tietskka opiskelijalle

mikä tietokone opiskelijalle kannattaisi ostaa mac vai pc.

7

209

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mitä enemmistö

      kavereista ja koulu käyttää.
      On helpompaa, muuten se ja sama.

    • ooom

      PC-koneita saat halvemmalla ja jos koulusi käyttämä softa on saatavilla täysin tai jopa ainoastaan Windowsille niin niitä opintoja varten on melko turhaa ostaa Mac, ellet sitten arvosta sitä designiä.

    • Arttu P

      Koneen valinta riippuu pitkälti siitä, mitä sillä tehdään, eli mitä opiskelevalle kone tulee. Media- ja taidealat suosivat yleensä Macia. Jollain aloilla saatetaan tarvita vain Windowsille tehtyjä ohjelmia. Jos taas konetta käytetään nettisurffailuun, tekstinkäsittelyyn, perustason kuvankäsittelyyn, taulukkolaskentaan jne. eli siihen, mihin "tavis" normaalisti tietokonetta käyttää, on paras valinta tällä hetkellä PC esimerkiksi Ubuntu- tai Mandriva-käyttöjärjestelmällä.

    • yuphi iii uhi

      Tärkeintä on, että koneeseen saa samat ohjelmistot kuin oppilaitoksessa on. Ja se on tietenkin eduksi, että on sama käyttöjärjestelmä kuin koululla, käyttämisessä pieniä eroja. Lisäksi noin käytännössä ihan opiskelujenkin takia, olisi hyvä, että kaikilla on suunnilleen samanlaiset koneet, voi autella toisiaan, jos tulee ongelmia.

      Itsellä oli aikanaan vähän työlästä, kun koulussa oli mäkkejä ja win- koneita ja niissä eri ohjelmistoja. Itsellä kun ei ollut varaa kahteen koneeseen, eikä ohjelmien opiskelijaversioita aina saanut omaan koneeseen.

      Mutta jos ei tarvitse kuin jotain Officea kirjoittamiseen ja sellaiseen, ei koneen mekillä ole oikeastaan mitään väliä. Periaatteessa saattaa pärjätä Linuxillakin. Omaa konettaan oppii kyllä käyttämään kun ei ole vaihtoehtoja. Ota selvää, mitä ohjelmia tarvitset. Linuxeihin ei saa mitään kaupallisia ohjelmia ja mäkeissä on cad ja muutama muukin puute ohjelmien osalla.

    • juh.anus

      Apple on ainakin yleisin merkki opiskelijoilla länsimaissa. Saattaa olla että sillä pystyy opiskelemaan?;=)
      Sillä onko käyttis sama kuin koulun koneissa on harvemmin merkitystä, tiedostomuodot ovat kuitenkin ne yleiset jotka kaikilla toimivat. Hyvä on osata vaikka kaikki yleisemmät käyttikset, sillä windowsin ja microsoftin tähdet ovat jo laskussa ja new yorkin markkinavoimat ennustavat että lähivuodet apple jyrää...

      • fgghjk

        Taisit vetää "tietosi" sieltä ja vieläpä syvältä.


      • Apple on Länsi-Euroopassa kirkkaasti yleisin uushankintamerkki myös oppilaitosten koneissa.

        Tällä hetkellä markkinat uskovat selvästi enemmän Appleen kuin Microsoftiin, mutta lähikuukaudet vasta näyttävät onko trendi pysyvä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Israel aloitti 3. maailmansodan

      https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.
      Maailman menoa
      398
      2110
    2. Kaksi vuotta

      Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek
      Ikävä
      12
      1949
    3. Nainen, meidän talossa on säännöt

      1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E
      Ikävä
      250
      1405
    4. Miksi me ei mies voida edes viestitellä irl?

      En odota enkä vaadi mitään, voitaisiin vain olla yhteyksissä jollain tapaa ihan oikeasti.
      Ikävä
      82
      1049
    5. Oliko Farmi-finaalitehtävät mielestäsi tasaveroisia Lloydin ja Johannan välillä?

      Onnea Farmi-voitosta, Lloyd. Et tainnut olla ihan kaikkien suosikki, mutta puskit voittoon! Oliko finaalitehtävät miel
      Tv-sarjat
      56
      965
    6. Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden

      "Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia
      Hindulaisuus
      402
      938
    7. Rakennetaanko yhdessä?

      Haluaisin rakentaa sun kanssa yhteistä tulevaisuutta❤️ Onko meistä siihen? Huomaan että sulta puuttuu se joku tärkeä elä
      Ikävä
      39
      818
    8. Onko hän elämäsi rakkaus?

      Itse olen sitä mieltä että kyllä se näin taitaa nyt olla
      Ikävä
      56
      779
    9. Mies haluaisin sinun kanssa

      Rakkauslapsen. Hänestä tulisi tosi söpö ja fiksu.
      Ikävä
      75
      760
    10. Hyvää yötä mies

      Nuku hyvin. Viikonloppuna on tulossa hellettä, se on mukavaa. Juhannuskin kohta. Mun tekis mieli huolehtia susta. Semmo
      Tunteet
      70
      734
    Aihe