Jälleen uutta tietoa

wiwincapita.blogspot.com-sivustolla.
Itselle kiinniitti huomiota juuri tuo epäiltyjen jäsenten "rintaman" muodostaminen, joka perustuu siihen, että yritetään joukkovoimalla muuttaa historiaa ja toistetaan tätä uutta tarinaa niin kauan että jäsenraukat alkavat uskoa itsekin tuohon uuteen historiaan. Tällöin varsinainen puolustus eli tosiasioiden ja sen yhden ja ainoan oikean historin analysointi kunkin jäsenen omasta näkökulmasta jää kokonaan huomioimatta, Kun tämä unohdetaan, jää koko puolustus itse asiassa hoitamatta. Sen vuoksi kaikenlaisten "rintamien" alle alistuminen monissa tapauksissa on silkkaa vahinkoa jäsenlle itselleen.
Ymmärrän hyvin sen, että puolustukselle olisi kiitollista, jos oli vain yksi "uusi historia". Se mahdollistaisi yhden puolustuskirjelmän laatimisen, jossa vain vastaajan nimi vaihdettaisiin kulloisessakin oikeudenkäynnissä. Näin saataisiin myös se etu, että voidaan viitata siihen, että juuri tämän päämieheni kertomusta tukee kolmesadan muun jäsenen kertomus, joten sen täytyy olla totta. Kysymys on vähän saman luokan puolustuksesta kuin tapauksessa, jossa kymmenen pankkirosvoa jää kiinni teostaan ja he ovat sopineet keskenään, että emmehän ole kukaan ollut pankin lähelläkään, emmehän. Sitten yhtenä rintamana mennään oikeuteen ja vedotaan siihen, että yhdeksän muutakin on yhtäpitävästi ja luotettavasti kertoneet, että emme ole olleet siellä päinkään.
Hölmöläisten touhua siis tuollainen puolustus. Kun ei aina mene oikein läpi tuo"niin tärkeä rintamapuolustus", vedetään "poliisit ovat roistoja"-korti ja vuolaasti kerrotaan, kuinka on ammattitaidottomasti hoidettu tutkinta ja pala palalta ollankin jo pääasiasta kovin kaukana ja keskitytään poliisin työhön eikä rikoksesta epäillyn puolustukseen.
Helsinkiläistä syytettyä ei yhtään auta se, vaikka Oulun putkassa olisi jonkun toisen syytetyn seinillä kakkaa tai olisi lyöty vaikka turpaan.
Miksi EOK on yrittänyt sulkea em. blogikirjoittajan suun.Kirjoittaja itse kertoo syyn selkeästi:
Em. blogikirjoittajan mukaan hänenkin "oma tarinansa" EOK:n "asiantuntijan" toimesta kokonaan sivuutettiin ja yritettiin saada hänet omaksumaan "uusi tarina", johon blogikirjoittaja ei suostunut, koska se olisi ollut hänen omia etujaan vastaan ja puolustanut EOK:n valitseman epäillyn/epäiltyjen etuja hänen omia etujaan vastaan. Epäilty,ajattele omilla aivoillasi.Sinulla on oikeus esittää oma historiasi eikä mikään sovittu stoori, joka voi vakavasti vahingoittaa terveyttäsi ja kukkaroasi.
6251
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Surkuhupaisaa tulee olemaan, jos oikeudessa esimerkiksi (itse asiassa "linjan mukaisesti" Kailajärveä puolustava) hieman yksinkertainen "sijoittajaepäilty" alkaa kertoa, miten systeemi toimi hyvin ja tuotti ihan mukavasti ja välillä tuli tappiotakin. Esim. EOK:n 14.10.2009 tiedotustilaisuudessa esiintyneen Koivusen tarina on tyyppiesimerkki siitä. Mies on aivan ulalla ja Pitkänen/Juntunen yrittävät johdatella kysymyksillään ja saada jutun jatkumaan. Oikeudenkäynneistä tulee varsinainen farssi, kun tällaiset "sijoittajat" tulevat kertomaan (nyt jälkikäteen opitun) valuuttakauppatoimintansa saloja. Ovat jo poliisikuulustelussa joutuneet kertomaan asiasta ja se on poikkeuksetta tuota esitettyä tasoa, että "tuijotettiin kavereiden kanssa tietokoneen ruutua" ja todettiin tuote toimivaksi.

Mitään järkeä ei ole siinä, että valuuttakauppaa täysin ymmärtämättömät ehkä useat sadat jäsenet tulevat puolustamaan systeemiä ja kertomaan pipseistään. Tai onhan siinä järkeä, jos haluaa ajaa Kailajärven asiaa ja profiloida itsensä "aktiiviseksi sijoittajaksi".

Toinen EOK:n tiedotustilaisuudessa esiintynyt eli nimimerkki "Pauli" ilmeisesti vanhana konkarina osaa hyvin puolustaa omaa etuaan ja nimenomaan omaa puolustustaan, vaikka kuului "miljoonaluokkaan". Hän ei tiedä mistään valuuttakaupasta mitään; hän sijoitti rahaa wincapitaan ja klubi toimi eli kävi valuuttakauppaa hänen edukseen ihan hyvin ja vieläpä oikeudenmukaisesti.Viimeksi mainittu tarkoittane sitä, että mitä enemmän pisti rahaa, sitä enemmän sai puolen vuoden päästä takaisin.Kun itse ei osaa valuuttakauppaa, oli mahdollisuus liittyä klubiin, johon ammattitaidoksi riitti vain se, että oli lompakossa rahaa. Jos itse olisi osannut treidata, mitä järkeä olisi ollut maksaa ensin ylimääräiselle välikäsiklubille 10 % ja vielä sponsorille 20%.

Arvoisa wincapitajäsen. Sydämestäni toivon, että keskittyisit ajamaan omaa etuasi oikeudenkäynnissä, koska se on oikeutesi ja toimii parhaaksesi. Ota etäisyyttä "hurmospuolustukseen" vaikkapa terapeutin tai vaikkapa Uskontojen Uhrien tai muiden tukiryhmien jäsenten avulla. Ensimmäiseksi pitää päästä kaiken kattavasta katkeruudesta klubia, viranomaisia tai mitään muitakaan ulkopuolisia tahoja kohtaan. Se vapauttaa toimimaan OMAKSI eduksesi. Jos ehdit tulla vielä ennen prosessia järkiisi, voit jopa pyytää omalta osalta mahdollisuutta uuden loppulausunnon antamiseen tutkintapöytäkirjaan liitettäväksi, jolloin ei ole mitään kiirettä ja voit rauhassa Sinun etujasi ajavan avustajan kanssa kertoa ne seikat, jotka oikeellisesti ja tarkasti nivoutuvat todelliseen historiaan painottaen tämän jälkeen Sinun etujasi puolustavia seikkoja ja olosuhteita.

Äänestä
  • Hieno kirjoitus! Jos viitsit kopioida tuon ja jättää sen kommentiksi blogiin niin julkaisen sen ilomielin! Itse en kehtaa itseäni kommentoida... :)

    http://winwincapita.blogspot.com/

    Äänestä

  • Trader not traitor kirjoitti:

    Hieno kirjoitus! Jos viitsit kopioida tuon ja jättää sen kommentiksi blogiin niin julkaisen sen ilomielin! Itse en kehtaa itseäni kommentoida... :)

    http://winwincapita.blogspot.com/

    mun kirjoitusta, mutta jos niin on , pyydän Sinua liittämään kirjoitukseni blogiisi. Se olisi suuri ilo minulle.

    Äänestä

  • Järki käteen kirjoitti:

    mun kirjoitusta, mutta jos niin on , pyydän Sinua liittämään kirjoitukseni blogiisi. Se olisi suuri ilo minulle.

    Blogisi on asiallisuudessaan ja totuudellisuudessaan tehnyt vaikutuksen, josta luulen olevan monelle jäsenelle suurta hyötyä. Jos oli kysymys mun kirjoituksesta, pyydän kopioimaan sinne vaan.

    Äänestä

  • Järkeä puolustukseen kirjoitti:

    Blogisi on asiallisuudessaan ja totuudellisuudessaan tehnyt vaikutuksen, josta luulen olevan monelle jäsenelle suurta hyötyä. Jos oli kysymys mun kirjoituksesta, pyydän kopioimaan sinne vaan.

    mutta mielessäni näen, miten joku "Rajajoen Jooseppi" on nyt oikeudenkäyntiä varten "koulutettu" kertomaan omasta treidauksestaan nerokkaan tuotteen avulla.

    Oikeusministeriö on kouluttanut kaikki näissä jutuissa toimivat syyttäjät ja tuomarit valuuttakaupan saloihin, joten kiusallisia kysymyksiä satelee kuin tykin suusta.

    Jooseppi sitten kertoo, että siellä mun koneella tuotot menivät ihan yksi yhteen tekemieni kauppojen suhteen ja pipsit (jotka ovat vähän niinku lämpömittarin asteikot) olivat luotettavat. Onneksi klubi oli asettanut sen toplessin sopivasti, joka mahdollisti niin hyvät tuotot. Sponsorinikin näytti, että hän oli onnistunut yhtä hyvin ja sen vuoksi nostin panosta ja olisin ollut tyhmä, jos en olisi jättänyt voittoja vielä kutemaan eiku kumoloitumaan. Joskus tuli tappiollinenkin kauppa, mikä todisti tuotteen aitouden.

    Äänestä

  • Kärpänen katossa kirjoitti:

    mutta mielessäni näen, miten joku "Rajajoen Jooseppi" on nyt oikeudenkäyntiä varten "koulutettu" kertomaan omasta treidauksestaan nerokkaan tuotteen avulla.

    Oikeusministeriö on kouluttanut kaikki näissä jutuissa toimivat syyttäjät ja tuomarit valuuttakaupan saloihin, joten kiusallisia kysymyksiä satelee kuin tykin suusta.

    Jooseppi sitten kertoo, että siellä mun koneella tuotot menivät ihan yksi yhteen tekemieni kauppojen suhteen ja pipsit (jotka ovat vähän niinku lämpömittarin asteikot) olivat luotettavat. Onneksi klubi oli asettanut sen toplessin sopivasti, joka mahdollisti niin hyvät tuotot. Sponsorinikin näytti, että hän oli onnistunut yhtä hyvin ja sen vuoksi nostin panosta ja olisin ollut tyhmä, jos en olisi jättänyt voittoja vielä kutemaan eiku kumoloitumaan. Joskus tuli tappiollinenkin kauppa, mikä todisti tuotteen aitouden.

    Itse näen wincapitapuolustuksessa kolme kerrosta.

    1. kerros=Hannu
    2.kerros =Suursponssit.Isojakin summia sijoittaneet sponssit, jotka eivät lähde puolustelemaan itse tekemiään kauppoja, vaan ovat luottaneet Kailajärveen, joka on kaikki sijoitukset tehnyt heidän puolestaan.Pelkkä rahasiirto luotettavaan tuotteeseen on riittänyt eikä ole ollut syytä epäillä toimintaa mitenkään laittomaksi.
    3.kerros=Piensponssit ja tunkit. Heitä on värvätty satoja, ehkä tuhannenkin.He tulevat todistamaan nerokkaan tuotteen toimivuudesta.Kysymyksessä oli vain valuuta-alusta, joka mahdollisti heidän oman sijoitustoimintansa.Ja kun se toimi erinomaisesti otettiin mukaan sukulaiset ja ystävätkin. Aktiivisesti toimien saattoi saada jopa 600 prosentin tuoton. Välillä hävittiin, koska ei uskottu klubin ehdotusta. Se osoittaa, että kysymys oli piensponssin/tunkin omasta valuuttatreidauksesta.

    Valitettavaa, jopa hävettävää on, että tuon miinus kolmannen kerroksen väki eli piensponssit/tunkit on värvätty ja aivopesty itse asiassa puolustamaan vain Kailajärveä ja suursponsseja eli kerrosten 1 ja 2 väkeä. He eivät sitä huomaa, koska ovat niin syvällä joukkopsykoosin ja aivopesun vallassa. Heile riittää edellenkin tupailtojen tunnelma ja viranomaisrikollisten päivittely.

    Vasikointi sponssin antamasta "verokonsultoinnista" eli tuloutusten ohjaamisesta Sveitsiin tai Luxemburgiin on myös ehdottomasti kielletty. Rajajoen Jooseppi ihan itse päätti avata Sveitsin pankissa tilin ja päätteli ihan itse, että ne tuotot on tietysti verovapaita, kun tuottoa tuli Panamalaisen yhtiön verovapaista tuotoista verovapaaseen Sveitsiin. Näin itse asiassa "päätekijä" eli konsultoiva sponssi keventää syyllisyystaakkaansa, kun on myös tietämättömänä toiminut siten kuin hänen ABC-huoltamolla tapaamansa tuntemattomaksi jäänyt asiantuntija oli kertonut.

    Niinpä pääkonnat ovat Hannun lisäksi nuo aktiivisesti omalla nerokkaalla treidauksella muutaman tonnin tienanneet pikkutekijät. Jos usko meinaa loppua, järjestetään tupailtoja tarpeen mukaan, jotta tyhmiä kysymyksiä ei esitetä. Ollaan "yhteisellä asialla viranomaisrikollisia vastaan".

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Järkeä puolustukseen kirjoitti:

wiwincapita.blogspot.com-sivustolla.
Itselle kiinniitti huomiota juuri tuo epäiltyjen jäsenten "rintaman" muodostaminen, joka perustuu siihen, että yritetään joukkovoimalla muuttaa historiaa ja toistetaan tätä uutta tarinaa niin kauan että jäsenraukat alkavat uskoa itsekin tuohon uuteen historiaan. Tällöin varsinainen puolustus eli tosiasioiden ja sen yhden ja ainoan oikean historin analysointi kunkin jäsenen omasta näkökulmasta jää kokonaan huomioimatta, Kun tämä unohdetaan, jää koko puolustus itse asiassa hoitamatta. Sen vuoksi kaikenlaisten "rintamien" alle alistuminen monissa tapauksissa on silkkaa vahinkoa jäsenlle itselleen.
Ymmärrän hyvin sen, että puolustukselle olisi kiitollista, jos oli vain yksi "uusi historia". Se mahdollistaisi yhden puolustuskirjelmän laatimisen, jossa vain vastaajan nimi vaihdettaisiin kulloisessakin oikeudenkäynnissä. Näin saataisiin myös se etu, että voidaan viitata siihen, että juuri tämän päämieheni kertomusta tukee kolmesadan muun jäsenen kertomus, joten sen täytyy olla totta. Kysymys on vähän saman luokan puolustuksesta kuin tapauksessa, jossa kymmenen pankkirosvoa jää kiinni teostaan ja he ovat sopineet keskenään, että emmehän ole kukaan ollut pankin lähelläkään, emmehän. Sitten yhtenä rintamana mennään oikeuteen ja vedotaan siihen, että yhdeksän muutakin on yhtäpitävästi ja luotettavasti kertoneet, että emme ole olleet siellä päinkään.
Hölmöläisten touhua siis tuollainen puolustus. Kun ei aina mene oikein läpi tuo"niin tärkeä rintamapuolustus", vedetään "poliisit ovat roistoja"-korti ja vuolaasti kerrotaan, kuinka on ammattitaidottomasti hoidettu tutkinta ja pala palalta ollankin jo pääasiasta kovin kaukana ja keskitytään poliisin työhön eikä rikoksesta epäillyn puolustukseen.
Helsinkiläistä syytettyä ei yhtään auta se, vaikka Oulun putkassa olisi jonkun toisen syytetyn seinillä kakkaa tai olisi lyöty vaikka turpaan.
Miksi EOK on yrittänyt sulkea em. blogikirjoittajan suun.Kirjoittaja itse kertoo syyn selkeästi:
Em. blogikirjoittajan mukaan hänenkin "oma tarinansa" EOK:n "asiantuntijan" toimesta kokonaan sivuutettiin ja yritettiin saada hänet omaksumaan "uusi tarina", johon blogikirjoittaja ei suostunut, koska se olisi ollut hänen omia etujaan vastaan ja puolustanut EOK:n valitseman epäillyn/epäiltyjen etuja hänen omia etujaan vastaan. Epäilty,ajattele omilla aivoillasi.Sinulla on oikeus esittää oma historiasi eikä mikään sovittu stoori, joka voi vakavasti vahingoittaa terveyttäsi ja kukkaroasi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu