Suht hyvä harrasteilmakivääri?

hankinnassa

Olis tarkoitus ostaa ilmakivääri. Ei tule lapselle leluksi vaan itselle harrastevälineeksi, toisin perheessä on teini-ikäisiä tyttöjä joilla on myös haluja opetella ampumaan.

Missä hintaluokassa asiallinen kivääri ja kiikaripaketti liikkuu? Tekee parinsadan paketilla mitään? Mitä tulisi ottaa huomioon?

5

1090

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Juhan-i

      Vaikeita kysymyksiä. Melkein suosittelisin www.eralle.net -sivustolle rekisteröitymistä. Löytyy ilmakivääriosio jossa käy suht. paljon asiantuntevia ihmisiä.

      Jotain yleistä voi sanoa; kunnon ilmakko on aina aika tyyris. Lisäksi jos haluaa aseen istuvan kunnolla voi tulla vaikeuksia, jos käyttäjät ovat hyvin erikokoisia. Paremmissa kivääreissä on usein esim. säädettävä perälevy ja poskipakka jotka molemmat auttavat aseen sovittamisessa ampujalla. Aikuisen miehen ja nuoren tytön kropan mitat kun ovat aika erilaiset.

      Jos vakavampi tarkkuusammunta kiinnostaa, niin sitten pitäisi panostaa kunnolliseen etujyvään ja takatähtäimeen, mieluiten diopteri-malliseen takatähtäimeen. Ne ovat erinomaisia tarkkuusammuntaan, ainoa ongelmana on hinta. Kunnollinen diopteri maksaa halvimmillaankin jostain Saksasta tilattuna joku 200 euroa. Siis pelkkä tähtäin.

      Noin yleisesti pitäisi toki ylipäätään päättää miten aikoo ilmakolla ampua. Mille matkalle ja mitä lajia / lajeja. Hupiammuntaa voi harrastaa luonnollisesti halvemmallakin, mutta tarkkuusammunnnan puolella aseelle tulee väkisinkin hintaa.

    • ei paljoa tee

      ja marketin kiinalaiset kannattaa jättää markettiin.
      Kokeile laatumerkkejä (BSA, Ruger, Gamon paremmat...) joskin itse vein juuri uuden Rugerin takaisin kauppaan kun oli tosi huonosti tehty ainakin tämä yksilö. Valitettavasti.
      CZ 200 S on hyvän tuntuinen, joskin kalliimpi. Tarkkuus on hyvä.

      200 euroa jos on laittaa, niin sijoita pelkkään aseeseen, oikeaa kiikaria ei tuolla rahalla vielä pakettiin saa.

      • ruukeri

        Minulla on Ruger Air Hawk. Pyssyn hinta on pikkuisen päälle parinsadan. Pyssyssä on Ruger kiikari. Torrakko on 4,5 millinen (ilmakkoja on nykyisin isompiakin) Pyssy on todella hienosti viimeistelty vaikkakaan se ei vaikuta tarkkuuteen. Pariin-kolmeenkymmeneen metriin pyssy on yllättävän tarkka ja liipaisu on erinomainen. Ilmakoksi se on erittäin hyvä, yllätti itsenikin. Vertailupohjaksi sanon että minulla on myös monenlaisia ruutikivääreitä; 22LR, .308, 9,3 sekä kaksi pistoolia ja haulikoita.
        Halvalla ei saa hyvää mutta mökki-harjoitus-hupiammuntaan ei kannattane ostaa mitään huippuilmakkoa sillä ne ovat yleensä puristeilmakivääreitä ja siten hankalia käyttää sekä kalliita.
        Ainakin Gamoja on erinomaisia ja muitakin...


    • näinpäniinpä

      Ilmakivääriä ostaessa kannattaa ostaa joko halppis(alle 150e) tai sitten useiden satojen eurojen painetankilla toimiva, esim. Ruotsalainen FX. Kaikki muu tällä välillä("suht hyvät") on käyttötarkoitukseltaan hiukan epämääräistä kompromissia.

      Se tulee ottaa huomioon, että:

      Ilmakivääri voi mallista riippuen pitää aika kovan äänen, vaikka äänivalli ei ylittyisi, pelkkä jousimekanismi voi tehdä sen. Tehoja kun on pyritty nostamaan, markkinoiden pyynnöstä.

      Kiikaritähtäimet ei välttämättä pysy oikein kunnolla paikallaan kovasti potkaisevassa jousi-ilmakiväärissä, eikä ehkä ehjänä tai säädöissä. Jos tarkoituksena on ampua sen 10-15m päähän tauluun niin avotähtäin on huolettomampi.

      Kaliberi, onko tarkoituksena ampua 10-15m päähän tauluun vai puolustaa puutarhaa? Tauluammuntaan sopii 4,5mm.

      Liipaisinmekanismi, sitä ei voi järjellä etukäteen käsittää miten huono mekanismi joissain Gamoissa on. Aseliikkeiden myyjät saattavat tietää kysyttäessä.

      Paino, tarkista se spekseistä, joku 3-4 kg on liikaa hennoille käsille.

      Jousiladattavissa taittupiippuiset ovat hiukan epätarkempia. Jälleen kysymys, onko tarkoitus ampua muutaman kerran kesällä pientä taulukilpaa perheen kanssa, vai käydä eeppistä shakkipeliä pihan ovelaa mustarastasta vastaan. Varusteet näihin kahteen on aivan eri.

    • omistaa 8 asetta

      ei kiikaria tarvitse välttämättä olla jos aikoo ampu / kohdistaa aseen 10-20m etäisyydelle ja jos myydään ilmakkoa ja kiikaria 200e nii siinä tapauksessa kiikari on aivan varmasti täyttä sekundaa

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita

      Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat
      Maailman menoa
      107
      7867
    2. Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka

      jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur
      Maailman menoa
      418
      7014
    3. SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"

      Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden
      Maailman menoa
      168
      5274
    4. Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut

      samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien
      Maailman menoa
      109
      4213
    5. Kun täällä kysytään aina vaan naisilta

      Niin nyt kysytään miehiltä. Mies, voisitko ottaa kumppaniksesi naisen joka nostaa enemmän penkistä kuin sinä? Tienaa en
      Sinkut
      74
      4107
    6. Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?

      Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal
      Maailman menoa
      95
      4106
    7. Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!

      Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr
      Maailman menoa
      10
      3842
    8. Tiesitkö? Tämä suomalainen keksi Elämäni biisi -sarjan - Viinin lipittely mainittu!

      Tiesitkö? Elämäni biisi on suomalainen formaatti ja sen takana on Petja Peltomaa. Hänen kynästä ovat lähtöisin myös mm.
      Tv-sarjat
      0
      3530
    9. Epäonnistunut "Tuppurais-operaatio" kaatoi Purran hallituksen

      Persut yrittivät viimemetreillä häivyttää omaa täydellistä epäonnistumistaan syyttämällä opposition edustajaa nimettömil
      Maailman menoa
      13
      2390
    10. Ostaisitko sinä rempattavan asunnon Italiasta tai jostain muualta ulkomailta, mistä?

      Ella Kanninen on tehnyt Italiassa asuntokaupat. Hän kertoo Instagramissa kierrelleensä viime kesänä Toscanassa katselema
      Asunnot ja asuminen
      16
      1969
    Aihe