Julle oli oikein saatanan kova pinnari, koko komppanian pahin lusmu ja melkein päivittäin hän kävi lääkärin vastaanotolla valittamassa milloin mitäkin sairautta josta olisi tarvinnut vapautusta päivän palvelusta. Hän oli sairastanut normaalit kuumeet ja flunssat ja vatsataudit, potenut kipeitä polviaan ja nilkkojaan, kaatunut pyörällä päänsä puhki, jättänyt sormensa oven väliin, saanut roskan silmäänsä ja valittanut heikkoja hermojaan. Sellaista sairautta ei varmasti ollut keksittykään, josta Julle ei olisi lääkärille käynyt valittamassa. Julle tunnettiin siis myös lääkärin vastaanotolla hyvin.
Kerran sattui niin että Julle oli menossa vaihtamaan alusvaatekertansa puhtaisiin. Varusvarasto oli samassa rakennuksessa kuin lääkärin vastaanottokin, ja koska ulkona satoi eikä Julle ollut muistanut ottaa reppua mukaansa, hän tunki ulos mennessään käsissään kantamat alusvaatteet takkinsa alle ja näytti siltä kuin mies olisi yhtäkkiä lihonut oikein huomattavasti.
Lääkärin vastaanotolla avustava lääkintäalikessu katseli lääkärin ikkunasta kuinka Julle harppoi pihan poikki maha pystyssä, ja huusi pöytänsä takana istuvalle ja kirjoittavalle lääkärille: - Herra tohtori! Julle tulee taas, ja uskokaa tai älkää mutta nyt hän on raskaana!
Sairastuvalla
vitsimestari
0
1277
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä881755Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa
Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.2721625Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava2901399Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.1731330- 57925
- 49900
Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em67889- 66884
Miksi mies tuntee näin?
Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui40871Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg
parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤48838