Sain uuden kaapelimodeemin, jossa on wlan. Minulla on tietokoneessa d-linkin usb wlan ,jolla yritän saada yhteyttä kotiverkkooni. Eli ongelma on seuraava. Kone yrittää yhdistää kotiverkkoon hetken aikaa ja sit usb wlan mykistyy kesken kaiken, vaikka se aluksi hakee verkko-osoitetta. Mahtaako olla joku päivitys ongelma vai mikä? Aikaisemmin toiminut hyvin oman D-Linkin purkin kanssa?? Vai johtuisko WPA suojauksesta joka tuli valmiina uuden purkin mukana. Apuva!!
wlan ongelma?
D-linkki
3111
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Kun wlantikku on löytänyt kaikki yhteydet se ikäänkuin vaikenee. Mene verkkoyhteyksiin ja valitse sieltä se uusi oma yhteytesi, syötä yhteyden nimi ja salasana.
Kuulostaa aika tutulta. Langattoman reitittimen resetointi voi auttaa, tai sitten sulla on tosiaan salaukset jotenkin pielessä. Kokeile poistaa kaikki salaukset, toimiiko sitten?
"Sain uuden kaapelimodeemin, jossa on wlan."
Konffaa modeemi/reititin langallisesti kuntoon ja sitten käytä langattomasti. Jos ymmärsin kysymyksesi, koetat käyttää 2 reititintä.