Hankin muutama viikko sitten Canonin EOS 7D:n, jolla tarkoitukseni oli saada samaan pakettiin järjestelmäkamera sekä FullHD-videokamera. Videon kuvanlaatu oli 7D:ssä ihan OK, mutta käytettävyys normaaliin videokuvaukseen todella heikkoa, jo pelkästään jatkuvan autofocuksen puutteen takia. Vaihdoin nyt 7D:n 50D:n ja vaihdossa ylijääneillä rahoilla olisi tarkoitus hankkia erillinen HD-videokamera.
Canon uudisti koko videokameramallistonsa muutama kuukausi sitten, jonka ansiosta valinta vaikeutui varsin paljon. Noista uusista malleista ei taida olla vielä kovinkaan paljon arvosteluja/käytännön kokemuksia liikkeellä. Kuitenkin jonkin uuden malliston kamera olisi tarkoitus hankkia - vanhoja malleja (esim. viime vuoden HF200) en huoli.
Tärkeimpinä valintakriteereinä olisi kuitenkin kameran näytön koko, videokuvan laatu ja kamerasta tulevan materiaalin hyvä yhteensopivuus. Myöskin progressiivinen videokuva olisi plussaa, en kuitenkaan tule käyttämään materiaalia kuin lähinnä tietokoneen ruudulla tai taulutelevisioissa. Vanhan, lomitettua kuvaa tuottavan MiniDV-kameran kanssa sain kärsiä tästä aivan tarpeeksi.
Yhteensopivuuteen vielä sen verran, että videota tultaisiin editoimaan lähinnä vain Mac OS X -alustalla (iMac ja MBP). Ohjelmina on tällä hetkellä käytössä iMovie 09, Final Cut Pro ja Adobe Premiere Pro CS5.
Mitään selkeää budjettia ei ole (kunhan silti alle 1000e pysytään), tärkeintä onkin hinta-hyötysuhde, eli jos selkeästi paremman laitteen saa 50-100e kalliimmalla, on valinta selvä.
HD-Videokameraa ostamassa
2
1438
Vastaukset
- Canon HF S200
Canon HF S200:n. Aika etevä laitos. Hintaluokka alkuupääsyvarustein n. 1200eur. ( sis. 32GB kortti, laukku , ekstra akku ). Ensivaikutelmat vakuuttavia. Mahtava kuvanlaatu , 8.8cd näyttöruutu, kosketusnäyttö yms...
- Pertti120
Päädyinpä nyt sitten pitkällisen harkinnan jälkeen Panasonicin HDC-SD700 -kameraan. Käytännössä samanhintainen (n. 900e) kuin Canonin HF S200, mutta Panasonicista löytyy, ainakin itselläni, käytännössä kaiken muun yliajava 1080p 50fps -kuvausmahdollisuus. Vihdoin todellista, kompromissitonta FullHD-tavaraa. Toinen asia joka Panasonicissa miellytti, on akun lataaminen erillisessä akkulaturissa. Käytännössä kuitenkin joutuu hankkimaan lisäakkuja, on niitä erittäin kätevää pystyä latamaan erikseen kamerasta. Canonissa akut kun ladataan suoraan kamerassa, eli kamera olisi aina käyttökelvoton akkuja ladatessa.
Harmittamaan jäi nyt lähinnä tuo Canonin ylivertainen, 0.5" ja yli puolet enemmän pikseleitä sisältävä näyttö. Noh, kaikkea ei sentään voi saada.
Vielä täytyy laajakulmalisäkkeen tarpeellisuutta selvitellä. Panasonicissa on kyllä hieman Canonia laajempi polttoväli (35mm vs. 43,5mm), mutta en tiedä riittääkö tämä riittävän laajakulmafiiliksen saamisessa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Helena Koivu menettänyt lapsensa. Onko Mikko Koivulla oma laki?
Voiko olla totta että äidiltä viedään lapset ja ei mitään syytä ole edes kerrottu äidille itselleen.?4946452Hannu Pikkarainen ehdottomaan vankeuteen
KKO tuomitsi 1 v 9 kk. Tämä ei ole Hannulle ilon päivä.2872385Pikkunaiselle terkkuja
Olet parasta koko maailmassa! Kaikkein ihmeellisin. Olisitpa täällä. 🧡 harmaasusi3871984- 1241169
- 301092
Kuvataiteilija Johanna Oras lataa mielipiteensä Miina Äkkijyrkästä Farmilla: "Miinahan oli..."
Oho! Johanna Oras ottaa kantaa kollega-Äkkijyrkän Farmi-puuhiin. Farmi Suomi -realityssä koettiin v. 2024 todellinen yl51084- 77902
Olet vieläkin täällä
Tunnen energiasi. Tunnen että ajattelet minua. En aio koskaan enää ottaa sinuun yhteyttä. Voit ottaa minuun, jos itse h60894Kuka on mystinen heppamies?
Nyt tänne vinkkejä siitä kuka on Martinan seurassa viihtyvä hevosmiljonääri. On tullut jo muutamia nimiä esiin keskustel90882- 39764