Vintin myynti

Myymään vintti

Meillä on iso vintti 6:lla kerroksella, 30-luvulla rakennettu, ja kuulemma sen arvo on ½ miljoonaa €.
Pitäis maalata ja kunnostaa raput, hissit, seinät ja minusta olisi fiksua myydä osan tästä vintistä.
Onko tämä monimutkaista? Mitä vaaditaan?

2

606

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Osaava nainen

      Onko kyseessä siis kerrostalon ullakko? Jos, missä kaupungissa?

      Periaatteessa, jos ullakolla ei ole mielekästä ja järkevää käyttöä, sen myyminen ns. ullakkorakentamiseen on nimenomaan "ajateltu" peruskorjausten rahoittamiseen, joten ainakin Helsingissä se ei ole monimutkaista. Jos hyväksyy tietyn verran monimutkaisuutta ja ottaa vissin yrittäjäriskin, taloyhtiö voi saada paljon enemmän tuottoa kuin vain myymällä rakennusoikeuden.

      Sen verran monimutkainen tuollainen on, että taloyhtiön pitäisi ehdottomasti palkata arkkitehti ja jokunen erikoissuunnittelija tarkastelemaan tilannetta ja tekemään jonkin laiset luonnokset.

      Lykkyä!

      (Otsikko "Talon suunnittelu" viittaa lähinnä omakotirakentamiseen ja tällä palstalla on lähinnä sen "asiantuntijoita": tyyppejä, jotka haaveilevat rakennuttamisesta.)

      • vintin myynti

        Kiitos!
        Jos hyväksyy tietyn verran monimutkaisuutta ja ottaa vissin yrittäjäriskin, taloyhtiö voi saada paljon enemmän tuottoa kuin vain myymällä rakennusoikeuden.
        Niin mitä esim. ?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä yhteistä on sulla ja kaivatulla?

      Onko teillä samantyyppinen olemus tai luonne? Vai muistuttaako vartalonne toisiaan? Tai kasvot? Entä pukeutuminen? Onko
      Ikävä
      99
      1536
    2. Kerran oltiin mekin kahdestaan

      Saanko sanoa, että minua kyllä vähän huvitti jälkeenpäin? Olit kuin vapiseva jänis ketun vieressä valmis loikkimaan paik
      Ikävä
      13
      1196
    3. Ozzy Osbourne on kuollut

      Kevyet mullat ja R.I.P. Ei soi enää Paranoid.
      Maailman menoa
      227
      1179
    4. Persut yritti estää somalinaista väittelemästä lääketieteen tohtoriksi

      Yrittivät saada hänet lähihoitajakouluun, vaikka pärjäsi hyvin koulussa. Nyt hän on yliopistossa väitellyt lääketieteen
      Maailman menoa
      264
      1032
    5. Oikeasti, voitais mennä kahville

      ja jutella niin kuin normi-ihmiset. Kyllä toivon sitä. En pelkää kohdata enkä istua sun kanssa samassa pöydässä. Miten o
      Ikävä
      81
      989
    6. Naiset, naiset

      Älkää antako painonne nousta. Naisella ylipaino ei ole hyvä.💝
      Ikävä
      141
      960
    7. Jos nainen harrastaa seksiä

      Useiden kanssa, miten se eroaa miesten mielestä siitä, jos miehellä on ollut useita s kumppaneita? Oletan että kaikki mi
      Ikävä
      179
      943
    8. Pihlaja-puulle

      Illat on mulle pahimpia. En tiiä miks se olis vaan parasta yöstä toiseen nukkua sun kanssa ja herätä sun kasvoihin. Jos
      Ikävä
      15
      909
    9. Yritin keväällä unohtaa sinut nainen

      mutta siinä kävi niin, että ikävä tuli korkoineen takaisin. Niin että mikä taikavoima sinulla on minuun, sitä joutuu mie
      Ikävä
      33
      792
    10. No mitä nyt

      Ollaanko vaiko eikö olla? Miehelle.
      Ikävä
      71
      787
    Aihe