Jokainen sydämeni lyöni

alvari.raappavaara

Claes Andersonin muistelmakirja vaikuttaa ensin sinnetänne pomppivalta sekavalta ajatushössöltä. Vaan ei pidä hämääntyä. Tekstipalojen takaa puhuu monipuolinen kulttuuri-ihminen elämästään, rakkauksistaan, työstään, politiikasta, sairauksistaan ja tietennii jalkapallosta. Psykiatrisen sairaanhoidon kehitys opiskeluvuosista nykypäivään saa napakan analyysin. Sähkoshokkien antaja saa niitä nyt itse, tosin sydämeen.
Andersonin lauseet ovat kuin pieniä runoja. Tarkoin harkittuja, paljon ja täsmällisesti kertovia. Ansionsa lie Ryömän tädilläkin, suomettajalla.
Monen muisteluskirjailijan perisyntiin, omien tekojen ja päätösten jälkijättöiseen viisaaksi väittämiseen Claes ei sorru. Eikä tiputtele julkkisnimiä elon taipaleen varrelta, jenkkitapaan. Ystävä, kollegat ja rakastetut näyttäytyvät toki terävästi, mutta vain kirjaimella tai etunimellä mainiten. Paitsi poliitikot, niitähän saa ja pitää potkia polviin oikealla nimellä.
Tekemisiään Anderson ei suurentele, mutta me jotka muistamme arvostamme vaikkapa Marraskuun liikkeen työtä. Konkreettista toimintaa pakkaseen kuolevien alkoholistien hyväksi. Vähemmän puhetta, enemmän tekoja. Hyvä ohje nykypäivän yhden asian vouhottajillekin.
Kaikista hahmoista enkä mieleenjäävin on Porvoo-kissa. Tee-se-itse-lentomatkailija. Miten, saatte lukea itse.
Rohkenen suositella tätä suurta pientä (175 sivua) kirjaa.

2

525

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • imierki

      Kiitos arvostelusta. Voisi ihan lukea itsekin.

      P.S. jälkijättöinen = jälkeen jäänyt, takapajuinen, kehittymätön, alkeellinen. Jälkijättöiset olot, asenteet.
      jälkikäteinen us. paremmin toisin. Säädöksen jälkikäteinen valvonta säädöksen valvonta jälkikäteen tms.

      • alvari.raappavaara

        jälkijättöistä parempi olisi jokin muu ilmaisu, jälkiviisautta korostava.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?

      Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "
      Maailman menoa
      325
      1424
    2. Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa

      Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja
      Maailman menoa
      345
      1326
    3. Mitä kirjainta kaipaat?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      106
      1132
    4. Onko ikäerolla väliä?

      Mitä mieltä ootte? Meillä on 14 vuotta ikäeroa.
      Ikävä
      111
      1025
    5. Tuli paha mieli miten kaikki meni meillä

      Harmittaa myönnän sen, kun molemmilla oli selvästi toiveita ennen kuin sukset meni ristiin. Olen jäässä. 😔
      Ikävä
      50
      1008
    6. Mitä sä teet

      Juuri nyt?
      Ikävä
      106
      940
    7. Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"

      Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh
      Suomalaiset julkkikset
      22
      807
    8. Uusioperhe vai salasuhde?

      Mitä ensisijaisesti haluat? Pelkään, että menetän järjen sun kanssa 😉
      Ikävä
      111
      802
    9. Onko sulla rakas mitään sanottavaa?

      Lähetä tässä kaivatullesi haluamasi terveiset 💌
      Ikävä
      102
      692
    10. Miten vaikuttaa

      Jos kaivatustasi on moni muukin kiinnostunut?
      Ikävä
      77
      673
    Aihe