ihmettelyä

iinaniinanen

En oikein ymmärrä tätä uutta adoptio lakia jonka pitäisi tulla voimaan syksyllä 2010,
ymmärrän kyllä sen että adoption pitäsi aina lähteä lapsen eduista mutta en oiken voi uskoa että näin aina tapahtuu vaikka kyseessä olisikin adoptio toimistoiden välityksellä tehtävä adoptiokin.
Ymmärrän kyllä että laki pitäisi estää lapsikaupan uhrien adoptoimista mutta että itsenäin adoptio vaikeutuisi.
Olen luken ja kuullut että adotio jonojen pidetessä ihmiset ovat lähteneet adoptoimaan ihan itse suoraan maasta. En yhtään ihmettele jos joutuu odottamaan lasta n. 3-5 vuotta niin on se aika pitkä aika ja silti ei välttämättä ole taiketa saako lapsen jos ehtii siinä ajassa sen ikäiseksi että adoptio muuttuu täysin mahdottomaksi niin itsenäisesti jos adoptoi niin lapsen voi käsittääkseni saada alle vuodessa kotiinsa.
Jos taas hankii biologisen lapsen niin eihän siihen kulu aikaa kuin 9 kuukautta ja biologisen lapsen voi saada melkein kuka vain, biologisen lapsen voi saada esim. yhden vahgon seurauksen ilma että äiti tietää isästä mitää, ei tällöin katsota että onko lapsella nyt varmasti hyvä elin olosuhteen ja asunto sekä tarpeeksi tilaa ja muutenkin äidin luonetta taiko onko ollut jotain psyyksiä sairauksia, ja jos lapsi syntyisi parisuhteeseen niin ei tällöin seurata että onko pari ihan varmasti kypsiä saamaan lapsi.
Asia jota en ymmärrä mikisi pitää ajaa sitä että ei voisi itsenäisesti adoptoida jos adoptio menee maan lakien mukaisesti ja niin että adoptio tapahtuu maan palvelunantajan ja asian ajajan välityksellä ja kun kerta suomessa on kovin pitkät jonot ja yksi hakioita ei nykisin edes kyväksytä mukaan kun lapsen saaminen on niin kovin mahdotonta. Jos sitä rahaa on ylimäärästä niin eikö sitä voisi antaa adoptiota järjestäville tahoille jotta voisivat neuvotella uusien kontakstimaiden kanssa ja jossa yksihakijoillakin olisi helpompi saada lapsi? Vai ekö suomeen haluta yksikertaisesti ulkomaalisia? Eli suomen korkeimassa johdossa ollaan rasisteja, siltä alkaa vaikuttamaan.
Kun ottaa vertailukohteeksi ruotsin, ruotsissa odotusajat ovat lyhyemmät kuin suomessa ja joka vuosi sinne tulee ulkomailt adoptoituja lapsia enemmän kun suomeen ja ekä meidän asukalukujen ero niin kovin suuria ole. Esim. Viime vuonna kaiken kaikkiaan lapsia tuli ruotsiin 452 lasta (adoption centrumin tilaston mukaan http://www.adoptionscentrum.se/sv/) ja suomeen tuli vain 78 lasta (interpedian tilaston mukaan) mutta toki onhan suomessa myös helsingin kaupunki joka tarjoaa adoptio palveluita ja myös pelastakaa lapset ry mutta niin on ruuotsissakin vastaavia järjestöjä useampia.
Ruotissa on palvelun antajien sivuilla että adoptio on hiano tapa perustaa perhe mutta suomessa ei todellakaan ajatella näin koska adoptio yritetään estää kaikin tavoin.

0

583

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

        Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
        Maailman menoa
        187
        5075
      2. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

        Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
        Maailman menoa
        24
        4465
      3. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

        Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
        Maailman menoa
        9
        3137
      4. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

        Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
        Maailman menoa
        259
        3039
      5. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

        "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
        Maailman menoa
        144
        2934
      6. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

        Aivan totaalisesti..
        Ikävä
        52
        2531
      7. Oot se sinä

        Ihan varmasti oot, tuo olemus ei valehtele 😘💓🪅 🏡 ihana 😍🙏
        Ikävä
        27
        1939
      8. Vieläkö olet

        Rakastunut minuun? Minä sinuun
        Ikävä
        56
        1873
      9. Toivotko vielä kohtaamista

        Kaivattusi kanssa?
        Ikävä
        77
        1814
      10. Ei siinä kauan

        Menisi jos olisimme kahden
        Ikävä
        22
        1787
      Aihe