkä ajatus sinusta täyttää silmät kyynelistä.26409