Hyvä lukio!

Kannuksen lukio löi jälleen kirkkaasti vertailussa Kokkolan lukiot, johon kannuslaiset menee jostakin ihmeen syystä opiskelemaan. Samoin kauas taakse jäi, kuten joka vuosi ennenkin, myös Kalajoen lukio, johon himankalaiset menee nykyään. Ei kannattaisi lähteä merta edemmäs kalaan!!! Kaiken pohjanoteeraus on jälleen Kaustisen musiikkilukio, joka saa valita hyvät oppilaat ja yo-klrjoitusten tulos on siihen nähden aivan surkea joka vuosi.
5427
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Täytyy sanoa etten tunne kyllä yhtäkään kannuslaista joka olisi lähtenyt kokkolaan lukioon? :O
Muualle sinne kyllä opiskelemaan, täällä kun ei ole kuin tuo mullikoulu vaihtoehtona..

Äänestä
  • Ei taida sitten ole tietämys kohdallaan, koska mä tunnen tosi monia!

    Äänestä

Eiköhän niille muille paikkakunnille lähdetä muista syistä kuin opetuksen tason takia. Lähes sama mikä lukio se on kunhan opiskelijan oma motivaatio on kohdillaan. Itse en kadu sitä, että kävin lukion kannuksessa. Ihan pätevä koulu.

Äänestä
  • Tässä vastinetta tuolle junttilukio jutulle. Kannuksen lukio on uudistunut upeasti ja tulokset puhuvat puolestaan, kun se on yo-kirjoituksilla mitattuna yksi pohjoisen Suomen parhaita lukioita. Tämän vuoden tulos ei ole sattumaa, vaan samalla tavalla on mennyt koko sen ajan minkä MTV on julkaissut tilastoja. Tilastojen vähättelijät eivät löydä vähättelylle kunnon perusteluja, kuten käy ilmi viimeisestä Opettaja-lehdestä. Ilman keskiarvoon perustuvaa sisäänpääsyrajaa Kannuksen lukio toimii upeasti ja nyt onkin uusia oppilaita tulossa paljon.

    Äänestä

  • Lukio on hyvä koulu kirjoitti:

    Tässä vastinetta tuolle junttilukio jutulle. Kannuksen lukio on uudistunut upeasti ja tulokset puhuvat puolestaan, kun se on yo-kirjoituksilla mitattuna yksi pohjoisen Suomen parhaita lukioita. Tämän vuoden tulos ei ole sattumaa, vaan samalla tavalla on mennyt koko sen ajan minkä MTV on julkaissut tilastoja. Tilastojen vähättelijät eivät löydä vähättelylle kunnon perusteluja, kuten käy ilmi viimeisestä Opettaja-lehdestä. Ilman keskiarvoon perustuvaa sisäänpääsyrajaa Kannuksen lukio toimii upeasti ja nyt onkin uusia oppilaita tulossa paljon.

    Yksi naapurikunnan ruikuttaja valitti pari viikkoa sitten Lestijoki-lehdessä Kannuksen päätöstä olla täyttämättä lukion rehtroin virkaa muuta kuin määräajaksi. Hän oli "samalla huolissaan" Kannuksen lukion puolesta. Ruikuttajalle tiedoksi, että Kalajoen lukio, jonne hän kertoi Himangan oppiladen paenneen, eli jo yli 10 vuotta sitten aikaa ilman rehtoria. Sama homma jatkuu ja yläsasteen rehtori hoitaa molemmat koulut. Kannuksessa on sen sijaan ollut koko ajan molemmilla kouluilla oma rehtori, ja pätevät sellaiset myös sijaisuuksien aikana! Ei kannattaisi noin julkisesti ja vieläpä nimellä ihmetella, kun ei tiedä asiasta riittävästi.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Jesss! kirjoitti:

Kannuksen lukio löi jälleen kirkkaasti vertailussa Kokkolan lukiot, johon kannuslaiset menee jostakin ihmeen syystä opiskelemaan. Samoin kauas taakse jäi, kuten joka vuosi ennenkin, myös Kalajoen lukio, johon himankalaiset menee nykyään. Ei kannattaisi lähteä merta edemmäs kalaan!!! Kaiken pohjanoteeraus on jälleen Kaustisen musiikkilukio, joka saa valita hyvät oppilaat ja yo-klrjoitusten tulos on siihen nähden aivan surkea joka vuosi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu