Puhelin, jossa kamera+salama, navigointi ja taskulamppu. Onko?

Kertokaapa onko moista yhdistelmää missään puhelimessa. Maksimihinta pyörii jossain 200e:n kieppeillä. Haluan uuden nokian, kun vanha 5500 sport alkaa vetää viimeisiään.
132233
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

On, mutta ei oikealla klassisella aidolla salamalla joita on normi kameroissa.

Äänestä
  • No ei tarviikkaan. Eikös sillä led-salamalla saa ihan tarpeeks hyvin. Vielä kun kerrot jonkun esimerkin missä mallissa nuo kaikki yhdistyy.

    Äänestä

  • kännykän ostaja kirjoitti:

    No ei tarviikkaan. Eikös sillä led-salamalla saa ihan tarpeeks hyvin. Vielä kun kerrot jonkun esimerkin missä mallissa nuo kaikki yhdistyy.

    Nokia N95, Nokia N900 ....

    lähes kaikki nykyajan nokiat.

    Äänestä

  • on on on on kirjoitti:

    Nokia N95, Nokia N900 ....

    lähes kaikki nykyajan nokiat.

    Siis tuon taskulamppu on ohjelma joka pitää asentaa jolloin se kameran salamavalo menee päälle ja kiinni, taskulmppuna. taisi olla torch nimellä.

    http://www.youtube.com/watch?v=mUl0kf6cuvE

    Äänestä

Sitten on tämä mullakin oleva Nokia N86 8MP. Nokian tämänhetkinen paras kamerapuhelin, mutta parempi N8 on tulossa kosketusnäytöllä varustettuna. Mutta toi 200 €:n hintahaarukka kyllä rajoittaa hiukkasen sitten tuota valintaa...

No 5800 XpressMusicin saa jo nykyään aika halvalla monesta paikasta, jopa 200 €:lla. 3,2 megapikselin kamera löytyy, ja sitten siihen voi ladata taskulamppuohjelmia, jotka käyttää puhelimen salama-LEDejä taskulamppuna...

Äänestä
  • Jaa, no tämä auttaa jo paljon. Siis tuo tieto, että voi ladata taskulamppuohjelman.. Oonki vähän ihmetelly, että mikä voi olla niin vaikeeta laittaa sitä taskulamppua, vaikka on niin kätevä.

    Ihmettelen kyllä edelleen, että yks ainoo ledi lampun päähän ja menee päälle kun painaa vasenta alinta nappia pohjassa, niin ei voi olla. Mutta joo kai ne on herrat päättäny, että moista ei kannata laittaa..

    By the way menin tossa just ostamaan uuden puhelimen ja olen nyt Nokia 6303i:n onnellinen tai vähemmän onnellinen omistaja. Mukava kätevä puhelin.

    Äänestä

  • Kännykän ostaja kirjoitti:

    Jaa, no tämä auttaa jo paljon. Siis tuo tieto, että voi ladata taskulamppuohjelman.. Oonki vähän ihmetelly, että mikä voi olla niin vaikeeta laittaa sitä taskulamppua, vaikka on niin kätevä.

    Ihmettelen kyllä edelleen, että yks ainoo ledi lampun päähän ja menee päälle kun painaa vasenta alinta nappia pohjassa, niin ei voi olla. Mutta joo kai ne on herrat päättäny, että moista ei kannata laittaa..

    By the way menin tossa just ostamaan uuden puhelimen ja olen nyt Nokia 6303i:n onnellinen tai vähemmän onnellinen omistaja. Mukava kätevä puhelin.

    millanen toi on? kun oon miettinyt uuden kännykän ostoa, ja gigantin sivuja selaillessa huomasin tän. toi pink illuvial kun ois nättikin :)

    Äänestä

  • ? kirjoitti:

    millanen toi on? kun oon miettinyt uuden kännykän ostoa, ja gigantin sivuja selaillessa huomasin tän. toi pink illuvial kun ois nättikin :)

    No mites sitä nyt voi kuvailla.. Ei oo harmittanu, että ostin tuon puhelimen. On vaan niin liukas verrattuna entiseen, että ei meinaa aina pysyä taskussa :)

    Äänestä

nokia 6600i slide, 5 megapixelin kamera, led salama, kartat löytyy kans mut taskulamppua ei...Puhelin on malliltaan sellanen "liukuläppä" ja hinta vähän päälle 200 e

Äänestä
  • En ole ennen huomannutkaan että S40issäkin on nykyään navigointimahdollisuus. Olis kyllä kiva nähdä minkälainen on niiden tuo Ovi Kartat... Koska puhelin käyttää siis S40 käyttöjärjestelmää, siihen ei taideta olla tehty sellaista taskulamppuohjelmaa, niinkuin on näille S60ille tehty... Tosin tälle mun 3rdlle ei löydy sellaista kunnollista ohjelmaa, jotkut vanhemmille käyttöjärjestelmäversioille tarkoitetut ohjelmat sytyttävät vain tuon punaisen videokuvausLEDin palamaan... Jotenka päädyin käyttämään 5th editionin BrightLight-ohjelmaa, millä saa LEDit palamaan kunhan osaa oikein ajoittaa ohjelman käynnistyksen ja sammutuksen... :) Muuten LEDit eivät syty tai ne jäävät jatkuvasti palamaan

    Äänestä

  • Nokia N86 8MP kirjoitti:

    En ole ennen huomannutkaan että S40issäkin on nykyään navigointimahdollisuus. Olis kyllä kiva nähdä minkälainen on niiden tuo Ovi Kartat... Koska puhelin käyttää siis S40 käyttöjärjestelmää, siihen ei taideta olla tehty sellaista taskulamppuohjelmaa, niinkuin on näille S60ille tehty... Tosin tälle mun 3rdlle ei löydy sellaista kunnollista ohjelmaa, jotkut vanhemmille käyttöjärjestelmäversioille tarkoitetut ohjelmat sytyttävät vain tuon punaisen videokuvausLEDin palamaan... Jotenka päädyin käyttämään 5th editionin BrightLight-ohjelmaa, millä saa LEDit palamaan kunhan osaa oikein ajoittaa ohjelman käynnistyksen ja sammutuksen... :) Muuten LEDit eivät syty tai ne jäävät jatkuvasti palamaan

    Siinä ei ole nopeita nettiyhteyksiä, eikä wlania.

    Äänestä

  • vapunen kirjoitti:

    Siinä ei ole nopeita nettiyhteyksiä, eikä wlania.

    mä en niitä tarvisikkaan. en ikinä oikeestaan edes käytä nettiä puhelimes. mutta entä muuten?

    Äänestä

  • vapunen kirjoitti:

    Siinä ei ole nopeita nettiyhteyksiä, eikä wlania.

    Muuten hyvä kännykkä varmaan.......... Sinun kannattaa käydä vielä jossakin liikkeessä katsomassa sitä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kännykän ostaja kirjoitti:

Kertokaapa onko moista yhdistelmää missään puhelimessa. Maksimihinta pyörii jossain 200e:n kieppeillä. Haluan uuden nokian, kun vanha 5500 sport alkaa vetää viimeisiään.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu