Voinko aloittaa?

Tyhmä(kö)?

Olen 14-vuotias tyttö Turusta ja haluaisin aloittaa paintballin. Olen tässä jonkin aikaa miettinyt, että miten paintballia harrastetaan: onko turussa oma harrasteryhmänsä? onko paintball periaatteessa samankaltainen kuin esim. lätkä, että esim. kaksi kertaa viikossa treenit ja kisoja sitten silloin tällöin, vai miten tämä homma oikein toimii? Voisiko joku valaista minua?

2

1457

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • peinttaaja90

      Turun suunnalla näyttäisi olevan pari joukkuetta, Dream Team moninkertainen Suomenmestaritiimi:

      http://www.paintball.fi/page.php?al=joukkueet#turku

      Kisapuolella joukkueilla on treenejä, tuskin tosin kahta viikossa kellään Suomessa, ainakaan jatkuvasti. Kuulakulut jne. vievät sen verran rahaa että käytännössä harvemmin pitää pelata vaikka haluja olisikin enempäänkin. Kisoissa on tainnut Suomessa olla jopa 12 vuotiaita mukana, mutta tietysti riippuu seurasta miten on pelipaikkoja. Vanhemmat vaan mukaan tutustumaan lajiin ensialkuun.

      Kisoja on Suomen Paintball-liiton järjestäminä neljä kertaa tänä vuonna ja lisäksi ehkä muutama muu irtoturnaus, tuolla on tapahtumakalenteri http://www.paintball.fi/plug.php?e=events

      Harrastepuolella porukat pelaavat esim. viikonloppuisin. Avoimia pelejä on nykyisin aika paljon ympäri Etelä-Suomea, kesäaikaan pääsee pelaamaan vaikka joka viikonloppu jos löytyy mahdollisuuksia ajella vähän pidemmälle, kalenterissa niitäkin näkyvissä.

    • värikuula

      Itse olen muutamia kertoja käynyt pelaamassa huviluvan areenalla kaarinassa. Siellä on pelaaminen on ollut mukavaa ja ennen kaikkea helppoa. Kannattaa ottaa yhteyttä niin sieltä varmasti osataan kertoa tarkemmin asiasta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      101
      7463
    2. 83
      5092
    3. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      79
      4889
    4. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      132
      4288
    5. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      10
      3068
    6. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      52
      2709
    7. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      43
      2632
    8. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      53
      2267
    9. Törkeää toimintaa

      Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818
      Ylivieska
      11
      2243
    10. Suudeltiin unessa viime yönä

      Oltiin jossain rannalla jonkun avolava auton lavalla, jossa oli patja ja peitto. Uni päättyi, kun kömmit viereeni tähtit
      Ikävä
      21
      1860
    Aihe