Kesäniemen uimarantojen peltipurkit, tahallinen vahingonteko. Tuli mieleen. Oiskohan Onnelan joillakin
asukkailla sormet pelissä. Se liikennevalvontakamera täytyy viedä sinne uimarannalle.
asukkailla sormet pelissä. Se liikennevalvontakamera täytyy viedä sinne uimarannalle.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Oon miettinyt sitä, että tietääkö kukaan, että miksi joku niitä peltipurkkiansoja sinne uimarannalle tekee? Jotenkin tuntuu siltä, että pitää olla paljon vihaa, kun sellaista tekee. Mikä sen aiheuttaa?
ei ole eka kesän vitsaus, noh tekijät kun kiinni jää niin ei ole pakoreittiä ;-) olokoon vaikka kuin Onellan asukki ja tulukoon vaikka Stadista, ei auta ukko jumalakaan....
tehtailee? http://www.iltasanomat.fi/uutiset/kotimaa/uutinen.asp?id=2176186
Lasinpalaset joita Kainuun Sanomien mukaan Kesäniemestä on löytynyt paljon ovat myös vaarallisia. Poliisin tulisi valvoa, että kaljoittelu Kesäniemessä loppuu kokonaan. Kaikkihan sen tietää, että Kesäniemi on suosittu alaikäisten kaljoittelupaikka. Miten julkinen lastenkin käytössä oleva uimaranta voi olla vuodesta toiseen kaljoittelupaikka?!
Eli taas muutamat kusipäät pilaa hienon paikan lähellä keskustaa ja viattomat kärsii. Itse en viitsi lasteni kanssa koko paikkaan enää mennä, koska jos purkkeihin tai lasinpaloihin jalkansa teloo, on koko kesä pilalla ja pahimmassa tapauksessa saattaa saada elinikäisen vamman.
Tekijät olis saatava vastuuseen. Kaupunki vois maksaa vinkkipalkkion tekijöiden kiinnisaamiseksi.
Lisäksi alueen ympärille korkea piikkilanka-aita ja portit, jotka menisivät kiinni viimeistään klo 20.00 ja kaljottelukielto alueelle. Ravintolat on sitä varten.
on osa Kajaania! Kesäniemessä on nuoriso nautiskellut pussikaljaa ja kiljua Huparin alkuajoista lähtien. Mopoporukka on aina löytänyt ja toivottavasti löytävät tulevaisuudessakin Kesäniemen suojaisanrannan. Nyt jokainen vanhempi tietää missä oma kullannuppu on perjantaita viettämässä. Ps. Se on porukan kingi joka hyppää hyppytornin "vitosen kaiteelta!"
Pussikaljatuohu periytyy sukupolvelta toiselle. Mistäs ne nuoret uusia tapoja oppisi. Kun lapset ovat saaneet juoda ennenkin kaljaa Kesäniemessä niin juokoot jatkossakin? Tällä viikolla päättyy koulut ja meno on varmaan sen mukaista, toivottavasti poliisi on ajan tasalla ja käy tarkistamassa tilanteen Kesäniemessäkin.
Tuohon vinkkipalkkoon voisi kerätä vaikka kaupunkilaisilta varmastikin isohkonkin kolehdin, ja antaa rahat sille joka antaa rikoksentekijän kiinnisaamiseksi johtavan vihjeen.
Kyllä sairasmielinen tekijä pitäisi kiinni saada ja pian vastuuseen tekosistaan.
Ihan sama meno Hesassakin hietsun rannalla.
Että ei tämä mikään nälkämaan erikoisuus ole.
Älyttömiä on joka puolella maata, aivottomia kiusankappaleita.
Onnelan asukkaathan ovat halunneet rauhoittaa koko alueen "rahvaalta". Paljonhan siitä tulee "harmia" kun on yleinen uimaranta naapurissa.Taitaa peltipurkkimiinoittaja löytyä onnelan alueelta?
ihan samaa mietin. eikös onnelan asukit olleet sitä mieltä että se on heidän yksityinen ranta... joku on vissiin ryhtynyt vähän sabotoimaan alueetta.
oliipa kyllä ilo pieksää se joka noita virittelee
Jos ei kylvetä lasinsiruja joen pohjaan niin sitten karataan kotoa, eikä ilmineerata olinpaikkaa.
Eiminkäänlaisia tapoja.
Juopot ja välinpitämättömät vanhemmat yms.