Nokia lähtee Suomesta imago syistä koska Suomi on näivettyvä takapajula.Nokian tilalle olisi saatava nyt nopeasti jokin muu kovat tuottoprosentit tuova bisnes, muussa tapauksessa Suomesta viedään vuonna 2015 ulos taas kerran vain tervaa ja oravan-nahkoja.
Nokia lähtee Hande jää
aivotrust
6201
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
tälläkin palstalla, että wincapialaiset huippusijoitajat tuomion kärsimisen jälkeen lähtisivät pois Suomesta, joka on heidän nerokkuutensa hyödyntämiselle aivan liian pieni maa.
Kun kuitenkin tuskin kukaan em. huippuasiantuntijoista ei osaa muuta kuin Savon ja Pohjanmaan murretta, on odotettavissa, että ulkomailla tapahtuva tuotekehitystyö tulee Suomen hyväksi ja uudet automaattijärjestelmät tulevat tahkomaan suomalaiseille verorahoja täällä. Kysymys on siis jonkinlaisesta ulkomaila opiskelusta, josta hyöty tulee kuitenkin Suomeen. Tulevissa vaaleissa tämä winkapitalaisten huippuasiantuntemuksen hyödyntäminen tulee olemaan keskeisiä vaaliteemoja ensi eduskuntavaaleissa.
On turha puhua että suomen vienti elää lamassa/taantumassa, suomen vienti on edelleen vilkasta, täältä viedään osaamista, yrityksiä ja pääomaa.
Näillä aloilla on vienti nousujohteista ja on ollut jo vuosia eikä loppua näy.
Halvan työvoiman tuontia lisätään eli tuonti/vienti tasapainokin säilyy.
Tuonnin tervehdyttävän vaikutuksen näkee EIT tuomioiden vähenemisessä kun
mamut nauttii meidän ex-onnelasta.
Eikö tämä ole talousrikollisuutta edes täällä sohjolassa jota joskus kutsuttiin oikeusvaltioksi?
kuulemma Morgan-pankin päädealeriksi New Yorkiin hoitamaan maailman mahtipankin konehuonetta. Hakee matkustuskieltoa pois, jotta voi aloittaa kesäkuun lopussa. Voi olla pelkkä huhukin.
Maahanjuuttujistahan mie saanki hyvät miehet tervahauvale kesällä, siitäki hyviä ettei niissä näy noki...
Treidauksen erikoisasiantuntijoilla ei taida tällä hetkellä olla passia, joten jäävät kuin jäävätkin sohjoiseen kotimaahan. Eli Valuutta-ylipääliköllä, joulupukilla, matematiikan maisterilla, kalukauppiaalla ja muutamalla muulla on hieman velvollisuuksia hoidettavana ennen maastamuuttoa. Noiden pienien muodollisuuksien jälkeen voi sitten katsella, mikä maa ottaa vastaan huippuasiantuntijat. Eikös noita sankareita ole Suomi sosiaalipalveluineen alkanut kiinnostaa kun on paratiisissä rahat loppuneet. Vanhemmiten sitä alkaa sairastelemaankin ja sekin maksaa paratiiseissa.
Joten terve menoa, mutta älkää tulko takaisin, vaikka kuitenkin tulette.
Saakohan siellä Riksussa niitä drinkkejä, joissa on se hassu sateenvarjo? Yksi on kuulemma varma:siellä ei pipsit lopu.