Mitä hyviä Madeira (Funchal) -aiheisia linkkejä löytyisi ? Pitäisi syksyllä lähteä reissuun ja voisi tutkia ympäristöä jo etukäteen...Levadat ym. kohteet kiinnostaa.
Madeira-linkkejä ?
Espetada
4570
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
AltaVista haulla "Madeira" saa tuhansittain osumia. Jopa kohdistamalla haku Suomeen tulee ilmi runsaasti kiintoisaa aineistoa.
Sonera Plazan matkailuosiossa / keskustelut palstalla on runsaat 150 viestiä, joita kannattaa vilkaista. Saa esille valitsemalla "rantalomat" ja käyttämällä vasemman kentän alaosassa olevaa "hae viestejä" painiketta. Avautuvaan ikkunaan "Madeira" ja luettavaa tulee.
Kirjastossa on myös varmasti kirjallisuutta Madeirasta. Sijoitettu osastoon: Afrikan saaret.
Hei!
Hanki itsellesi Landscapes of Madeira (by John and Pat Underwood) kirja. Kirjan löydät myös netistä, kun laitat tuon nimen hakusanaksi. Siinä on kaikki Madeiran levadat kuvattu, arvioitu jne. Se on mainio apu kun tutustut levadoihin. Mieluiten kannattaa hankkia uusin painos. Kirjaa on saatavana suomeksi, englanniksi, saksaksi yms. Sen voi ostaa myös Madeiralta jopa suomenkielisenä. Ainakin Funchalissa niitä oli viime keväänä melkein jokaisessa turistishopissa. Annan mielelläni lisätietoja Madeirasta, jos haluat.
Varsinkin Do´s ja Don´ts. Eli onko jotain mitä ei saa/kannata tehdä siellä. Ja muutenkin esim. mitä ruokia kannattaisi maistaa. Meillä on kyseessä perhematka ja tällä reissulla ei ehkä altaalla kovinkaan paljoa aikaa vietetä. Tarkoituksena on tutkia ympäristöä, kuitenkin vaikeampia levadoja vältellen. Kommentteja voi laittaa osoitteeseen: [email protected]
Hei! Laitan sinulle tän viikon aikana sähköpostia.