Nyt sitten alkoi kesäkuu. Onko teillä suunnitelmia esim. Juhannuksen viettoon?
Mieleni minun tekevi päästä maalle Jussia viettämään. Saas nähdä onnistuuko.
Mieleni minun tekevi päästä maalle Jussia viettämään. Saas nähdä onnistuuko.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Ennen juhannusta viikko Berliinissä ja juhannukseksi kotiin, tyhjentyneen pikkukaupungin keskustaan.
kesä tanssilavalle kaatamaan olutta ja siiderii tanssahtelijoiden laseihin aattoiltana loppuaika vietetään kotona jonne tulee tytär puolisoineen ja ystävineen veikkaanpa että vilskettä ja vipinää riittää ihan kivaa vaihtelua hiljaisen talven jälkeen.
Tosiaankin, nyt on kesäkuu. Kohta tarttee tehdä saunavastoja talven varalle. Juhannuksen jälkeen tehdyt eivät ole ole läheskään niin kestäviä.
Juhannuksena meen saareen. Kokko tietysti rakennetaan jo hyvissä ajoin. Sen kokon kokoaminen on pojan hommia ja meikäläinen vaan keskittyy sen ihailemiseen, kun tulenlieskat nuolevat tätä rakennelmaa.
Juhannuksena teen muurinpohjapannulla ruokaa, ruuan suorittaminen tapahtuu ulkona terassilla.
Sitten kaiketi pistän lohen loimuun lojumaan, josko siitä sitten loimulohta tulis. Herkuttelemme myös tyrnimarja-rahka-täytekakulla. Se tehdään kotona ja viedään hyvin vaivalloisesti saareen. Ihastuttavinta on se, että se on melekeen pakko syödä heti, mahan nahka kinnaustilassa. Kakku on iso, eikä onneksi mahdu jääkaappiin :) Nams nams, voi herkutella hyvällä omallatunnolla.
Saunaan minä tahdon mennä vihoviimeisimpänä. Voin olla kaikessa rauhassa, eikä tarvitse aatella, että mun jälkeen menis muita. Sauna on minulle lähes "pyhä" paikka. Siellä puhdistun sekä ulkoisesti, että sisäisesti.
Leyhyttelyvaihe on ihanaa, kun voi saunan terassilla vaan lötköttää ja katsella merta ja niitä moninaisia kiviä, jotka vedestä pilkistää. Kiviähän Vaasan saaristossa piisaa.
Toivon, että juhannuksesta tulisi lämmin. Jos ei kovasti tuule, niin meen tapani mukaan pitkälle souturetkelle. Puikkelehdin pienten saarten lomitse sinne tänne, rauhallisin vedoin. Jos ihan-ihan tyyntä on, niin sitten kierrän takaisin "avomeren" kautta, se olis kivaa.
Ja on NIIN ihanaa olla perheen kanssa yhdessä. Saattaa olla, että nuorin poikakin tulee Hesasta ja jos tulee, niin ilollani ei ole rajoja. :)
Mökillä, elikkä työleirillä on juhannuksen ajaksi suunniteltu puunkaatoa tulevan tien pohjalta n 0,5km. Siitäpä sitä sitten saa samalla juhannuskokko tarpeetkin, vähän savuttaahan se tuore risu, mutta kun pistää paljon bensaa sekaan, niin johan roihuaa.