Suht hyvä harrasteilmakivääri?

hankinnassa

Olis tarkoitus ostaa ilmakivääri. Ei tule lapselle leluksi vaan itselle harrastevälineeksi, toisin perheessä on teini-ikäisiä tyttöjä joilla on myös haluja opetella ampumaan.

Missä hintaluokassa asiallinen kivääri ja kiikaripaketti liikkuu? Tekee parinsadan paketilla mitään? Mitä tulisi ottaa huomioon?

5

995

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Juhan-i

      Vaikeita kysymyksiä. Melkein suosittelisin www.eralle.net -sivustolle rekisteröitymistä. Löytyy ilmakivääriosio jossa käy suht. paljon asiantuntevia ihmisiä.

      Jotain yleistä voi sanoa; kunnon ilmakko on aina aika tyyris. Lisäksi jos haluaa aseen istuvan kunnolla voi tulla vaikeuksia, jos käyttäjät ovat hyvin erikokoisia. Paremmissa kivääreissä on usein esim. säädettävä perälevy ja poskipakka jotka molemmat auttavat aseen sovittamisessa ampujalla. Aikuisen miehen ja nuoren tytön kropan mitat kun ovat aika erilaiset.

      Jos vakavampi tarkkuusammunta kiinnostaa, niin sitten pitäisi panostaa kunnolliseen etujyvään ja takatähtäimeen, mieluiten diopteri-malliseen takatähtäimeen. Ne ovat erinomaisia tarkkuusammuntaan, ainoa ongelmana on hinta. Kunnollinen diopteri maksaa halvimmillaankin jostain Saksasta tilattuna joku 200 euroa. Siis pelkkä tähtäin.

      Noin yleisesti pitäisi toki ylipäätään päättää miten aikoo ilmakolla ampua. Mille matkalle ja mitä lajia / lajeja. Hupiammuntaa voi harrastaa luonnollisesti halvemmallakin, mutta tarkkuusammunnnan puolella aseelle tulee väkisinkin hintaa.

    • ei paljoa tee

      ja marketin kiinalaiset kannattaa jättää markettiin.
      Kokeile laatumerkkejä (BSA, Ruger, Gamon paremmat...) joskin itse vein juuri uuden Rugerin takaisin kauppaan kun oli tosi huonosti tehty ainakin tämä yksilö. Valitettavasti.
      CZ 200 S on hyvän tuntuinen, joskin kalliimpi. Tarkkuus on hyvä.

      200 euroa jos on laittaa, niin sijoita pelkkään aseeseen, oikeaa kiikaria ei tuolla rahalla vielä pakettiin saa.

      • ruukeri

        Minulla on Ruger Air Hawk. Pyssyn hinta on pikkuisen päälle parinsadan. Pyssyssä on Ruger kiikari. Torrakko on 4,5 millinen (ilmakkoja on nykyisin isompiakin) Pyssy on todella hienosti viimeistelty vaikkakaan se ei vaikuta tarkkuuteen. Pariin-kolmeenkymmeneen metriin pyssy on yllättävän tarkka ja liipaisu on erinomainen. Ilmakoksi se on erittäin hyvä, yllätti itsenikin. Vertailupohjaksi sanon että minulla on myös monenlaisia ruutikivääreitä; 22LR, .308, 9,3 sekä kaksi pistoolia ja haulikoita.
        Halvalla ei saa hyvää mutta mökki-harjoitus-hupiammuntaan ei kannattane ostaa mitään huippuilmakkoa sillä ne ovat yleensä puristeilmakivääreitä ja siten hankalia käyttää sekä kalliita.
        Ainakin Gamoja on erinomaisia ja muitakin...


    • näinpäniinpä

      Ilmakivääriä ostaessa kannattaa ostaa joko halppis(alle 150e) tai sitten useiden satojen eurojen painetankilla toimiva, esim. Ruotsalainen FX. Kaikki muu tällä välillä("suht hyvät") on käyttötarkoitukseltaan hiukan epämääräistä kompromissia.

      Se tulee ottaa huomioon, että:

      Ilmakivääri voi mallista riippuen pitää aika kovan äänen, vaikka äänivalli ei ylittyisi, pelkkä jousimekanismi voi tehdä sen. Tehoja kun on pyritty nostamaan, markkinoiden pyynnöstä.

      Kiikaritähtäimet ei välttämättä pysy oikein kunnolla paikallaan kovasti potkaisevassa jousi-ilmakiväärissä, eikä ehkä ehjänä tai säädöissä. Jos tarkoituksena on ampua sen 10-15m päähän tauluun niin avotähtäin on huolettomampi.

      Kaliberi, onko tarkoituksena ampua 10-15m päähän tauluun vai puolustaa puutarhaa? Tauluammuntaan sopii 4,5mm.

      Liipaisinmekanismi, sitä ei voi järjellä etukäteen käsittää miten huono mekanismi joissain Gamoissa on. Aseliikkeiden myyjät saattavat tietää kysyttäessä.

      Paino, tarkista se spekseistä, joku 3-4 kg on liikaa hennoille käsille.

      Jousiladattavissa taittupiippuiset ovat hiukan epätarkempia. Jälleen kysymys, onko tarkoitus ampua muutaman kerran kesällä pientä taulukilpaa perheen kanssa, vai käydä eeppistä shakkipeliä pihan ovelaa mustarastasta vastaan. Varusteet näihin kahteen on aivan eri.

    • omistaa 8 asetta

      ei kiikaria tarvitse välttämättä olla jos aikoo ampu / kohdistaa aseen 10-20m etäisyydelle ja jos myydään ilmakkoa ja kiikaria 200e nii siinä tapauksessa kiikari on aivan varmasti täyttä sekundaa

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taisin tehdä virheen

      Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
      Ikävä
      44
      3022
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      36
      2641
    3. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      53
      2594
    4. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      104
      2277
    5. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

      Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
      Ikävä
      48
      2104
    6. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      342
      1893
    7. Mitä haluat sanoa kaivatullesi?

      Onko ikävä? Milloin näitte viimeksi?
      Ikävä
      150
      1556
    8. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      73
      1408
    9. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      23
      1228
    10. Nainen onko sulla supervoimmia ?

      Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.
      Ikävä
      28
      1185
    Aihe