Vihki sormuksesta

Helmi

Minä en haluaisi mitään kallista vihkisormusta, mutta mies meinaa ostaa sellasen 800€:n sormuksen..

Pitääkö miehelle kanssa ostaa vihkisormus?
vai laitetaanko miehelle sitten se kihlasormus siinä alttarilla?

3

1479

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • MPee

      Jos mennään perinteisen kaavan mukaan, vain nainen saa vihkisormuksen ja se on ainoa alttarilla sormeen laitettava sormus. Kukin voi kuitenkin hoitaa asian omalla tyylillään. :o) Me hankimme myös miehelle vihkisormuksen ja se laitettiin aivan samalla tavalla alttarilla sormeen kuin minunkin somukseni. Joku taas haluaa pitää miehellä edelleen vain yhden sormuksen eli sen vanhan kihlasormuksen, mutta siunauttaa sen papilla. Tällöin naisen vihkisormus ja miehen kihlasormus annetaan papille ja toimitaan aivan kuten kyseessä olisi kaksi vihkisormusta.

    • Hanna

      ..kumminkin siinä sormuksen valinnassa katsoa mistä tykkää, ei hintaa. Sormus on siinä sormessa sitten koko loppuelämän. Kirjoituksestasi päätellen olet aika nuori, eli loppuelämää on toivottavasti paaaljon jäljellä.
      Me aiomme tehdä niin, että mies pujottaa sormeeni vihkisormuksen (hinta oli 1200euroa, itse valitsin mieleiseni, en katsonut hintaa). Minä en miehelleni laita sormusta, vaan kihlasormus pidetään sormessa vihkimisen ajan.

    • Nenna

      Mielestäni sormuksen valinnassa maku ratkaisee, sitten vasta katsotaan hintaa. Itse tein niin että asetin sormukselleni yläraja hinnan enne kuin aloin etsimääm omanlaista. Kun vihdoin löysin mieleiseni oli se huomattavasti halvempi kuin oli varautunut. Meillä minun sormuksesta maksettiin 320€ ja miehelle pujotetaan sormus alttarille myös. Hyvää kesän jatkoa ja onnea tulevaa varten.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Israel aloitti 3. maailmansodan

      https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.
      Maailman menoa
      441
      2604
    2. Kaksi vuotta

      Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek
      Ikävä
      14
      2450
    3. Nainen, meidän talossa on säännöt

      1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E
      Ikävä
      252
      1485
    4. Miksi me ei mies voida edes viestitellä irl?

      En odota enkä vaadi mitään, voitaisiin vain olla yhteyksissä jollain tapaa ihan oikeasti.
      Ikävä
      84
      1154
    5. Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden

      "Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia
      Hindulaisuus
      431
      1074
    6. Oliko Farmi-finaalitehtävät mielestäsi tasaveroisia Lloydin ja Johannan välillä?

      Onnea Farmi-voitosta, Lloyd. Et tainnut olla ihan kaikkien suosikki, mutta puskit voittoon! Oliko finaalitehtävät miel
      Tv-sarjat
      62
      1056
    7. Tekisin mitä vaan että

      Pääsisin eroon susta.
      Ikävä
      155
      932
    8. Rakennetaanko yhdessä?

      Haluaisin rakentaa sun kanssa yhteistä tulevaisuutta❤️ Onko meistä siihen? Huomaan että sulta puuttuu se joku tärkeä elä
      Ikävä
      41
      918
    9. Onko hän elämäsi rakkaus?

      Itse olen sitä mieltä että kyllä se näin taitaa nyt olla
      Ikävä
      56
      869
    10. Mies haluaisin sinun kanssa

      Rakkauslapsen. Hänestä tulisi tosi söpö ja fiksu.
      Ikävä
      79
      855
    Aihe