HD-Videokameraa ostamassa

Pertti120

Hankin muutama viikko sitten Canonin EOS 7D:n, jolla tarkoitukseni oli saada samaan pakettiin järjestelmäkamera sekä FullHD-videokamera. Videon kuvanlaatu oli 7D:ssä ihan OK, mutta käytettävyys normaaliin videokuvaukseen todella heikkoa, jo pelkästään jatkuvan autofocuksen puutteen takia. Vaihdoin nyt 7D:n 50D:n ja vaihdossa ylijääneillä rahoilla olisi tarkoitus hankkia erillinen HD-videokamera.

Canon uudisti koko videokameramallistonsa muutama kuukausi sitten, jonka ansiosta valinta vaikeutui varsin paljon. Noista uusista malleista ei taida olla vielä kovinkaan paljon arvosteluja/käytännön kokemuksia liikkeellä. Kuitenkin jonkin uuden malliston kamera olisi tarkoitus hankkia - vanhoja malleja (esim. viime vuoden HF200) en huoli.

Tärkeimpinä valintakriteereinä olisi kuitenkin kameran näytön koko, videokuvan laatu ja kamerasta tulevan materiaalin hyvä yhteensopivuus. Myöskin progressiivinen videokuva olisi plussaa, en kuitenkaan tule käyttämään materiaalia kuin lähinnä tietokoneen ruudulla tai taulutelevisioissa. Vanhan, lomitettua kuvaa tuottavan MiniDV-kameran kanssa sain kärsiä tästä aivan tarpeeksi.

Yhteensopivuuteen vielä sen verran, että videota tultaisiin editoimaan lähinnä vain Mac OS X -alustalla (iMac ja MBP). Ohjelmina on tällä hetkellä käytössä iMovie 09, Final Cut Pro ja Adobe Premiere Pro CS5.

Mitään selkeää budjettia ei ole (kunhan silti alle 1000e pysytään), tärkeintä onkin hinta-hyötysuhde, eli jos selkeästi paremman laitteen saa 50-100e kalliimmalla, on valinta selvä.

2

1452

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Canon HF S200

      Canon HF S200:n. Aika etevä laitos. Hintaluokka alkuupääsyvarustein n. 1200eur. ( sis. 32GB kortti, laukku , ekstra akku ). Ensivaikutelmat vakuuttavia. Mahtava kuvanlaatu , 8.8cd näyttöruutu, kosketusnäyttö yms...

      • Pertti120

        Päädyinpä nyt sitten pitkällisen harkinnan jälkeen Panasonicin HDC-SD700 -kameraan. Käytännössä samanhintainen (n. 900e) kuin Canonin HF S200, mutta Panasonicista löytyy, ainakin itselläni, käytännössä kaiken muun yliajava 1080p 50fps -kuvausmahdollisuus. Vihdoin todellista, kompromissitonta FullHD-tavaraa. Toinen asia joka Panasonicissa miellytti, on akun lataaminen erillisessä akkulaturissa. Käytännössä kuitenkin joutuu hankkimaan lisäakkuja, on niitä erittäin kätevää pystyä latamaan erikseen kamerasta. Canonissa akut kun ladataan suoraan kamerassa, eli kamera olisi aina käyttökelvoton akkuja ladatessa.

        Harmittamaan jäi nyt lähinnä tuo Canonin ylivertainen, 0.5" ja yli puolet enemmän pikseleitä sisältävä näyttö. Noh, kaikkea ei sentään voi saada.

        Vielä täytyy laajakulmalisäkkeen tarpeellisuutta selvitellä. Panasonicissa on kyllä hieman Canonia laajempi polttoväli (35mm vs. 43,5mm), mutta en tiedä riittääkö tämä riittävän laajakulmafiiliksen saamisessa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannan kirja USA:n bestseller!

      "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
      Maailman menoa
      207
      11923
    2. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      29
      8218
    3. Metsäalan rikolliset

      Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.
      Sotkamo
      59
      6333
    4. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      177
      5257
    5. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      57
      4978
    6. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      50
      4518
    7. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      119
      4441
    8. Missä vaiheessa

      Päätit luovuttaa suhteeni?
      Ikävä
      119
      3936
    9. Juuri muiston ne

      Rakastuneet katseesi. Huh
      Ikävä
      82
      3425
    10. Miten paljon

      Olet halunnut mun kanssa?
      Ikävä
      53
      1967
    Aihe