Uskaltaisiko noita Honkkarin mökkilämmittimiä käyttää, olisivat ainakin halpoja, miten lie sitten laatu?
Kumpi kannattaisi yleensä hommata, kaasu vai petrooli? Petrooli tuntuisi turvallisemmalta, mutta tuleeko siitä hajuja (ei hormi liitäntää), entä käytön edullisuus?
Kumpi kannattaisi yleensä hommata, kaasu vai petrooli? Petrooli tuntuisi turvallisemmalta, mutta tuleeko siitä hajuja (ei hormi liitäntää), entä käytön edullisuus?
Vastaukset 2
Vanhimmat
Moe
Itselläni on mökillä petrooli sekä kaasulla toimivat lämmittimet.
Petrooli siis "lamppuöljy" lämmitin päästää pienet hajut sisätilaan sytyttäessä kuin myös sammuttaessa.
Palaessaan ei tule mitään hajuhaittoja.
- Joppe
Tuosta petrolista tulee kyllä hajua ja se voi tarttua liinavaatteisiin yms, joita säilytetään mökillä. Vanhemmilla oli tuollainen petrolilämmitin ja sitä käytettiin koko nuoruuteni ajan mökkireissuilla. Kun mökkiin saatiin sähköt, hommasivat sähköpatterin. Muistelisin, et kesti aika pitkään kun tuoksusta päästiin eroon. Mut tuo lämmitinhän oli aatamin aikuinen. Myös polttoöljy versioita olen kuullut olevan, kaverini lämmittää sellaisella autotalliaan, joten tutki tuokin vaihtoehto, tosin pö:stäkin varmaan pikkuisen kitkua tulee.