Mitä maksaa kallion räjäytys? Suurinpiirtein?
Katsottiin 1000m2:n kokoista tonttia, mutta se on lähes kokonaan kalliota, joten paljon pitäisi räjäyttää ennen kuin rakentamaan päästäisiin.
Kallioinen tontti
3
688
Vastaukset
- nääs...
Hintaan vaikuttaa ennekaikkea louhittava määrä ja paikan sijainti. Onko tontti etelä-Suomessa vai Savon syrjäsuduilla? Onko heti tontin rajan toisella puolella rakennuksia vai onko tontti keskellä asumatonta aluetta? Pääsääntänä voisi sanoa omakoti kohteissa 15-40€ kiintokuutio hinnaksi. Tarkemman arvion saat soittamalla muutamaan louhinta liikkeeseen.
- maarakentaja
Kyllä tollanen tontin louhinta tulee helposti maksaa 50000e
- loppupelissä pieni
Vois olla jotain 25€ kuutio tai neliö (alle metrin syvä louhinta neliöhinnalla).
Jos louhintaa on vaikka 150 nellötä ja sen lisäksi vähän vesijohdolle ja viemärille kanaalia yms, niin vois maksaa vaikka jotain 5000€, mutta se on vain ampujan lasku. Jos lähellä on taloja, niin ne pitää tutkia ennen ja jälkeen räjäytysten vaurioiden selvittämiseksi ja sekin maksaa. Lisäksi tulee konetunni, esimerkiksi viikoksi kaivinkone ja kuormaauto (toinen 5000€).
Sitten tietysti vileä ostetaan seplit tasoitteeksi ja kapilaarikatkoksi, mutta ne nyt joutuu yleensä aina ostamaan, joten se ei ole louhinnan kustannuksia.
Eli syytä varautua ainakin kymppitonnin kustannuksiin, mutta onpahan sitten talo tukevalla rakennuspaikalla. Viisas possu rakentaa kalliolle.
Eihän tuo loppupelissä ole älyttömän paljon hyvästä perustuksesta talolle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois
Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait233083- 422719
Mies mä oon ihan helppo
Miehelle johon oon ihastunut. Olen harvoin ihastunut, mutta suhun olen. Ei tarvitse kuin pyytää, niin...381523- 841350
- 631261
Mies olen aika erakko nykyään
Vanhentunutkin olen muutamana viime vuonna parikyt vuotta. Kun en ennenkään kelvannut, niin tuskin nytkään kelpaan. Lisä411026Lavroville taitaa olla jo ikkuna raollaan?
Lavrovin syytä välttää korkeita paikkoja ja ikkunoiden läheisyyttä.Ettei vain keikahda ikkunasta pihalle.126922- 33839
Ylen johdon hulppeat bonukset alkavat taas
Suora kopio Iltalehdestä: "Asiasta kertoo Iltalehdelle Ylen hallituksen puheenjohtaja Matti Apunen. Mitä tulospalkkioi29673Skenaario
Elämä ja kuolema ovat merkillisin nyytti olevaisuutta. Mutta kun kumpaakaan ei ole, syntyy lapsuksia, joita korjaamaan60631