Vapaaehtoinen vakuutus ja...

??????????

Onko oikein, että Kela ilmoitti vähentävänsä vakuutusyhtiöstä saamani 23 euron päivärahan Kelalta tulevasta sairauspäivärahasta? Onko tämä tuloihin perustuva sairauspäiväraha verrattavissa toimeentulotukeen? Olen maksanut vuosikausia vapaaehtoista vakuutusta vapaa-ajan tapaturman varalta. Nyt kävi sitten tapaturma ja sain vakuutusyhtiöltä heti ensimmäiseltä kuukaudelta 23 €/ päivä, miinus 50% veroa. Sairausloman pitkittyessä, lopetti työnantaja palkanmaksun ja siirryin Kelan "asiakkaaksi" . Siellä oltiin aika tylyjä, ilmoittivat, etteivät "he" maksa päällekkäin. Voiko tämä olla mahdollista? Mistä saisin oikeaa tietoa? Eihän vapaa-ajan vakuutusta siinä tapauksessa kannata ottaa, jos Kelalla on oikeus kuitenkin vähentää se, vai onko, kuka osaisi vastata? (Tosin vakuutusyhtiökin maksoi heti ensimmäiseltä kuukaudelta, nyt en ole saanut mitään, vaikka sairauslomaa on jatkettu kaksi kertaa, loma yhteensä 3kk. Vastasivat kysyessäni korvauksia, ettei heillä ole työntekijöitä!!! Muutan kyllä vakuutusyhtiötä heti tämän jupakan mentyä, enkä ota enää mitään vapaa-ajan vakuutusta, asiakkaana olen ollut tässä vakuutusyhtiössä noin 35 vuotta! ) Nyt olen menossa Kelaan viemään jatkosairaslomalappua ja haluaisin tietää, voinko ottaa asian puheeksi ja miten?
Kiitos neuvoista,

5

962

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kelalainen

      Vapaaehtoiseen vakuutukseen perustuvaa päivärahaa ei vähennetä Kelan sairauspäivärahasta. Päätös voidaan oikaista ihan pyynnöstä. Toisaalta toimihenkilö, jonka kanssa asioit, ei todennäköisesti tee päivärahapäätöksiä, joten suosittelen, että teet lyhyen kirjallisen pyynnön oikaista päätös. Näin ei ainakaan valitusaika mene umpeen. Ota vakuutusyhtiön päätös mukaan. Olet varmaan tehnyt Kelalle tapaturmaselvityksen, ainakin pitäisi olla tehtynä, ennen kuin Kela voi myöntää.

      • ???????

        Kiitos, menen yrittämään!


    • ei vähännä

      Mulla on kokemusta vain lääkekustannuksista. Aikoinani olin ymmärrä, mitä vastata, kun Kelan lomakkeissa kysltiin onko saanut tai saako korvauksia.
      Kelan sairaanhoitaja sanoi, että yksityisvakuutuksen korvaukset eivät vaikuta SV:n korvauksiin syystä, että yksityissairausvaukuutuksen menojakaan ei ole saanut vähentää tuloistaan, joten niiden antama turva ei vähennä Kelan turvaa. Kela katsoo, että sen turvan on itse rahoittanut.

      Niinpä olen hyvissä mielin ruksannut aina kohdan, että en ole saanut enkä saa korvauksia. Nyt kun olen työkyvyttömyyseläkkeellä ja vammaistuen hakemisessakaan en tarvitse huomioida yksityisvakuutukseni antamaa kustannussuojaa vaan voin laskea kaikki kulut sellaisenaan sairauden aiheuttamiksi kuluiksi.

      • Rahoja odotellessa

        Kiitos vastauksista! Kävin Kelassa ja olin toisen työntekijän juttusilla, hän soitti jonnekin ja kysyi minulta oliko tämä vakuutus vapaaehtoinen, vastasin olevan, niin Kelan työntekijä totesi siihen, ettei sitä vähennetä. Viereisessä loossissa oli se edellinen työntekijä, en tiedä kuuliko, mutta noin meitä kusetetaan, tai yritetään ainakin Kelan ammattitaidottomien työntekijöiden vuoksi, vai saako ne siitä pisteitä, jos saa kusetettua mahdollisimman monia? No, kuitenkin: loppu hyvin, kaikki hyvin.


      • kelasta
        Rahoja odotellessa kirjoitti:

        Kiitos vastauksista! Kävin Kelassa ja olin toisen työntekijän juttusilla, hän soitti jonnekin ja kysyi minulta oliko tämä vakuutus vapaaehtoinen, vastasin olevan, niin Kelan työntekijä totesi siihen, ettei sitä vähennetä. Viereisessä loossissa oli se edellinen työntekijä, en tiedä kuuliko, mutta noin meitä kusetetaan, tai yritetään ainakin Kelan ammattitaidottomien työntekijöiden vuoksi, vai saako ne siitä pisteitä, jos saa kusetettua mahdollisimman monia? No, kuitenkin: loppu hyvin, kaikki hyvin.

        Tee valitus kyseisestä virkailijasta ei se muuten opi, vaan antaa jatkossakin väärää tietoa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      89
      6038
    2. Kohta katson sun kuvaasi

      ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa
      Ikävä
      24
      3577
    3. VOI TÄTÄ ILON

      JA ONNEN PÄIVÄÄ 😂
      Tuusniemi
      168
      2171
    4. Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan

      Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a
      Maailman menoa
      232
      2071
    5. Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi

      jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?
      Ikävä
      179
      1788
    6. Martinan bisnekset rajusti tappiolla

      Seiska 28.7: nousukiito katkesi, yritykset C-luokkaa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      287
      1564
    7. Tiedätkö mitä kaivattusi harrastaa?

      Minä en tiedä.
      Ikävä
      69
      1094
    8. Voiko olla, onko se tosiaan niin että

      Kumpikin rakastetaan toisiamme. Nyt pitää sukeltaa pakastimeen ❤️🥵
      Ikävä
      57
      1051
    9. Metsa Man Extra kanava toimii hyvin

      ja sieltä voipi kahta vanhoja vitejoita pahimpaan puutteeseen. Peukalot ylös.
      Tuusniemi
      21
      1040
    10. Mitkä yleiset huonot tavat ihmisillä ärsyttävät sinua ?

      Aloitukseen saa vapaasti purkaa tuntojaan. Itseäni hiukan kiusaa, kun saman talon asukkaat eivät vastaa tervehdykseen.
      80 plus
      118
      1012
    Aihe