Kauankos amerikassa saa olla ilman viisumia? vai onko systeemit muuttunu siellä ja viisumi vaaditaan aina?
USA:n viisumi
junnu
75021
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Ei meinannu tota tietoa mistään löytyä, mutta löytypä viimeinkin. 3kk saa olla ilman viisumia.
että 3 kk:tta on käytännössä vain 90 vrk. Eli laske tarkkaan jos meinaat olla koko sallitun ajan, ovat nimittäin erittäin tarkkoja vaikka ylitys olisi vain 1 vrk. Hyvää matkaa !!!!
kun menet USAan, saat täytettäväksesi maahantulokaavakkeen (ilman viisumia matkustavalle muistaakseni vihreä) joka tulee täyttää ja esittää passitarkastuksen yhteydessä. Saat tästä lomakkeesta mukaasi pienen kaistaleen, joka TULEE SÄILYTTÄÄ LÄHTÖPÄIVÄÄSI SAAKKA - TARVITSET SEN LÄHTÖSELVITYKSESSÄ MAASTA POISTUESSASI. Tuntuu turhalta, sellainen pieni paperinpala, mutta jos se katoaa eikä sinulla sitä ole antaa pois lähtiessäsi maasta, voivat viranomaiset pelkästään sen perusteella evätä seuraavalla kerralla maahanpääsysi!! Uskomatonta, mutta totta. Eli paperit tarkasti varmaan talteen!
...paitsi joskus jostain syystä eivät ole nitoneet. Silloinkin voi pyytää nitomaan sen kiinni niin ei se sieltä passin välistä sitten helpolla hukkaan mene.
.. eli siis ilman viisumia saa olla perillä 90 vrk - ei 3 kk!
Kannattaa ottaa kopio I-94 kaavakkeesta siis siitä osasta mikä jää passiin se on niinkuin todiste ajasta minkä maahantuloviranomainen on sinulle myöntänyt saapuessasi USAhan.
Pidetään nuo tiedot mielessä, hyviltä kuulostivat :-)